Очищення кризою: Чому колапс може бути корисним? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Очищення кризою: Чому колапс може бути корисним?

Фондовий ринок
3641
Для України криза - це не тільки "заморожене" будівництво, знецінена гривня, збанкрутілі металурги і безробітні банкіри. У світі також не схильні розглядати фінансовий колапс як благо, однак західні експерти вже зуміли помітити в економічному обвалі, що відбувається, свої позитивні сторони.
Нафта стала дешевшою
Через фінансову кризу всього за кілька місяців нафта подешевшала в 2 рази - з $147 за барель до $60-65. Рано чи пізно це падіння відіб'ється на вартості бензину, навіть у такій країні з фактично монополізованим ринком нафтопродуктів як Україна.
Керівники країн ОПЕК уже визнали, що криза скоріше не занизила ціни на нафту, а повернула їх до більш виправданих реальним попитом рамок. У зв'язку із цим країни-експортери "чорного золота" відмовилися від наміченого раніше зниження рівня видобутку на рекордні 20% і скоротили цей показник до скромних 5%. Це означає, що швидкого стрибка цін на нафту чекати не варто.
Ціни на нафту, що впали, можуть додати оптимізму і споживачам природного газу, ціна на який уже не перший рік прив’язується саме до ціни бареля "чорного золота".
Автоіндустрія засвоїть урок
Криза, як ніщо інше, зуміла вплинути на всіх провідних автовиробників, які тепер не на словах, а на ділі прийнялися випускати так звані гібридні автомобілі. Вони і навколишнє середовище забруднюють менше, і бензину (що особливо важливо) споживають не так багато.
А в цей час рівні автопродажів, що впали, змусили автодилерів піти на безпрецедентні знижки. Причому мляві спроби українських автосалонів продати застояну модель із 15%-вою знижкою мерхнуть на тлі щедрості заокеанських ділків: щоб хоч якось підтримати свої продажі в США, Toyota продає свої Camry у дійсно безпроцентний кредит на кілька років, а по завершенню виплат ще й повертає одну тисячу доларів готівкою.
Квартири подешевшають
Ринок нерухомості, підігрітий небувалим попитом і кредитною активністю банків, повертається на землю. Будівельні компанії знехотя, але все-таки знижують вартість уже побудованих квадратних метрів на 10-15%, а виробники будматеріалів, побоюючись банкрутства, знижують вартість своєї продукції на небачені 50%. Це означає, що будинки, чиє будівництво почнеться зараз, через пару років виявляться на 30-40% дешевшими від існуючих новобудів. Так що головним завданням для будкомпаній стане пошук реальних інвестицій для будівництва, які в нинішніх складних умовах досить складно вишукати.
Банківські заощадження як ніколи захищені
Особливо коли мова йде про великі, так звані системні банки. Кризи в різних країнах показали, що будь-якому уряду вигідніше підтримати банк, що похитнувся, грішми з бюджету, ніж дати йому збанкрутувати. Це означає, що навіть українським вкладникам не варто боятися за свої вклади у великих банках. При цьому навіть заборону Нацбанку на дострокове вилучення депозитів варто сприймати як тимчасове рішення, обумовлене суто бажанням не допустити розгойдування кризової ситуації.
Перспективи українського АПК
Криза показала, що агропромислові активи є одними з найбільш стабільних на сьогоднішній день. Це означає, що в найближчі кілька років світові інвестори будуть із особливою увагою розглядати можливості вкласти саме в сільське господарство, що може стати шансом для України.
Агропромисловий потенціал нашої країни дуже високий, і від дійсно серйозних обсягів інвестицій нас відокремлює тільки плутанина в законодавстві, що не дозволяє безперешкодно вести прозорий бізнес на землі.
Може, намагаючись знайти вихід зі сформованої кризової ситуації, наші політики побачать рятівну соломинку саме в сільськогосподарській галузі. Тоді прийняття необхідних законів уже не буде виглядати такою нездоланною перешкодою. Бути агропромисловою наддержавою - в умовах невтримного зростання цін на сільгосппродукцію в усім світі ця перспектива не здається такою вже безнадійною.
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас