204
Ринки акцій падають на всесвітньому страху світової рецесії
— Фондовий ринок
Ринки акцій по усьому світі впали в п'ятницю на побоюваннях, що поглиблення економічного спаду негативно позначиться на корпоративних доходах, повідомило агентство Bloomberg.
Індекс MSCI World, що враховує 23 ринки розвинених країн, до 19:22 МСК втратив 4,3%, склавши 871,95 пункту.
"Є всесвітній страх світової рецесії, - заявив фондовий управляючий Thrivent Asset Management Майкл Бінгер. - Побоювання зрушилися з того, який банк або компанія впадуть наступними, на те, яка країна впаде наступною, на тлі реанімації Ісландії та деяких інших маленьких країн по усьому світі".
США
Торги на фондовому ринку США відкрилися падінням індексів у районі 5%. Скорочення прибутків автомобільних і технологічних компаній підсилює стурбованість тим, що кредитна криза впливає на всю економіку.
На 19:30 зниження індексу Dow Jones Industrial Average становило 2,7%, Standard & Poor's 500 - 3% й Nasdaq Composite - 2,25%.
Котирування акцій General Motors Corp. впали до цього часу на 13%, Ford Motor Corp. - на 4,5% після того, як Toyota Motor Corp., другий за величиною виробник автомобілів у світі, заявив про зниження продажів вперше за сім років.
Папери великої нафтової компанії США Exxon Mobil Corp. подешевіли на 4,7%, другої за величиною Chevron - на 4,6%. У ході торгів вартість нафти в Нью-Йорку опускалася до $62,85 за барель - мінімальної оцінки з 31 травня 2007 року.
Ціна акцій Apple Inc знизилася на 3,9% й Intel - на 3,9% після повідомлення Samsung Electronics Co. Найбільший в Азії виробник чипів і стільникових телефонів в Азії зафіксував падіння прибутку за підсумками кварталу на 44% через зниження цін на напівпровідників і рідкокристалічні панелі.
"Банківська криза перекинулася на реальну економіку по усьому світі", - заявив менеджер з інвестицій Fiduciary Trust Co. Майкл Малланей.
Emerging markets
Індикатор ринків акцій країн з економікою, що розвивається, MSCI Emerging Markets впав на 7,3% - до 476,66 пункту, що є мінімальною оцінкою з червня 2003 року.
Російський ринок акцій у п'ятницю відкотився нижче 550 пунктів по індексі РТС у результаті обвального падіння всіх blue chips слідом за світовими фондовими майданчиками та нафтою; торги на біржах були зупинені до вівторка або спеціального розпорядження ФСФР Росії про поновлення операцій.
На ФБ ММВБ торги були зупинені з 14:10 МСК, у РТС - з 17:05 МСК через падіння технічних індексів бірж більш ніж на 10%; до моменту припинення індекс ММВБ впав на 14,24%, індекс РТС - на 13,68%.
Південнокорейський індикатор Kospi знизився за день на 11% - найбільш різке падіння з вересня 2001 року. Торги ф'ючерсами на корейській електронній біржі KOSDAQ протягом дня припинялися після зниження індексу на 10%. Акції Samsung Electronics подешевіли на 14%.
Зростання економіки Південної Кореї склало за минулий квартал 0,6% у порівнянні з попередніми трьома місяцями, що є найнижчим показником за останні 4 роки та відображає зниження попиту на експортних ринках.
Індійський Sensitive Index втратив за день 11%.
Європа
Значення європейського індексу Dow Jones Stoxx 600 знизилося до мінімуму з квітня 2003 року.
"Рівень паніки досяг небувалих розмірів, - заявив Кристіан Гаттикер з Bank Julius Bear & Co. - Прямо зараз дуже важко говорити про сформовану ситуацію".
Негативний вплив на британський ринок зробило падіння курсу фунта стерлінгів щодо долара до найнижчого рівня з 1971 року на тлі вповільнення темпів економічного зростання вперше з 1992 року. Індекс FTSE 100 втратив за день 5,6%.
Ціна акцій Volvo AB, одного з найбільших у світі виробників важких вантажівок, звалилася на 17% після того, як компанія понизила прогноз зростання галузі на 2008 рік. Згідно з прогнозом компанії, обсяг ринку вантажних автомобілів великої вантажопідйомності не зміниться цього року, при цьому в США випуск скоротиться на 10%. Раніше Volvo прогнозувала збільшення європейського ринку на 10% і збереження стабільного виробництва в США.
Котирування акцій PSA Peugeot Citroen впали на 5,6%, після того як другий за величиною автомобілебудівник Європи знизив прогноз прибутку й виторгу за рік. Продажі компанії в третьому кварталі знизилися на 5,2% - до 13,3 млрд євро через кризу європейського автомобільного ринку.
"Темпи зростання економіки міцно врізали автомобілебудівним компаніям", - відзначив менеджер з інвестицій KBL Richelieu Gestion Амандін Жерар.
Папери Air France-KLM Group подешевіли на 5,7%. Провідна авіакомпанія Європи повідомила про те, що досягти цільового операційного прибутку в розмірі 1 млрд євро за фінансовий рік, що закінчується в березні 2009 року, буде "дуже непросто".
Котирування цінних паперів Anglo American Plc й Total SA знизилися на 2,5% й 6,2% відповідно через падіння вартості нафти й металів. З цієї ж причини папери найбільшої нафтової компанії Європи Royal Dutch Shell Plc подешевіли на 6,8%.
Азія
Фондові ринки Азіатсько-Тихоокеанського регіону також обрушилися в п'ятницю. Зведений індекс регіону MSCI Asia Pacific завершив падінням третій день поспіль - у п'ятницю на 5,1%, до 80,99 пункту. Сім з десяти галузевих груп втратили більше 4%. За минулий тиждень індекс опустився на 7,5%, з початку року - на 49%. Поки це найгірший річний результат з моменту початку розрахунку індексу в 1980 році.
Азіатські акції з початку жовтня залишаються "найдешевшими" у світі: їхня ринкова вартість у середньому перевищує балансову всього в 1,1 рази, для порівняння - для індексу S&P 500 це співвідношення становить 1,8 рази, для Dow Jones Stoxx 600 - 1,2 рази. У травні 2007 року акції компаній АТР котирувалися на рівні в 2,7 рази більшому, ніж їхня балансова вартість.
Японський Nikkei 225 звалився в п'ятницю на 9,6% - до 7649,08 пункту, від найгіршого результату з 1982 року його відокремлюють всього 40 пунктів.
"Фінансові ринки пережили крах і вийшли з-під контролю, - стверджує виконавчий директор Meiji Dresdner Asset Management Co. Юдзі Огіно. - Цей крах відрізняється від всього, що я коли-небудь, бачив з того часу, як прийшов у цей бізнес наприкінці 1980-х".
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною