2400
Банки потягнуть СК
Фінансова криза докотилася до страховиків. Першими на собі це відчули компанії, орієнтовані на bank assurance, темпи приросту платежів у яких різко сповільнилися. А відсутність якісних резервів у багатьох компаній викликає сумніви в їхній платоспроможності.
Першим дзвінком страховому ринку стало повідомлення про введення тимчасової адміністрації в ПІБі. Зокрема, стурбованість викликала страхова компанія "Вексель", заснована Промінвестбанком. У Держфінпослуг відзначають, що в страховика немає проблем із платоспроможністю, але при цьому регулятор "тримає руку на пульсі".
"Ми побоюємося втрат небанківських фінустанов у зв'язку з можливими втратами на банківському або іншому ринку. Ми аналізували ситуацію з ПІБом та впевнені, що НБУ забезпечить все, щоб ПІБ зберігся і його зобов'язання перед клієнтами були виконані. Ми оцінюємо ризики і робимо відповідні рекомендації страховим компаніям, але це рекомендації, а не вимоги", - розповів "і" Валерій Альошин, голова Держфінпослуг.
В "Векселі" запевняють, що бізнес компанії пов'язаний не тільки з ПІБом. "Вексель працював ще із сорока банками, зокрема, з "Райффайзен Банком Аваль", з банком "Надра", з "Ерсте Банком". Резерви також покривалися депозитами в декількох банках. А ПІБ як платив за зобов'язаннями, так і платить", - розповів Василь Фурман, гендиректор "Вексель".
Банківська криза небезпечна для страховиків і тим, що темпи кредитування фізосіб за останні кілька місяців різко знизилися, а ті страховики, для яких страхування застави при одержанні кредиту було основним каналом продажів, істотно знизили темпи зростання. "Якщо компанії вели нерозумну політику в страхуванні - платили по 30-40% комісійних банку, мало коштів відраховували в резерви, тоді в них будуть проблеми. Швидше це відіб'ється на великих компаніях, оскільки в них обсяг відшкодувань побільше", - упевнений Олександр Лахно, голова правління СК "Дженералі Гарант Страхування".
На думку Андрія Перетяжко, голови правління СК "АХА Страхування", від кризи постраждає мінімальна кількість компаній. "Це будуть компанії, які проводили небезпечну політику, пов'язану з демпінгом і підвищеними адміністративними та операційними витратами. Компанії з іноземним капіталом і ті, хто проводив нормальну політику, виростуть. Страховики завжди більш легко переносять кризу, ніж банківська система, це доводить і світовий досвід, і російський досвід 1998 р. У банків присутній ефект доміно, швидкого вилучення грошей. У страховиків такої картини не відзначається, оскільки всі зобов'язання розкладені на 365 днів, і вони завжди можуть провести усередині системи реструктуризацію зобов'язань", - запевняє пан Перетяжко.
Головним фактором, що впливає на платоспроможність компанії, є якість формування страхових резервів. А тут страховики зіграли із собою поганий жарт, скасувавши в судовому порядку кілька років тому положення про порядок формування резервів ризикових СК, що визначало максимальні розміри інвестицій активів у той чи інший інструмент. "Сьогодні найбільшу цінність мають грошові резерви, тому що фондовий ринок просів, а нерухомість упала в ціні. Правда, гроші не захищені від інфляції, але її темпи під час фінансової кризи знижуються", - прокоментував Олександр Сосіс, голова правління СК "АСКА".
Більшу частину резервів страховики розміщували на банківських депозитах. "Проблеми можуть бути, якщо компанії розміщували свої активи в якісь конкретні банки і не диверсифікували вкладення", - говорить Перетяжко. Але на ринку багато кептивних компаній, які пов'язані з одним банком або одним підприємством. Банкрутство таких компаній найбільш імовірно, запевняє пан Фурман.
Зараз, коли вимог до резервів ризикових СК нема, регулятор виявився не в силах впливати на якість їхнього формування. З іншого боку, він, на відміну від НБУ, не зможе дати кредит для підтримки ліквідності. "Серед резервів найбільш зручними для оперативного реагування є депозити, структуровані за термінами. Якщо банки будуть мати проблеми, це відіб'ється і на швидкості виконання зобов'язань СК. У нас немає можливостей для надання коштів рефінансування. Ми не є операторами якихось гарантійних фондів. Єдине, на що ми націлюємо діяльність всіх фінустанов, - це ведення справи з надійними фінінститутами, які працюють із певними інвестиційними інструментами", - відзначив Альошин.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною