4077
Банкіри вимагають гарантій
— Валюта
Банки з іноземним капіталом мають намір звернутися в Нацбанк із проханням дозволити їм хеджувати валютні ризики при збільшенні капіталу.
За даними "ЭИ", Укрсоцбанк, Сітібанк, "Ерсте Банк", Укрсиббанк і кілька інших банків мають намір попросити регулятора відновити практику хеджування валютних ризиків, що діє до 1998 р.
Тоді банки могли депонувати на коррахунку в НБУ валютні кошти, направлені на збільшення капіталу, за ставкою Libor-1%. "Не було необхідності продавати валюту на міжбанку, щоб зараховувати в капітал гривню", - відзначає один з ініціаторів звернення. Вимоги до мінімального капіталу банків номіновані в євро, тому серйозні курсові коливання сильно впливають на розмір банківського капіталу.
За словами голови правління Укрсоцбанку Бориса Тімонькіна, у таких умовах прохання про введення механізмів хеджування валютних ризиків - це логічний крок: "Я обіцяв підписати таке звернення у НБУ, коли з'явиться його остаточна редакція".
Подальша девальвація гривні робить нецікавим інвестування в капітал українських дочок закордонними фінансовими групами. "Рентабельність активів і капіталу падає, тому для материнського банку відволікання грошей у капітал сковує всі рухи. Іноземні групи будуть продовжувати фондувати свої банки тільки в рамках можливого приросту валютного кредитного портфеля. Нацбанк не дозволить кредитно-фінансовим установам продавати отриману валюту, щоб кредитувати в гривні. Занадто високі валютні ризики", - відзначає В'ячеслав Юткін, голова правління "Ощадбанку Росії" (повністю належить російському Ощадбанку).
З одного боку, НБУ повинен би прислухатися до своїх підопічних - вітчизняна банківська система на 45% складається з іноземного капіталу. Рефінансування зобов'язань банків з іноземним капіталом перед материнськими конторами в жовтні збільшило приплив валюти по фінансовому рахунку на $1 млрд. Приплив свіжого капіталу в систему буде супроводжуватися і збільшенням фондування для залучення капіталу дочірніх банків у кредитний процес.
З іншого боку, регулятору невигідно дозволяти банкам тримати капітал у валюті, тому що це знизить обсяг пропозиції доларів та євро на міжбанку. Джерело в Нацбанку повідомило, що поки прохання від банків не отримане, офіційної реакції не буде. Втім, співрозмовник висловив сумнів, що правління НБУ погодиться на такий спосіб хеджування. "Багато іноземних банків скоротили ліміти на свої українські дочки, і поки не мають наміру їх активно фондувати. Тому особисто я не бачу необхідності в даному способі хеджування, принаймні зараз", - говорить чиновник.
У банках з іноземним капіталом підтверджують скорочення обсягів фондування. При цьому В'ячеслав Юткін звертає увагу на той факт, що зниження валютного фондування пов'язане, у першу чергу, з обмеженням валютного кредитування. "Якщо ми не зможемо ефективно розмістити весь обіцяний нам материнським банком обсяг кредитних коштів, ми будемо залучати менше", - погоджується Олександр Адарич, голова правління Укрсиббанку (51% акцій належить французькій групі BNP Paribas).
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною