607
Витрати США на антикризові заходи ростуть поряд з держборгом і дефіцитом бюджету
— Фондовий ринок
Фінансова криза, що буяє у світі, підсилює навантаження на держбюджет США більше, ніж очікувалося раніше; ростуть дефіцит американського бюджету й державний борг, повідомляє агентство Bloomberg.
Порятунок American International Group (AIG), Fannie Mae, Freddie Mac обійдеться Сполученим Штатам дорожче, ніж планувалося. Окремі штати звертаються до Вашингтона за фінансовою допомогою. Федеральна резервна система (ФРС) почала цього тижня купувати комерційні папери, щоб забезпечити ліквідність ринків короткострокового кредитування, а це також додаткові витрати. Зараз аналітики заявляють, що прийнятий минулого тижня $700-мільярдний план порятунку виллється в набагато більше значну суму.
Новий рекорд бюджетного дефіциту - тепер у два рази більше
"Я завжди припускав, що в якийсь момент вони попросять більше грошей, якщо виникне така потреба, і, схоже, це буде необхідно, - заявив колишній аналітик бюджетних комітетів Сенату й Палати представників Стен Коллендер. - Все, що зараз відбувається, не передвіщає бюджету нічого гарного".
Дефіцит бюджету США на 2009 рік може скласти майже $2 трлн, або 12,5% ВВП. Це у два рази більше, ніж попередній рекорд бюджетного дефіциту - 6% ВВП в 1983 році, стверджує головний економіст Morgan Stanley Девід Гринло. Ще два тижні тому бюджетні аналітики прогнозували, що в результаті реалізації антикризових заходів дефіцит виросте до $1,5 трлн.
Отже, міністерству фінансів доведеться позичити більше, а це знову підштовхне зростання процентних ставок, думає Д.Гринло.
Почавши витрачати гроші, складно зупинитися
AIG, найбільша страхова компанія США, що зіткнулася з проблемами на тлі фінансової кризи та, яка одержала у вересні кредит у розмірі $85 млрд від ФРС, змушена вдатися до нової порції держпідтримки. Цього тижня ФРС повідомила, що ФРБ Нью-Йорка надасть AIG кредит на суму до $37,8 млрд під заставу цінних паперів.
Цей захід дозволить поповнити ліквідність AIG й "розширити кредитні гарантії для ФРБ Нью-Йорка та американських платників податків". Таким чином, загальний обсяг підтримки AIG, близько 80% акцій якої в рамках надання першого екстреного пакета допомоги перейшли ФРС, перевищив $123 млрд.
Почавши витрачати кошти на порятунок компанії, зупинитися практично неможливо, говорить кредитний аналітик UBS AG Девід Хевенс.
Фінансове становище й прогнози прибутку Fannie Mae й Freddie Mac, які були націоналізовані 7 вересня, щоб запобігти їх краху, за останні два квартали погіршилися.
Урядам штатів теж потрібні кошти
Штати Каліфорнія, Алабама та Масачусетс наполягають на включенні їхніх цінних паперів до "плану порятунку", спочатку розробленого для банків і приватних компаній. Ринок облігацій міст і штатів США обсягом $2,66 трлн практично припинив функціонувати після банкрутства Lehman 15 вересня, і урядам штатів нівідкіля взяти гроші на покриття повсякденних витрат.
Каліфорнія заявила, що їй потрібно продати білети державної скарбниці на суму $7 млрд, щоб забезпечити функціонування шкіл, установ охорони здоров'я й підприємств комунального господарства. Адміністрація президента Буша в цей час вивчає фінансове становище окремих штатів.
Рекапіталізація банків означає чергові неминучі витрати
У середу міністр фінансів США Генрі Полсон заявив журналістам, що його відомство розглядає можливість придбання часток у капіталі банків, щоб відновити довіру на фінансовому ринку. Мінфін почне всі необхідні кроки, "щоб знизити ризики для фінансової системи, які можуть виникнути через проблеми окремих інститутів".
"Ми будемо використовувати всі наявні в нас інструменти максимально ефективно, в тому числі зміцнюючи капіталізацію фінансових інститутів всіх розмірів", - сказав він.
Ці заходи необхідні, хоча й приведуть до зростання витрат на антикризове регулювання, впевнений лауреат Нобелівської премії в галузі економіки за 2006 рік Едмунд Фелпс, професор нью-йоркського університету Коламбія. Збільшення видаткової частини "плану порятунку" вимагатиме ще одного затвердження в Конгресі.
"Ми повинні провести рекапіталізацію банків, - заявив Фелпс журналістам цього тижня. - Мені важко уявити, що перший "план Полсона" передбачає достатньо коштів, щоб здійснити всі ті заходи, які повинні бути реалізовані".
Що гірше для фінансів - війна або криза?
Зростання витрат може збільшити державний борг США до рівня, що відзначався відразу після закінчення Другої світової війни - понад 70% ВВП.
Валовий зовнішній борг Сполучених Штатів, тобто державний зовнішній прямий і гарантований борг плюс корпоративний зовнішній борг, цього року досяг $9,6 трлн, або близько 68% ВВП. Ліміт державного боргу в результаті вживання антикризових заходів виросте з $10,6 трлн до $11,3 трлн.
Бюджетні аналітики говорять також про те, що лідери американських партій додали низку дорогих заходів - наприклад, податкові пільги - до законопроекту "плану порятунку", щоб провести його через Конгрес.
У нормальних обставинах подібні витрати викликали б куди більше значні заперечення, думає незалежний спостерігач Роберт Біксбі, виконавчий директор Concord Coalition.
"Законопроект "плану порятунку" допомагає замаскувати всі види фінансової безвідповідальності, - стверджує Р.Біксбі. - Він покриває безліч гріхів".
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною