6273
Нацбанк почне приймати вклади
— Валюта
Національний банк може почати продаж населенню власних депозитних сертифікатів. Про це повідомив голова правління НБУ Володимир Стельмах.
"Ми збираємося вийти зі своїми сертифікатами до населення, щоб залучати готівку - і валютну, і гривневу. Ми будемо залучати вповноважені комерційні банки, від нашого імені продавати сертифікати. Далі говоримо: банки, або ви залишаєте це все як наше рефінансування, або ви нам передаєте, і ми будемо давати іншим", - розповів він.
За останні 20 днів з банків були зняті депозити на суму 17,6 млрд. грн. З них підприємства забрали 4 млрд. грн., а решта припала на населення. "Вони пішли в готівку, а готівка пішла на валютний і споживчий ринок. Як сіль, закуповують прозапас. Цей процес за день-два не зупинити", - підкреслив пан Стельмах. Щодня населення купує валюти на $28-30 млн. більше, ніж продає.
Обсяги емісії голова НБУ не назвав. Він сказав лише, що готівкові повинні становити 25-27% всієї грошової маси в країні, а зараз вони вийшли за 32%. За його словами, зараз ведеться розробка механізму та ведеться пророблення юридичних моментів. Після цього потрібно буде погодити витівку з банками. "Найбільш широку мережу має Ощадбанк, але йому це може бути нецікаво", - сказав Володимир Стельмах.
Експерт одного з банків, що належать до категорії найбільших, назвав ідею НБУ похвальною в тому розумінні, що регулятор намагається втримати гроші усередині системи. Однак він відзначив кілька ключових недоліків. "Невже вони думають, що після історії з Ощадбанком СРСР і на тлі відтоку депозитів хтось кинеться купувати ці папери? Я відповім - купувати кинуться тільки долари. Люди занадто довго купували нічим не забезпечені папери. Тепер вони зволіють купити восьмий телевізор, ніж не зрозумілий їм інструмент", - відзначив експерт.
Він пояснив, що депозитний сертифікат НБУ початково програє депозиту в банку. По-перше, він передбачає фіксовану процентну ставку, причому не найвищу. Цю ставку не можна буде підвищити, тоді як з банком на цю тему можна говорити. По-друге, експерт упевнений, що достроково погасити сертифікат буде не можна.
Втім, останню тезу в НБУ, мабуть, продумали. "Сертифікати будуть такого характеру, що якщо ви їх пред'явите назад, то у вас їх зобов'язані будуть викупити без усяких строків", - підкреслив Стельмах.
Варто відзначити, що ця заява може бути всього лише качкою з боку НБУ. У вересні 2005 р. регулятор уже розглядав питання випуску депозитних сертифікатів і продаж їх через Ощадбанк. "У нас є внутрішній ресурс і для інвестицій, і для капіталізації банків. 54 млрд. національної готівки в нас у кишенях. 20% можна відмобілізувати? Може, будемо Ощадбанк просити, щоб він був нашим агентом для населення, щоб для нас мобілізував, продавав наші сертифікати населенню", - запропонував тоді Володимир Стельмах. Однак пропозиція вперлася в технічні складності і не була реалізована. Якщо, звичайно, вона взагалі замислювалася як реальна.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною