Закордон нам допоможе — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Закордон нам допоможе

Фондовий ринок
493
Світові ринки
Початок минулого тижня був підозріло спокійним - вперше за останній час у вихідні дні не сталося нічого екстраординарного. Однак вже зовсім незабаром стало ясно, що проблеми фінансової системи поки далекі від вирішення, а світова фінансова криза продовжує рух торованою колією, причому з явним прискоренням.
За підсумками минулого тижня фондові індекси повсюдно знизилися. Так, американські Dow Jones 65 Composite, Nasdaq й Sn 500 втратили 4,8%, 9,3% й 6,8% відповідно. В Європі все було ще гірше - німецький DAX 30 впав на 14,9%, австрійський ATX PRIME - на 13,2%, фінський HEX GENERAL - на 9,5%, британський FTSE-100 - на 4,4%. Індекс токійської біржі Nikkei-225 майже добрався до своїх глобальних низів, досягнутих наприкінці минулого століття, показавши тижневе зниження відразу на 12,0%.
В азіатських країнах економічні проблеми змусили владу вживати екстрених заходів. Уряд Південної Кореї оприлюднив програму з гарантування цінних паперів і залучення капіталу в проблемні банки на загальну суму біля $130 млрд. Крім того, чистий прибуток найбільшого у світі виробника мікрочипів - південнокорейської компанії Samsung Electronics Co. в III кварталі 2008р. знизився на 44% і склав $869 млн. Центробанк Індії несподівано зрізав ставку з 9% до 8% і норму резервування для комерційних банків з 9,0% до 6,5%. На додачу до заходів монетарного регулювання влада Індії почала програми стимулювання попиту за допомогою допомоги й субсидій на суму біля $50 млрд. У Китаї влада серйозно стурбована станом банківської системи - після безуспішних спроб її оздоровити довелося прибігати до більше серйозних заходів.
Уряд виділив $19 млрд. Сільськогосподарському банку Китаю й дозволив списати левину частку 120 млрд. "поганих позик", що лежали на балансі цього гіганта - сума його активів становить біля $878 млрд. Крім того, банк Citic Pacific, що частково контролюється китайським урядом, оголосив про збиток у розмірі $2 млрд.
В Японії Агентство фінансових послуг, основний фінансовий регулятор, так само намагається допомогти фінансовій системі - спочатку банкам дали можливість оцінювати свої погані активи не за ринковою ціною, а за "справедливою", а тепер обговорюється можливість зниження вимог із достатності розміру власного капіталу. Поки ж фінансова криза й бурхливе зростання ієни вже вплинув на економіку й корпоративні прибутки. Так, японський автовиробник Toyota Motor повідомив про зниження обсягу продажів, вперше за останні 7 років.
У Західній Європі банки продовжують зіштовхуватися з великими проблемами. Так, минулого тижня відзначився ING, що одержав екстрену допомогу в розмірі 10 млрд. євро, і Bayerische Landesbank, якому виділили 5,5 млрд. євро фінансової допомоги. Французький банк Groupe Caisse d'Epargne одержав збитки в розмірі близько 600 млн. євро через "торговельну помилку", у підсумку глава цього банку пішов у відставку. Влада ЄС так само вирішила скасувати вимогу оцінювати "погані активи" за ринковою ціною.
Цікавий поворот подій відбувся на південноамериканському континенті. У центрі уваги опинилася Аргентина - уряд планує націоналізувати десять провідних приватних пенсійних фондів країни. У цьому випадку під управління держави перейдуть кошти в обсязі біля $30 млрд. Президент країни Христина Фернандес де Кирхнер наполягала на найблагородніших намірах, але ринок їй не повірив. Прибутковість короткострокових облігацій, номінованих у песо, доходила до 90% річних.
Справа в тому, що пенсійні фонди мають великі пакети держоблігацій країни та учасники ринку справедливо розсудили, що реальним підґрунтям націоналізації є небажання влади платити відсотки за цими паперами. Всі ці події досить негативно позначилися на Іспанії.
Місцеві банки та інші компанії традиційно мають сильні позиції в Аргентині. Ще одна цікава подія відбулася в Мексиці. Третя за величиною роздрібна мережа - Controladora Comercial Mexicana, яка ще зовсім недавно успішно конкурувала у своїй країні з американською Wal-Mart, стала банкрутом, при чому з дуже оригінальної причини. Справа в тому, менеджери компанії невдало грали на Форексі, що й закінчилося повним крахом всієї групи, яка до валютного ринку не мала ні найменшого відношення.
У США напрочуд обійшлося без особливих потрясінь. Тут виходило багато корпоративних новин – здебільшого негативних, але не критично. У фінансовому секторі відзвітувалася American Express, що повідомила про скорочення прибутку на 24%. Однак публіку більше шокувала Wachovia, яка повідомила про квартальний збиток у розмірі $23,9 млрд. Слід також відзначити заяву Goldman Sachs про намір скоротити близько 3260 робочих місць, що становить приблизно 10% від його штату.
Оптимістичним вийшов звіт McDonald's. А от прибуток Altria (Philip Morris) за останній рік скоротився втроє. Виправдали очікування ринку хімічні гіганти Dow Chemical й DuPont. Похмурим вийшов звіт Boeing, чистий прибуток якого за підсумками III кварталу 2008р. знизився на 38% - до $695 млн. проти $1,11 млрд. за аналогічний період роком раніше. У той же час більш вдало склалася ситуація для інтернет-компанії Yahoo! Inc. Чистий прибуток компанії за 9 місяців 2008р. виріс на 60% - до $727,7 млн. у порівнянні з $454,3 млн. за аналогічний період минулого року. Свої результати оприлюднив американський виробник комп'ютерної техніки Apple Inc. Незважаючи на фінансову кризу, компанії вдалося в 2007-2008 фінансовому році домогтися гарних результатів, що перевищили очікування аналітиків. Чистий прибуток за підсумками року, що завершився 29 вересня 2008р., виріс на 38% - до $4,834 млрд. у порівнянні з $3,496 млрд. роком раніше. Вплив на хід торгів зробили й макроекономічні новини. Так, Національна асоціація ріелторів США опублікувала звіт, відповідно до якого річний обсяг (за останні 12 місяців) продажів будинків на вторинному ринку житла в США у вересні 2008р. виріс на 5,5% у порівнянні з аналогічним показником серпня 2008р. і склав 5,18 млн. одиниць. Аналітики прогнозували, що цей показник складе 4,92 млн. одиниць.
Втім, найцікавіше відбувалося на Форексі. Євро падало нижче 1,25 долара, фунт доходив до 1,525 долара, а оссі - до 0,61. Крос-курс євро-ієна впав до 114, фунт-ієна - до 139. Особливо дикою вийшла п'ятниця, коли євро за 12 годин впало на 5 центів, фунт - на 10,5 центів, а фунт-ієна - на 20 ієн. При цьому всього лише за чотири доби фунт втратив у ціні аж 40 ієн. Загалом, валютний ринок перебував у стані перманентної істерики. Золото показало новий мінімум близько 680 доларів за унцію. Нафта марки Brent на IPE впала ще на 10,7% до $60,75 за барель, не дивлячись на заяву ОПЕК про зниження обсягів нафтовидобутку на 1,5 млн. барелів у день.
Український ринок
У понеділок-вівторок український фондовий ринок почував себе більш-менш впевнено, однак зовнішній і внутрішній тиск, що підсилився до середини тижня, не залишив йому ніяких шансів на зростання. За підсумками торгів 20-24 жовтня індекс ПФТС “схуд” ще на 12,8%.
Найбільше активно торгувалися папери енергетичних компаній - Західенерго (-11,9%), Центренерго (-17,5%) і Дніпроенерго (+39,9%), машинобудування - Крюковського вагонзаводу (-19,5%) і Укравто (-18,8%), металургійний підприємств - Азовсталі (-25,4%) та Алчевського меткомбінату (-35,2%), банків - Райффайзен Банку Аваль (-22,6%) і Укрсоцбанку (-7,6%). При цьому саме котирування акцій металургів, банків і машинобудівників у середньому по ринку впали більше за інших - на 29,7%, 19,3% й 17,0% відповідно.
У четвер у ЗМІ з'явилися слухи про те, що ММК ім. Ілліча нібито повністю зупинив виробництво, а об'єднання металургійних заводів "Металлургпром" заявило, що за підсумками жовтня-грудня підприємства металургійної галузі одержать збитки більше 4 млрд. гривень. Крім того, що металургійні підприємства є основними замовниками для багатьох інших галузей української промисловості, падіння попиту на металопродукцію зменшує надходження долара в економіку України, тим самим стимулюючи девальвацію національної валюти, що ми зараз спостерігаємо.
У цій ситуації фінансова підтримка МВФ здатна допомогти Україні перебороти наслідки подвійного удару, обумовленого зниженням цін на метал і наслідками фінансової кризи. Нагадаємо, що 26 жовтня українською владою й МВФ були досягнуті домовленості про виділення Україні кредиту на $16,5 млрд. для подолання проблем в економіці.
За матеріалами:
Арт Капітал
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас