Держава накопичує борги — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Держава накопичує борги

Казна та Політика
692
Як стало відомо Комерсант-Україна, борг держави з відшкодування ПДВ досяг до жовтня рекордних 11 млрд грн, притому що Державна податкова адміністрація (ДПАУ) уже вичерпала річний бюджетний ресурс на повернення податку у розмірі 24,5 млрд грн. Усього ДПАУ хоче відшкодувати в 2008 році 36 млрд грн, але робити це повинна за рахунок власних ресурсів, упевнені в Мінфіні. Експерти вважають, що ситуація з відшкодуванням незабаром стане менш критичною - зниження експорту в останні місяці повинно привести до скорочення заявок підприємств.
У ДПАУ повідомили, що з початку 2008 року заборгованість перед підприємствами з відшкодування ПДВ збільшилася з 8,5 млрд грн до 11,037 млрд грн (на 1 жовтня). З них 1,05 млрд грн - сума, що оскаржується податківцями в судах. При цьому обсяг простроченого більше 60 днів боргу знизився на 1,6 млрд грн - до 2,5 млрд грн. У ДПАУ зростаючу заборгованість вкотре пояснили скасуванням вексельної форми розрахунків і збільшенням експорту на 46,6% (планувалося зростання на 20,9%). "Минулого місяця тільки зернотрейдери нам заявили більше 1 млрд грн відшкодування - ніхто не розраховував на такий урожай, металурги - 1,5 млрд грн", - сказало джерело в ДПАУ.
Нинішній бюджет передбачає план повернення податку 24,5 млрд грн, але це, за підрахунками податківців, становить усього 67,4% від необхідної суми. У результаті вже за дев'ять місяців ДПАУ вичерпала бюджетний ресурс - за даними на 14 жовтня, загальне відшкодування ПДВ склало 26,4 млрд грн. Податківці посилаються на підсумки 2007 року, коли в сумі грішми (18,869 млрд грн) і заліком по векселях (14,354 млрд грн) бізнесу було відшкодовано 33,223 млрд грн. Тому навіть із урахуванням десятипроцентного зростання відшкодування в 2008 році треба повернути підприємцям та експортерам 36,4 млрд грн.
У Мінфіні скептично ставляться до ініціатив податківців - підвищувати план відшкодування там не мають наміру "ні на копійку". Джерело у відомстві вказує на можливість ДПАУ збільшити збори в бюджет, а виходить, і відшкодування понад план. "Ми показуємо їхні провали, схеми, суми, замовників і виконавців - усього близько 400 підприємств. За рахунок цих дір вони можуть збільшити збори, а вони нам постійно шлють запити на збільшення планів, - сказав співрозмовник у Мінфіні. - Вони беруть 14 млрд грн по непогашених векселях, накручують до цієї суми зростання ВВП і просять нас, щоб їм виділили цей ресурс".
У Мінфіні вважають, що ці податки не були задекларовані і по них не наступили зобов'язання.
Експерти вважають, що ДПАУ буде складно збільшити відшкодування за рахунок збільшення збору ПДВ, тому що недобір внутрішнього ПДВ у січні-серпні вже склав 851 млн грн. Тому в умовах імовірних позачергових виборів ДПАУ доведеться регулювати відшкодування ПДВ у ручному режимі. На думку директора департаменту податкової політики Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень Артема Рудика, ПДВ "зможуть побачити" лише підприємства, наближені до влади. "Якщо є недобір зі збору ПДВ, виходить, будуть заощаджувати", - додає директор центру "CASE-Україна" Дмитро Боярчук.
Втім, аналітик Бюро економічних і соціальних досліджень Владислав Комаров відзначає, що ситуація некритична, тому що через падіння промвиробництва (у серпні - на 0,5%, у вересні - на 4,5%) скорочуються й експортні операції, тому підприємства знизять заявки на відшкодування. "Експортери в останні два місяці демонструють обтяжливі показники через зниження цін на сировину у світі, іде затоварення на складах заводів, що привело у вересні до зниження виробництва сталі на 30%, тому ці фактори вплинуть на скорочення заявок", - говорить він.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас