Скільки і кому винні банки — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки і кому винні банки

Валюта
7726
Більше 1,2 мільярди доларів боргу повинні повернути українські банки до кінця року. Раніше вітчизняні банки розраховувалися з боргами за рахунок залучення нового боргового капіталу або пролонгації старих запозичень. Тепер же через світову фінансову кризу зробити це проблематично. Деяку перевагу в даній ситуації одержали банки з іноземним капіталом - вирішити проблему з дефіцитом ресурсів їм допоможуть материнські структури, якщо, звичайно, у самих все в порядку.
Левову частку зовнішніх запозичень українських фінансистів, які потрібно погасити до кінця року, становлять синдиковані кредити - близько мільярда доларів. Інші 200 мільйонів доларів складуть виплати по внутрішніх облігаційних позиках та євробондах.
680 мільйонів на трьох
Лідером серед боржників став Укрсоцбанк. Вже в грудні цього року фінустанові необхідно повернути 250 мільйонів доларів "по синдикату". Перспектива швидкого повернення чверті мільярда доларів Бориса Тимонькіна, голови правління банку, не лякає. "Якщо кредитори погодяться рефінансувати (перекредитувати) борг, то ми підемо на це. Хоча, я думаю, що нова позика буде мінімум у два рази дорожчою (цей кредит Укрсоцбанк взяв під Libor +1,6%). Але якщо скажуть виплачувати весь борг, то це теж не смертельно - ми зможемо його виплатити. У нас десь мільярд доларів вільного ліміту на зовнішнє фінансування", - пояснює банкір.
Наступним в рейтингу боржників розташувався банк "Надра". Президенту та співвласнику фінустанови Ігорю Гіленку доведеться розв'язати непросте питання: де взяти до листопада 230 мільйонів доларів. А те, що рефінансувати кредити не вийде і за борги доведеться платити з власних ресурсів, банкір не приховує. "Ми ведемо зараз консультації з приводу нового синдикованої позики, але готові і просто до погашення. Цифри (130 мільйонів доларів) для нас не є значимими. Приміром, приріст депозитів за 9 місяців перевищив мільярд доларів. А 100 мільйонів по євробондах будемо повертати, у нас це й було заплановано на 2008 рік", - говорить Ігор Гіленко.
Втім, незважаючи на оптимістичну риторику Ігоря Гіленка, колеги по ринку не зовсім впевнені в тому, що все пройде так вже безболісно. "Думаю, в "Надр" можуть виникнути значні труднощі. Грошей у системі мало, і знайти 230 мільйонів до листопада для них буде проблематично.
За моїми відомостями, вони вже зараз значно скоротили кредитування", - припускає один із заступників голови великого банку. В той же час аналітик інвесткомпанії "Конкорд Капітал" Олександр Вікторов висуває більш оптимістичні припущення. "Надра" - великий банк з розвинутою мережею, і я думаю, що він зможе зібрати необхідну суму в населення. Але ці гроші будуть набагато дорожчі, ніж зовнішні позики. Тому прибуток банку за друге півріччя істотно скоротиться", - пояснює він.
Замикає трійку найбільших боржників Райффайзен Банк Аваль. Йому доведеться віддати в листопаді 200 мільйонів доларів. Ні керівництво, ні прес-служба банку не змогли дати однозначної відповіді, чи буде цей борг рефінансований чи все-таки погашений.
Кредитів стане менше
Півмільярда доларів боргу, що залишилися, розподілили між собою 9 вітчизняних банків. Якихось неприємних несподіванок у вигляді дефолтів або банкрутств експерти від них не очікують. "Частина з них спробує рефінансуватися. Якщо не вийде, будуть піднімати ставки по депозитах та активно залучати внутрішній ресурс. У крайньому випадку їм допоможе Національний банк", - вважає аналітик інвесткомпанії "Ренесанс Капітал Україна" Володимир Динул.
Але клієнтам вітчизняних фінустанов не варто сильно радіти - необхідність повертати борги позначиться не тільки у зростанні ставок по депозитах. "Банки, так чи інакше, всі свої проблеми перекладуть на плечі клієнтів. Якщо зараз час віддавати борги, то, відповідно, і видавати кредитів будуть менше, деякі найменш прибуткові напрямки кредитування (іпотека, автокредитування) зовсім закриють", - прогнозує начальник відділу аналізу фінансових ринків "ING Україна" Олександр Печеріцин.
Ви довіряєте своєму банку?
Анастасія Лазаренко, брокер інвестиційної компанії "Конкорд Капітал"
Я довіряю трьом банкам: OTP Банку, Сведбанку та Укрексімбанку. В OTP Банку в мене відкритий депозитний рахунок. Оскільки це банк з іноземними інвестиціями, я впевнена, що проблем з ним не буде. Я взагалі оптиміст за натурою, тому повністю впевнена в банках, з якими маю справу.
Іван Редька, провідний спеціаліст зі страхування ризикового аграрного виробництва СК Allianz
Депозит поки не відкривав, але взяв кредит в УкрСиббанку. Йому я зараз довіряю. І впевнений, що не я один. Виходу іншого немає. Знаєте прислів'я: "Вовка боятися, до лісу не ходити".
Костянтин Кузнєцов, економічний експерт Центру імені Разумкова
В мене відкритий депозит у ПриватБанку. Я йому довіряю, принаймні, не стою в черзі, щоб гроші забрати. Лихоманить увесь світ. Тому переказувати гроші в банк із західним капіталом нема рації. До того ж відкривати нові рахунки і переводити депозит - це додаткові витрати і грошей, і коштів.
Іван Капетий, фінансовий директор "Аснова холдинг"
У нас є рахунки у СЄБ Банку, Укрсоцбанку та Райффайзен Банку Аваль. Депозити відкриті у всіх цих банках. Особлива довіра в нас до шведського СЄБ Банку - це сімейний банк з більш ніж 150-річною історією. Але там не найбільш гнучкі умови по депозитах. Найпривабливіші - в Укрсоцбанку.
Юрій Женков, заступник директора компанії "Техальянсбуд"
Зараз довіряти нікому не можна, не те що банкам. Але без банків теж неможливо. Тому, щоб якось мінімізувати ризики, я зберігаю гроші в декількох банках: UniCredit, ПриватБанку та Райффайзен Банку Аваль. Сподіваюся, мене це якось врятує, якщо справи на фінансовому ринку будуть зовсім погані.
Іван Попеску, депутат Верховної Ради, Партія регіонів
Я не боюся банкрутства банку, тому що грошей у банку не тримаю. Колись тримав зарплату в банку "Україна", і ви знаєте, що з ним сталося. Тепер одержую гроші тільки в касі Верховної Ради. В округах, куди я їжджу, взагалі місць для банкоматів немає. А іноді потрібно людям допомогти, у тому числі і грішми. Тому готівка набагато зручніше.
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас