544
"Купуйте українське": Огляд фондових ринків за 13-17 жовтня
— Фондовий ринок
Світові ринки
Катастрофічний обвал світових фондових бірж змусив владу ще позаминулого тижня обмежити або взагалі закрити торги на біржах Італії, Австрії, Індонезії, Перу, Румунії, Ісландії, Росії та України. Публіка з тривогою чекала можливого поширення паніки на наступному тижні. Однак, незважаючи на те, що волатильність світових фондових індексів залишалася дуже високою протягом 13-17 жовтня, більшість провідних світових майданчиків все-таки завершила тиждень підвищенням. Так, німецький DAX-30 виріс на 5,3%, японський Nikkei-225 додав 5,0%, американські S&P-500, NASDAQ Composite й Dow Jones - на 4,6%, 3,8% і відповідно. Лише британський FTSE-100 знизився на 0,6%. Нафта марки Brent у п'ятницю, 17 жовтня торгувалася на IPE по $67,99 за барель (-10,9%).
Початок тижня був багатообіцяючим. Інвестори з оптимізмом відреагували на рішучі дії урядів провідних європейських країн з боротьби з фінансовою кризою. Так, напередодні уряди країн Європейського союзу зобов'язалися виділити в цілому більше 1,5 трлн. євро на надання гарантій по міжбанківських кредитах. Крім того, в американських ЗМІ з'явилася інформація, що влада США має намір розширити свій план зі стабілізації фінансового сектора та може оголосити про виділення $250 млрд. на покупку акцій провідних американських банків. З оптимізмом сприйняли інвестори повідомлення про те, що найбільший в Японії та в світі банк Mitshubishi UFG Financial Group (MUFG) завершив придбання 21% акцій американського банку Morgan Stanley за $9 млрд. На цьому тлі котирування акцій Morgan Stanley за підсумками торгів у понеділок підвищилися на 86,9%. Не менш вдало склалася ситуація для автовиробників США. Раніше з'явилася неофіційна інформація, що автомобілебудівний концерн General Motors веде переговори з Chrysler LLC про можливе злиття, теж стосується й Ford Motor та японської Mazda Motor Corp.
У вівторок, 14 жовтня фондові торги в США закрилися зниженням провідних індексів на тлі корпоративних новин. Інвестори з песимізмом відреагували на фінансовий звіт одного з найбільших світових виробників безалкогольних напоїв компанії PepsiCo Inc., яка повідомила, що її чистий прибуток в III кварталі 2008р. знизився на 10% - до $1,57 млрд. у порівнянні з $1,74 млрд., отриманими за аналогічний період роком раніше. Тим часом інвестори з ентузіазмом сприйняли повідомлення Міністерства фінансів США про подальші заходи підтримки фінансово-банківського сектора. Зокрема, держава має намір придбати привілейовані акції провідних фінансових компаній. На ці цілі буде виділена сума в розмірі до $250 млрд.
А вже в середу фондові торги в США завершилися обвальним падінням індексів, найбільшим одноденним зниження з 1987р. Інвестори знову побоювалися наслідків фінансової кризи. Зокрема, з песимізмом сприйняли учасники торгів заяву глави Федерального резервного банку Сан-Франциско Джанет Йеллен про те, що економіка США перебуває в стадії рецесії. Це негативним чином позначилося в першу чергу на котируваннях цінних паперів фінансового сектора, включаючи акції найбільшого в США банку Citigroup Inc., банку Goldman Sachs Group Inc. і Morgan Stanley. Серед лідерів падіння опинилися й нафтові компанії. Зниження вартості нафти нижче $75 за барель вселило інвесторам побоювання, що економічний спад приведе до зниження попиту. Негативний вплив на підсумки торгів зробили й деякі макроекономічні новини. Так, міністерство торгівлі США повідомило, що обсяг роздрібних продажів у США у вересні 2008р. знизився на 1,2% у порівнянні із серпнем і склав $375,47 млрд. Аналітики очікували, що цей показник знизиться на 0,6%. У свою чергу міністерство праці опублікувало дані за промисловими цінами, які у вересні 2008р. знизилися відносно попереднього місяця на 0,4%, що повністю збіглося з прогнозами. Були також оприлюднені дані про запаси вироблених товарів, комплектучих та напівфабрикатів на складах США за серпень 2008р. Запаси збільшилися на 0,3% у порівнянні з липнем 2008р., тоді як аналітики очікували збільшення показника в серпні на 0,5%. На тлі зниження обсягу роздрібних продажів подешевіли акції ритейлерів на чолі з найбільшою у світі компанією цього профілю Wal-Mart Stores Inc. Однією з небагатьох компаній, для яких торговельна сесія склалася вдало, стала Coca-Cola - найбільший у світі виробник безалкогольних напоїв. Компанія оприлюднила фінансовий звіт, відповідно до якого її чистий прибуток за 9 місяців 2008р. виріс на 1% - до $4,81 млрд. проти $4,77 млрд. за аналогічний період роком раніше. При цьому чистий прибуток Coca-Cola за підсумками III кварталу 2008р. виріс на 14% і склав $1,89 млрд. проти $1,65 млрд. у липні-серпні 2008р.
У четвер світові фондові індекси скоректувались у середньому на 4-5% після падіння напередодні. На тлі зниження цін на нафту виросла вартість акцій компаній, прибутковість яких істотно залежить від вартості енергоносіїв. У плюсі торги завершилися для інтернет-компанії Yahoo! Inc. Вартість цінних паперів компанії виросла на 10,5%, після того як виконавчий директор Microsoft (+6,7%) Стів Баллмер заявив, що угода між двома компаніями все ще може відбутися, тому що вона має економічний сенс. Тим часом, не занадто оптимістично склалася ситуація для найбільшого в США банку Citigroup Inc., чистий збиток якого за підсумками III кварталу 2008р. склав $2,8 млрд., тоді як за аналогічний період роком раніше компанія отримала чистий прибуток у розмірі $2,2 млрд. Вплив на хід торгів робили й макроекономічна статистика. Зокрема, Федеральна резервна система (ФРС) повідомила, що в США обсяг промислового виробництва у вересні 2008р. у порівнянні із серпнем знизився на 2,8%, тоді як аналітики очікували, що цей показник у вересні знизиться на 0,5%. У свою чергу міністерство праці США повідомило, що споживчі ціни в США у вересні 2008р. не змінилися в порівнянні з попереднім місяцем. Це збіглося з прогнозами аналітиків. Федеральне казначейство опублікувало звіт, відповідно до якого чистий відтік капіталу в країні в серпні 2008р. склав $400 млн. у порівнянні з переглянутим показником чистого припливу капіталу в попередньому місяці в обсязі $33,6 млрд. Крім того, міністерство праці США повідомило, що в країні число початкових вимог з виплати допомоги з безробіття за тиждень, що завершився 11 жовтня 2008р., знизилося на 16 тис. у порівнянні з аналогічним показником попереднього тижня й склало 461 тис. Аналітики очікували, що значення цього показника складе 475 тис.
У п'ятницю фондові індекси знову впали. Негативний вплив на настрій інвесторів зробили макроекономічні новини. Так, після опублікування доповіді міністерства торгівлі США стало відомо, що обсяг будівництва нових будинків у США у вересні 2008р. знизився на 6,3% у порівнянні з попереднім місяцем - до 817 тис. одиниць. Це найнижчий показник з 1991р. Експерти прогнозували, що цей показник складе 880 тис. одиниць. Мічиганський університет опублікував доповідь, відповідно до якої індекс споживчої довіри в США в жовтні 2008р. знизився до 57,5 пункту в порівнянні з 70,3 пункти у вересні ц.р. Це найзначніше падіння індексу з 1950р. Аналітики прогнозували, що значення індексу складе 66 пунктів. На цьому тлі знизилися насамперед котирування компаній, прибутковість яких істотно залежить від стану американської економіки.
У той же час деякий оптимізм учасникам торгів додала стаття американського інвестора-мільярдера Уоррена Баффета в "The New York Times" під кричущою назвою "Купуйте американське. Як я". Стаття про те, що Баффет скуповує акції американських компаній, оскільки сподівається на їхнє впевнене зростання у довгостроковій перспективі. Крім того додали оптимізму й деякі корпоративні новини. На тлі фінансового звіту підвищилися котирування американського виробника мікропроцесорів Advanced Micro Devices (AMD). Вдало склалися торги для компаній високотехнологічного сектора. Зокрема, на 5,5% подорожчали акції інтернет-компанії Google Inc., що після закриття попередньої торговельної сесії оприлюднила фінансовий звіт за 9 місяців 2008р. Відповідно до звіту, чистий прибуток компанії виріс на 30% - до $3,9 млрд. у порівнянні з аналогічним періодом 2007. Виторг компанії за звітний період збільшився на 36% - до $16,1 млрд.
Український ринок
За минулий тиждень індекс ПФТС впав ще на 14,9% до 264,6 пункту. У понеділок чинності набули нові правила розрахунку індексу ПФТС. Тепер "блакитних фішок" завжди буде тільки 20, зміну їхнього складу планується проводити раз на півроку, а частка емітентів не зможе перевищити 15%. При цьому формування списку претендентів на потрапляння в індекс буде публічним - ПФТС створила "аркуш очікування". Ці зміни дозволять вже в листопаді впровадити розрахунок індексу в режимі реального часу, тому підтримуються учасниками ринку.
Найбільше активно минулого тижня торгувалися акції металургійний підприємств, зокрема Азовсталі (-5,2%), Єнакіївського металургійного комбінату (-15,4%), Алчевського меткомбінату (-26,5%), енергогенеруючих компаній - Західенерго (-5,3%), Дніпроенерго (-32,6%), Центренерго (-17,5%), а так само машинобудівних підприємств - Крюковського вагонобудівного заводу (-10,6%) і Моторсічи (-15,4%). Крім того близько 30% всього обсягу торгів довелося на два малоліквідних папери - Київміськбуд-1 (+0,8%) і Запорізький абразивний комбінат (+23,5%). Обсяги торгів як і раніше дуже малі - менш $1 млн. на день.
За матеріалами: Арт Капітал
Поділитися новиною