Світова криза і позитивні тенденції — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Світова криза і позитивні тенденції

3171
Міжнародний валютний фонд (МВФ) оприлюднив огляд світової економіки World Economic Outlook. Прогнози невтішні як для світу в цілому, так і для України зокрема - спад триває. Особливо постраждають у наступному році розвинені країни - США, Італія, Великобританія, Німеччина і Франція. Зростання економік цих держав в 2009-му буде практично нульовим. Україні експерти МВФ також не обіцяють нічого гарного - темпи зростання ВВП сповільняться практично у два рази. Але є й гарні новини - світовому економічному неподобству незабаром прийде кінець.
Останні кілька років українська економіка росла разом зі світовою. За даними Держкомстату, в 2004 році зростання ВВП країни склало 12,1%, до початку 2008 року він знизився практично у два рази, до 6,5%. Прогноз на 2009 рік - 2,5%. Цікаво, що цей показник значно кращий, ніж у провідних країн Єврозони (0% у Німеччині, 0,2% - В Італії, Іспанії і Франції). Експерти МВФ пояснюють це тим, що країни з найбільш розвиненою економікою реагують на глобальні процеси раніше і гостріше від інших. Такі держави, як Україна, відчули її в меншій мірі, але й "видужувати" їм доведеться довше.
Пережити 2009-й
Світова криза почалася в серпні 2007-го із краху ринку іпотечних кредитів США. Там же економіка планети почне черговий підйом, упевнені експерти МВФ. За їхніми прогнозами, "в 2009 році житловий сектор США досягне нижньої точки спаду". Приблизно в середині року очікується стабілізація цін на житло, що допоможе обмежити збитки фінансистів у зв'язку з іпотекою.
Саме в 2009-му, за прогнозами МВФ, стабілізуються і ціни на біржові товари, хоча й на найвищому рівні за останні 20 років. До того ж видужанню світової економіки повинно посприяти зниження темпів зростання цін на нафту, які в 2008 виросли на 50%.
Всі ці фактори повинні привести до того, що в 2010 році світові економічні справи підуть на поправку. Цього року зростання ВВП прискориться до 6,5% (у порівнянні з 3% в 2009-му) при зниженні зростання цін до 5,8%. Але на швидке відновлення статус-кво сподіватися не доводиться, оживати економіка буде повільно, особливо в США, оскільки на внутрішньому попиті буде важко позначатися обмеження кредиту.
До 2011-го року експерти прогнозують, що держави остаточно оправляться від "депресії" і почнеться новий підйом. Але не для України, що на півкроку відстає від головних світових тенденцій.
Своє середовище перебування
Експерти Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) склали свій макроекономічний прогноз - але вже тільки для України. За багатьма оцінками він збігається з висновками МВФ, але все-таки виглядає трохи оптимістичніше - 4% зростання ВВП в 2009 році. "Ми очікуємо, що структура економіки в цілому залишиться незмінною та основним двигуном росту буде виступати приватне споживання", - заявив експерт Міжнародного інституту перспективних досліджень Ігор Шевляков.
Зниження темпів зростання економіки буде пов'язано саме з тим, що приватний споживач більше не зможе споживати багато. Причина - та ж, що й у США. "Динаміка внутрішніх двигунів економічного зростання - споживання та інвестицій - сповільниться через погіршення доступу до кредитів", - говориться у звіті. За прогнозами МЦПД, в 2009 році темпи споживання і темпи зростання доходів населення скоротяться на 5% у порівнянні з поточним роком.
Свою лепту в стагнацію економіки вносить і промисловість. "У країни буде менше реальних фінансових джерел через неконкурентноздатність по багатьох видах металургійної та хімічної продукції в порівнянні з російською і китайською", - розповів заступник директора Інституту економіки і прогнозування Олександр Даниленко.
На ситуацію в металургії, що у серпні цього року різко погіршилася, вплинули не тільки заповзятливі росіяни і китайці. Це - наслідок все тієї ж глобальної кризи світових економік, через яку традиційні ринки збуту вітчизняних металургів істотно скоротилися.
Переломна ситуація для української промисловості почнеться в 2010 році, прогнозують фахівці МЦПД. "У другій половині 2010 року буде пройдено дно світової фінансової кризи і почнеться відновлення зростання економіки. У цей час саме і зросте попит на продукцію українського експорту. А наша економіка буде реагувати і підтягуватися протягом 2011 року", - вважає Шевляков.
Світле майбутнє?
Прогнози економічного розвитку містять чимало позитивних тенденцій, вважає директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський. "Позитивні темпи зростання таки прогнозуються, хоч вони і будуть не настільки високими, як нам би хотілося", - сказав він.
Спад відіб'ється на прибутковості всіх секторів бізнесу в країні, але, з іншого боку, невисокі темпи зростання споживання підсилять конкуренцію між підприємствами. Від цього в остаточному підсумку виграє і якість продукту, і споживач.
Зниження темпів споживання також благотворно відіб'ється на головній українській проблемі населення та уряду - інфляції. МВФ прогнозує поступове скорочення її темпів збільшення з 25, 3% в 2008 році до 5, 8% - в 2010.
В 2011 році поліпшення ситуації на світових фінансових ринках посприяє тому, що капітал повернеться і на ринок внутрішній. Тоді ж, за прогнозами МЦПД, НБУ знову почне скуповувати валюту в резерви, щоб утримати курс гривні відносно долара на рівні 5,57. Саме до такого стабільного співвідношення, вважають експерти, прийде країна через три роки смутного часу.
Олена Павленко
За матеріалами:
газета Сейчас
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас