142
Націоналізація та держгарантії - глобальний рецепт для боротьби з кризою
— Фондовий ринок
Загальносвітова скоординована відповідь на фінансову кризу стала реальністю: розвинені країни будуть купувати пакети акцій найбільших банків, уводять гарантії з усіх депозитів і будуть підтримувати ринок МБК. В окремих випадках банки будуть націоналізуватися.
Лідери окремих країн квапляться оголосити про свої власні заходи до відкриття торгів у понеділок, побоюючись повного колапсу ринку.
24 години на порятунок світової банківської системи
Наступні 24 години стануть "критичним моментом" для подолання фінансової кризи у світі, якщо заходи не будуть вжиті, то ситуація на ринках продовжить погіршуватися, сказав у неділю глава Deutsche Bank і керівник Інституту міжнародних фінансів, що представляє 400 найбільших банків світу, Йозеф Акерманн.
Минулого тижня загальноєвропейський індекс Dow Jones Stoxx 600 побив історичний рекорд, втративши 22%. Падіння окремих банківських акцій досягало 40%. Кредитні ринки встали.
Після цього всі вихідні пройшли під знаком необхідності вживання термінових заходів з порятунку світової фінансової системи від краху, викликаного повним закриттям позицій інвесторами.
На надзвичайному саміті в Парижі лідери 15 країн Євросоюзу домовилися ввести систему держгарантій для кредитів, залучуваних банками, а також забезпечити підтримку фінансовим інститутам, які зіткнулися з проблемами.
Гарантії будуть надаватися з міжбанківських кредитів на термін до 5 років; уряди одержать право підтримувати банки, купуючи їх привілейовані акції; будуть рекапіталізуватися за рахунок бюджетних грошей системоутворюючі банки, які зіштовхнуться з труднощами. Планується, що ці заходи будуть діяти до кінця 2009 року.
"Нам потрібні конкретні заходи, нам потрібна єдність, і цієї мети ми досягли, - заявив за підсумками саміту президент Франції Ніколя Саркозі. - Жодна з країн, діючи самостійно, не зможе вийти з цієї кризи".
Саркозі відзначив, що країни зони євро "одночасно представлять свої антикризові плани в понеділок".
Німеччина, зокрема, як очікується, направить на підтримку банків до 400 млрд євро, пише The Wall Street Journal. Більша частина цих грошей піде на надання гарантій з міжбанківських кредитів, однак до 100 млрд євро може бути направлено і на покупку часток у банках. Раніше Берлін вже оголосив про введення повних держгарантій з банківських депозитів.
США тим часом коректують свій "план порятунку", що був орієнтований на покупку неліквідних активів банків. Вони також мають намір піти на пряме вливаннях капіталу в банки. Для цього повинна бути використана частина $700 млрд, виділених Конгресом на викуп неліквідних активів.
Деталі нового плану повинні бути оприлюднені цього тижня, пише The Wall Street Journal.
Жан-Клод Тріше, глава Європейського ЦБ, сказав на вихідних, прагнучи трохи збити розжарення, що ринкам зазвичай потрібен якийсь час, щоб усвідомити вжиті заходи.
"За гіршого сценарію уряду знадобиться ще кілька тижнів, щоб вжити потрібних заходів, ринки ще можуть впасти на 20%.Але потім буде розворот", - цитує FT головного економіста МВФ Олівера Бланшара.
Нові реальності банківської системи
Після реалізації вжитих урядами нових радикальних заходів банківська система вже не буде колишньою. Особливо наочний приклад цьому вже дає Великобританія.
Лондон, як очікується, у понеділок фактично націоналізує Royal Bank of Scotland і HBOS. Найбільші банки країни одержать мільярди фунтів, і британський уряд одержить до 70% акцій HBOS і до 50% в RBS. До цього їм вже були взяті під контроль два найбільших іпотечних банки країни.
В результаті реалізації "плану порятунку" за рахунок бюджетних коштів банки можуть покинути їх вищі менеджери (зокрема, в RBS), до їх рад директорів можуть увійти представники держави.
Єдиним великим банком, що буде повністю незалежним, може залишитися Barclays, який має намір залучити приватні інвестиції, пише The Telegraph.
У понеділок Австралія ввела держгарантії з усіх банківських депозитіів у країні. На аналогічний крок пішли Об'єднані Арабські Емірати. Про свої плани незабаром повинні оголосити Італія та Швейцарія.
Всього світовим банкам протягом найближчих років може знадобитися для рекапіталізації $675 млрд, оцінює Міжнародний валютний фонд.
Фактично кожна країна діє незалежно, але змушена вживати зараз тих же заходів, що й інші, щоб її банки не опинилися в невигідному становищі, пише The Wall Street Journal.
Відображенням нової єдності став план дій, прийнятий міністрами фінансів і главами ЦБ країн "групи семи" (G7) за підсумками зустрічі у Вашингтоні.
План складається з п'яти пунктів і припускає:
- вживання "рішучих" заходів і використання "всіх наявних інструментів" з метою підтримки системоутворюючих фінансових інститутів і запобігання їх банкрутства;
- вживання заходів для "розморозки" кредитного і грошового ринку, для забезпечення широкого доступу фінансових інститутів до ліквідності;
- забезпечення банкам та іншим найважливішим фінансовим інститутам можливості залучати в достатньому обсязі капітал за рахунок суспільних і приватних ресурсів з метою підтримати впевненість на ринку, дати можливість банкам продовжувати кредитування домогосподарств і компаній;
- залучення всіх механізмів, щоб забезпечити впевненість громадян у цілості їх банківських вкладів;
- вживання заходів з відновлення вторинного ринку іпотечних заставних та інших сек’юритизованих активів; при цьому необхідно провести точну оцінку і розкриття активів, впровадити суворі стандарти бухобліку.
Демонструючи єдність країн перед обличчям кризи, членів фінансової G7 прийняв у Білому домі президент США Джордж Буш, який заявив про готовність США взяти на себе "особливу" роль у цій боротьбі. Президент США не приймав членів фінансового клубу з часів кризи 1998 року.
Гроші дешевшають
Ринки зараз розраховують також на подальше зниження процентних ставок американським ЦБ. Відповідно до котирувань ф'ючерсів, на засіданні 28-29 жовтня короткочасна ставка ФРС буде знижена ще на 0,25 базисних пункту - до 1,25%.
FT пише, що в листопаді на 50 б.п. можуть знизити вартість кредитів також Європейський ЦБ, а також Банк Англії.
Федеральна резервна система буде розглядати будь-які заходи, які можуть допомогти стабілізувати ситуацію у фінансовій системі, заявив у неділю глава Федерального резервного банку Далласа Річард Фішер, повідомляє агентство Bloomberg. "Ми можемо і ми відновимо порядок на кредитному ринку", - сказав він, виступаючи у Вашингтоні.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною