2787
Безнадійний варіант
Наступного року українська економіка може впасти в рецесію. До такого невтішного висновку схиляються все більше незалежних експертів. Перші симптоми майбутнього спаду проявляються вже зараз.
На тлі кредитної кризи і загального просідання світової економіки "упокоїлись з миром" сировинні ринки та ввігнали в депресію вітчизняних експортерів. Через згортання кредитування всередині країни на бобах залишилися й орієнтовані на кінцевого споживача галузі, що дотепер забезпечували гарні показники приросту національного продукту.
Метал втомився
На сьогодні експортно орієнтовані галузі забезпечують близько 50% вітчизняного ВВП. Першу скрипку грають металурги: за даними Держкомстату, за сім місяців цього року частка чорних металів у загальному обсязі експорту склала 38,5%. Із січня до липня металурги реалізували за кордон своєї продукції на $15,5 млрд. Тому скорочення попиту і падіння цін на металопродукцію на світових ринках повалило вітчизняних виробників у шок (за оцінками експертів, до 80% виготовлених в Україні чорних металів відправляються на експорт).
За оцінками державного інформаційно-аналітичного центру "Держзовнішінформ", на початок жовтня в порівнянні з липнем (тоді галузь продемонструвала найкращі показники за рік) обсяги випуску основних видів продукції скоротилися на 40-46%. "З 41 домни, що знаходяться на балансі метпідприємств, в період максимального завантаження працювали 36, тепер п'ять з них на ремонті, а ще 11 - на "тихому ходу", - повідомив керівник департаменту з питань гірничо-металургійного комплексу "Держзовнішінформа" Володимир Пиковський. Відповідно до інформації Держкомстату у вересні в порівнянні з останнім місяцем літа металурги скоротили обсяги на 11,2% (у серпні до попереднього місяця падіння склало 11,6%). У цілому ж з початку року галузь пішла в мінус на 0,3%.
За словами експерта компанії "Конкорд Капітал" Євгена Червяченка, зараз світові виробники цілеспрямовано скорочують вихід продукції, щоб зменшити пропозицію та відновити ціни. Ефект від таких дій може виявитися вже в листопаді. Однак песимісти запевняють, що гірші часи для металургів ще попереду. "Дно оперативних і фінансових показників не досягнуто. Я вважаю, що четвертий квартал буде важким. Після падіння обсягів виплавки сталі в Україні у вересні на 32% - до 2,5 млн тонн - можливе падіння ще на 40-60% - до 1,0-1,5 млн тонн", - вважає аналітик інвестгрупи "Сократ" Дмитро Хорошун.
Дотепер провали металургів перекривали аграрії: саме завдяки рекордному сільгоспекспорту за підсумками восьми місяців приріст ВВП склав 7,1% (за сім місяців - 6,5%). За даними Міністерства аграрної політики, у серпні з України на зовнішні ринки було поставлено 2,159 млн т зернових. Однак через сезонність сільгоспвиробництва вплив агроекспорту на зростання економіки вже через кілька місяців зійде нанівець. До того ж аграріям на зовнішніх ринках вже не світять запаморочливі заробітки. З липня світові ціни на зерно впали на 43%. За інформацією агентства Bloomberg, темпи падіння сировинних ринків за підсумками 2008 р. можуть стати максимальними з 2001 р., оскільки попит на сировину підривають уповільнення економічного зростання та світова кредитна криза.
Немає кредитів - немає зростання
Серед галузей, орієнтованих на внутрішній ринок, найбільше постраждала будівельна. Антиінфляційні заходи Нацбанку спровокували скорочення кредитування як самих будівельних компаній, так і видачу позик під покупку житла. За офіційною інформацією, у Києві сьогодні повністю припинені роботи майже на 30 об'єктах (20% загальної кількості будинків, що зводяться), ще на стількох же проводяться лише мінімальні роботи. Аналогічні тенденції простежуються і в регіонах. За даними офіційної статистики за січень-серпень спад у галузі склав 5,3%. Як уточнюють у Мінекономіки, в результаті стагнації на будівельному ринку ВВП за півроку недобрав 0,2% зростання. За словами президента компанії "Міськжитлобуд" Дениса Костржевського, через відсутність коштів новобудови заморожуються ще на стадії проектів. Тому про те, що в найближчій перспективі ця галузь зможе продемонструвати хоча б невелике пожвавлення, говорити не доводиться.
Катастрофічні наслідки обмеження кредитування відчули на собі й автодилери, які дотепер процвітали за рахунок просування позик у маси. За даними компанії Auto-Consulting, з початку року фінансова криза спровокувала падіння попиту на нові авто в Україні на 20%. Не витримавши, автосалони стали масово знижувати ціни на свій товар. За прогнозами Auto-Consulting, у цілому до кінця року машини можуть подешевіти на 15%. Переглядати заплановані доходи доводиться й продавцям побутової техніки. "У вересні ми спостерігали спад продажів по деяких товарних групах. Особливо це було помітно в категоріях комп'ютерів, моніторів, ДВД-пристроїв, аудіотехніки та холодильників. Швидше за все, плани продажів будуть знижені на 15-20% від запланованого раніше обсягу. Про перспективи наступного року говорити важко", - розповів "ДС" комерційний директор мережі супермаркетів електроніки "Домотехника" Володимир Темкин.
Загальну економічну ситуацію погіршують політичні інтриги, що не припиняються. "Сьогодні доведеться відповідати й за світовий обвал, і за розпуск парламенту", - констатує начальник аналітичного відділу ТОВ "Український фондовий центр" Володимир Ланда. За словами директора інвестиційної компанії "Драгон Капітал" Дмитра Тарабакина, політична нестабільність не тільки збільшує навантаження на держбюджет, з огляду на необхідність фінансування дострокових виборів, але й припиняє законодавчий процес у країні в той час, коли законодавча ініціатива може виявитися життєво необхідною в умовах кредитної кризи. Все це змусило фахівців переглянути свої прогнози зі зростання вітчизняної економіки в 2008 р. У Міжнародному центрі перспективних досліджень вважають, що за підсумками року приріст ВВП складе 5,7% (раніше вважали, що цей показник досягне 6,7%).
"Наші експерти зараз проводять підрахунки, на підставі яких буде переглянутий прогноз росту ВВП в 2008 р. Про цифри поки говорити складно, але очевидно, що вони будуть знижені. За раніше зробленим ми очікували зростання економіки цього року на 6,9%. Головна причина вповільнення темпів збільшення ВВП - проблеми в металургів і будівельників", - говорить експерт Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Вероніка Мовчан.
Далі буде тільки гірше
Ще більш обтяжуючі перспективи аналітики малюють нашій економіці на майбутній рік. МВФ прогнозує, що в 2009 р. зростання українського ВВП складе 2,5%. Вітчизняні експерти більше оптимістичні. МЦПД вважає, що цей показник досягне 4%. "Проблемними галузями й у наступному році залишаться металургія і пов'язані з нею видобувна промисловість, а також будівництво та хімічна промисловість (через зростання цін на газ). Деякий підйом продовжить демонструвати машинобудування: його забезпечить виконання довгострокових контрактів на поставку обладнання, які наші підприємства уклали із замовниками з країн СНД, насамперед Росії", - говорить пані Мовчан.
Аналітики прогнозують, що значний внесок у зростання ВВП у наступному році внесе сільське господарство. За словами керівника аналітичного відділу консалтингової компанії ААА Марії Колісник, обсяги експортних поставок сільгосппродукції завдяки гарному врожаю можуть зберегтися на нинішньому рівні й у першому кварталі 2009 р. "Крім того, в останні кілька років сільське господарство в Україні залучає все більше капітальних інвестицій, і поки жоден з великих вкладників не відмовився від реалізації намічених проектів, що дозволяє сподіватися на нарощування темпів виробництва й у рослинництві, і у тваринництві, і в переробці, оскільки нинішні інвестори надають перевагу організовувати комплексне виробництво", - вважає пані Колісник. І все-таки головні надії як і раніше покладають на галузі, орієнтовані на кінцеве споживання: торгівлю, сферу послуг і харчову промисловість. Саме вони, на думку фахівців, допоможуть витягнути економіку хоча б на мінімальний приріст.
Однак розраховувати на те, що українці будуть як і раніше невгамовні у своїх витратах, не варто. Провиною тому очікуване скорочення зарплат, що фіксується вже зараз. "У травні середня пропозиція роботодавців по окладу досягла найвищої планки - $956, після чого стало планомірно знижуватися, склавши у вересні $860. Середня зарплата, запитувана здобувачем, досягла свого піка у квітні - $842, але вже до вересня опустилася до $769, що означає падіння на 8,6%", - говорять в аналітичному відділі веб-сайту з пошуку роботи jooble.com.ua.
Однак експерти вважають, що скорочення доходів торкнеться не всіх. "Кризові явища в економіці дійсно вплинуть на розмір заробітних плат в окремих галузях. Очевидно, що у фінансовому секторі останнім часом їхнє зростання значно перевищувало темпи зростання економіки, і в нинішніх умовах така ситуація довго зберігатися не могла. Однак говорити про падіння доходів всіх громадян підстав немає. Представники виробничих підприємств як і раніше скаржаться на недостачу кваліфікованої робочої сили, кількість вакансій і розміри зарплат там не скорочуються", - говорить пані Мовчан.
Проте стагнація світової економіки буде все виразніше проявлятися й у нашій країні. А тому наступний рік може виявитися далеко не найвдалішим як для вітчизняної економіки в цілому, так і для українців зокрема. Експерти вважають, що за сприятливих розкладів темпи зростання нашої економіки можуть прискоритися лише з 2011 р.
Катерина Прищепа
За матеріалами: Деловая Столица
Поділитися новиною