Тарифи змусять економити


Тарифи змусять економити

Нацкомісія регулювання електроенергетики з початку 2009 р. планує приступити до впровадження якісно нового методу регулювання тарифів для обленерго, що буде стимулювати енергопостачальників до скорочення витрат і підвищення якості обслуговування споживачів.

За словами голови Нацкомісії регулювання електроенергетики Валерія Кальченка, перехід від витратного до стимулюючого методу встановлення тарифів на передачу електроенергії для обласних енергопостачальних компаній є одним із ключових елементів реформування енергетичної галузі. "Оскільки витратні методи регулювання не передбачають чіткого визначення адекватності розміру прибутку компанії, не створюють стимулів для скорочення неефективних витрат і не враховують показників якості послуг, пропонується здійснити перехід від витратних до стимулюючих методів", - сказав голова НКРЕ.

Принципова відмінність нової системи формування тарифів полягає в тому, що НКРЕ буде встановлювати для енергопостачальників розмір так званого дозволеного або обмеженого доходу на тривалий період часу - на п'ять років, із щорічною корекцією тарифів залежно від інфляції і якості обслуговування споживачів. Формула встановлення дозволеного доходу буде також ураховувати фактор ефективності роботи компанії, зміни обсягів передачі струму та кількості приєднань до мереж, коефіцієнт коректування втрат електроенергії, а також можливі непередбачувані фактори.

Обленерго в рамках дозволеного доходу будуть зацікавлені в скороченні своїх витрат, а також у підвищенні якості електроенергії, що поставляється споживачам. У той же час при існуючому на сьогодні витратному методі ціноутворення на передачу електрики обленерго прагнуть до зовсім протилежних цілей. А саме - до нарощування витрат та ігнорування інтересів споживачів.

"Стандарти якості стануть механізмом контролю за ефективністю використання енергопостачальниками коштів з тарифу. Якщо обленерго не буде поліпшувати показники якості, НКРЕ згодом буде знижувати на відповідну суму дозволений дохід", - сказала начальник департаменту енергозбутової політики компанії "Укренергоконсалтинг" Наталія Костишина.

За словами пана Кальченка, перехід до нового методу формування тарифів буде здійснений у кілька етапів. Зокрема, протягом перехідного періоду протягом одного-двох років буде визначена регуляторна база активів для нарахування прибутку та амортизації, а також внесені необхідні зміни в законодавство. Необхідно також удосконалити моніторинг показників якості послуг. По завершенні перехідного етапу дозволений дохід буде спочатку встановлений на адаптаційний регуляторний період три роки, і згодом - на п'ять років. На початок регуляторного періоду для всіх компаній буде встановлена норма прибутку, розрахована як середньозважена вартість капіталу. За результатами порівняльного аналізу ефективності роботи обленерго кожна компанія одержить індивідуальне завдання щодо скорочення неефективних витрат.

План НКРЕ передбачає поступове, протягом 10 років, підвищення тарифів на передачу електроенергії до економічно обґрунтованого рівня, що дозволить обленерго повністю задовольнити фінансові потреби для реконструкції і розвитку електромереж.

Як повідомили в компанії "AES-Київобленерго", впровадження стимулюючого методу формування тарифів для енергопостачальників, як і застосування стандартів якості на їхні послуги, відповідає європейській практиці і повністю відповідає логіці реформаторських процесів у галузі.

Втім, ніхто з експертів не сумнівається в корисності затіяного НКРЕ проекту. Проблема в іншому - Україна вже очевидно запізнилася із проведенням запланованих енергетичних реформ. І якщо ситуація найближчим часом кардинально не зміниться, країна планомірно перетвориться з експортера в імпортера електроенергії, що, у свою чергу, виявиться для українців занадто дорогим задоволенням.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua