Долар буде до шести — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Долар буде до шести

Валюта
19769
Учора Національний банк різко підвищив курс інтервенцій на міжбанківському валютному ринку з 5,1 грн/$ до 5,25 грн/$, спровокувавши черговий стрибок готівкового долара - до 5,65-5,95 грн/$. Втім, високі котирування не гарантували наявності долара в обмінних пунктах.
Банкіри вважають, що підвищення курсу інтервенцій необхідно Нацбанку для приведення офіційного курсу долара до ринкового рівня, і воно підтверджує довгострокову тенденцію девальвації гривні.
Після двох днів інтервенцій Нацбанку на міжбанківському ринку за курсом 5,1 грн/$ учора НБУ несподівано для дилерів вийшов із продажем долара по 5,25 грн/$. Але чергове вкидання валюти не заспокоїло ринок. Напередодні долар піднявся з 5,37 грн/$ до 5,5 грн/$. За даними системи UkrDealing.com, учора вранці торги відкрилися вже на рівні 5,40/5,65 грн/$, до полудня курс підвищився до 5,65/5,80 грн/$, досягши на момент закриття 5,70/5,86 грн/$. Максимальний середній курс був зафіксований о 15.22 - 5,6925/5,9000 грн/$, мінімальний - о 10.02 - 5,40/5,65 грн/$.
У таких діях регулятора банкіри вбачають його бажання привести офіційний курс долара до ринкового рівня. Уже на сьогодні офіційний курс підвищений відразу з 5,01 грн/$ до 5,09 грн/$, тоді як кілька останніх місяців Нацбанк змінював курс у середньому на одну-дві копійки або навіть десяті та соті частки копійки. "Нацбанк хоче підтримати гривню і поступово підтягує курс інтервенцій до ринкового, - вважає скарбник 'Дочірнього банку Ощадбанку Росії' Дмитро Золотько. - Він продає валюту і трохи знижує попит, підтримуючи гривню". У нинішній ситуації банкіри не виключають, що Нацбанк знову може змінити курсовий коридор. "Реально долар іде тільки вгору, на міжбанку зараз 5,8-5,9 грн/$.
У вівторок Нацбанк вийшов по 5,1 грн/$ і мало продав, сьогодні він вийшов з 5,25 грн/$, завтра він буде виходити з 5,34-5,35 грн/$, - очікує дилер одного з банків. - Нацбанк робить це, тому що є коридор 4,95 плюс-мінус 8%, і він уже підходить до верхньої планки - 5,346 грн/$. Тому йому треба буде знову розсунути рамки коридору".
Через небажання Нацбанку продавати долар за нижчу ціну учасники ринку прогнозують його подальше зростання. "Реалії такі, що курс долара росте до всіх валют, і Нацбанк розуміє, що є підстави для зниження курсу гривні. У спокійній ситуації можна прогнозувати, як поведеться долар, але в умовах кризи - складно. На наступному тижні він знову може бути вище 6 грн", - говорить Дмитро Золотько. "Нацбанк не хоче продавати дешевий долар, і валюти в нього на всіх не вистачить, - упевнений один з банкірів. - Готівковий долар береться з міжбанку, там він коштує 5,8-5,9 грн/$ плюс збір у Пенсійний фонд, плюс витрати на інкасацію готівки, плюс заробіток банку. Все дуже погано. На наступному тижні ми побачимо 6,2 грн/$".
Але Нацбанку буде складно наростити обсяги продажів: навіть при нинішніх невеликих обсягах інтервенцій НБУ фіксує різке скорочення своїх резервів. Станом на ранок 22 жовтня резерви НБУ склали $34,2993 млрд, знизившись із початку місяця на $3,2293 млрд, повідомив учора на круглому столі голова НБУ Володимир Стельмах. За його словами, регулятор фіксує щоденне перевищення обсягів покупки долара населенням над його продажем на суму $28-30 млн. При цьому всі банки мають у касах готівковий долар на загальну суму $1 млрд, що вони "притримують", сказав журналістам пан Стельмах. Активний попит на валюту провокує і відтік депозитів з банківської системи - за 20 днів жовтня було знято 17,6 млрд грн (з них юридичні особи забрали тільки 4 млрд грн).
Тому банки продовжують підвищувати готівковий курс долара. За даними порталу Finance.ua, учора середній курс долара в обмінних пунктах склав 5,59/5,82 грн/$. Найвищий курс продажу долара виставили банки "Олімпійська Україна" та "Володимирський" - 5,95 грн/$.
У багатьох обмінних пунктах у центрі Києва вчора або не було готівкового долара, або були суми $100-500. Щоб погасити ажіотажний попит з боку населення, Нацбанк має намір завезти до кінця жовтня готівкового долара на $150 млн. Валюта буде продана чотирьом банкам, які завезуть готівку в Україну, пояснив пан Стельмах. Розмір квоти в інтервенції кожного із цих банків, які є основними імпортерами готівкової іноземної валюти, буде залежати від розміру їхнього капіталу.
На листопад банкіри не зважуються робити прогнози - з 4 листопада буде введена нова система роботи міжбанківського ринку. "Це буде відбуватися дуже просто: ви, як продавець валюти, будете доручати банку продати її за таким-то курсом, і банк буде зобов'язаний виносити заявку і тримати її доти, поки ви не зміните курс, - розповів Стельмах. - Якщо ви оголосили по 5,2 грн/$, то такий курс і буде виноситися на міжбанк. Так само буде робити покупець".
Таким чином, міжбанківські торги стануть більш об'єктивно відображати ситуацію на валютному ринку, а виходить, НБУ зможе в більшій мірі, ніж зараз, ураховувати міжбанківський курс при визначенні офіційного. Голова НБУ пообіцяв, що в майбутньому дозволить підприємствам самостійно "виходити на безготівковий ринок". "Банки в більшості випадків поводяться некоректно. Це найбільш відчутно по великих покупцях. Завдання Нацбанку - не створювати прибуток комерційним банкам, а розвивати економіку, що є основою для банків, - пояснив Стельмах. - Кожен третій банк зазнає дуже серйозних втрат, тому що вони, не докладаючи ніяких зусиль і не несучи ніяких витрат, одержують доходи".
Обсяги торгів на міжбанківському валютному ринку в жовтні, $ млн
Джерело: НБУ
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас