11174
Меламін: отрута у вільному продажі
При покупці продуктів харчування українці віддають перевагу вітчизняним виробникам і, як з'ясувалося, правильно роблять. Тому що вживання імпортних продуктів може виявитися небезпечним не тільки для здоров'я, але й для життя.
Меламін, що викликав масове отруєння дітей у Китаї, виявлений у десятках видів продуктів. Цю речовину знайшли в сухому та у звичайному молоці, йогуртах, морозиві, у кондитерській продукції китайського підрозділу компанії Cadbury, у молочному чаї марки "Ліптон" у Гонконгу та Макао, у сирному порошку на Тайвані. До категорії "підозрілих" потрапили такі світові гіганти, як компанія Mars, що виробляє популярне драже M&Ms і шоколадні батончики Snickers, а також Kraft Foods з вафлями Oreo.
Скандал з китайськими отруєними продуктами набирає оберти. У Південній Кореї виявили партію завезеного з Китаю рисового печива, до якого також якимось чином потрапив меламін. Всі бісквіти вже вилучені з торговельних точок країни, їх відвезли на склад і збираються спалити. Влада Південної Кореї (так само як і інші сусіди Китаю - Росія, Індія, Японія, Філіппіни, Індонезія) повністю заборонили імпорт китайських харчових продуктів, що містять сухе молоко. Про тверді обмеження імпорту китайської продукції оголосив і Євросоюз.
Чумацький шлях
Представники кондитерських гігантів стверджують, що небезпечна речовина була виявлена винятково в продукції, яка поширювалася в Азії, і до європейських ринків ніякого відношення не має. Зокрема, за словами директора з логістики ТОВ "Дірол Кедбері" Олексія Ануфрієнка, у виробництві використовуються сухе молоко виробництва Бєларусі та РФ, а сироватка й гідровані жири поставляються з Голландії й Франції, де їх і роблять. "Жоден з постачальників не використовує меламін у виробництві продукції й не має яких-небудь партнерів у КНР. Та й везти щось з Китаю невигідно", запевняє він.
Однак оптимізм виробників трохи розбавляє скептицизм головного санітарного лікаря РФ Геннадія Онищенка, який заявив, що сухе молоко з меламіном цілком можуть ввозити з Китаю нелегально під іншими брендами.
Не виключила потрапляння небезпечного продукту на російський ринок і керівник Московського товариства захисту прав споживачів Надія Головкова. Оскільки Китаю необхідно позбутися від зіпсованого продукту, небезпечне молоко будуть відправляти туди, де послаблений контроль, говорить вона. В Росії у зв'язку з програмою з підтримки підприємств планові перевірки виробників дозволені тільки раз на три роки. Крім того, за словами Головкової, перевезенню небезпечного сухого молока можуть допомогти "тісні зв'язки на кордоні між двома країнами".
У той же час шукати на банках із сухим молоком назви китайських компаній, що ввійшли до "чорного списку" марно, вважає експерт. Прямий продаж навряд чи можливий, адже на впакуванні вказується виготовлювач. У зв'язку з цим Головкова припустила, що несумлінний виробник захоче купити китайське сухе молоко "не щоб продавати, а щоб додавати".
Україна: ще не перевіряли
Кондитерські бренди, залучені до меламінового скандалу, виставлені й в Україні. Та й сухе молоко нині щосили використовується у виробництві морозива, кондитерських виробів, йогуртів. Не виключена й небезпека ввозу небезпечних продуктів під іншими торговельними марками. З питанням про те, чи збираються в нашій країні найближчим часом перевіряти харчові продукти на зміст меламіну, ми звернулися до Укрметртестстандарт.
"Дослідження на вміст меламіну може проводити Центральна ветеринарна лабораторія, для чого в них є спеціальні методики й хромотограф. Ми ж займаємося зовсім іншими дослідженнями - наприклад, можемо виділити рослинний жир", - розповіла прес-секретар Укрметртестстандарту Роксолана Цирук. Однак, за її словами, про те, щоб перевіряти продукти на вміст меламіну, поки мова взагалі не йде. Щоб такі перевірки почалися, потрібний наказ Міністерства охорони здоров'я або Держспоживчстандарту, але його поки немає...
Небезпечні достойності
Ні у вітчизняних, ні в закордонних експертів немає відповіді на питання, як продукт, зовсім не призначений для використання в харчовій промисловості, міг потрапити в продукти харчування. До позитивних властивостей меламіну фахівці відносять підвищену стабільність до утворення подряпин, твердість, зносостійкість, абсолютну міцність до впливу активних хімічних реагентів, вогнеупорність, вологостійкість, термостійкість. Перелік цих чудових якостей (необхідних, наприклад, у меблевому виробництві), навіває тугу, якщо згадати, що подібна речовина цілком може опинитися в наших шлунках.
"Меламін - це промисловий матеріал, і важко навіть уявити, як він потрапив у харчові продукти. Російські експерти не виключають, що в цій історії більше криміналу, ніж недбалості", - говорить інтернет-газеті "СЕЙЧАС" експерт Всеукраїнської екологічної ліги Олексій Ситник. За його словами, найстрашніше - те, що меламін був знайдений у дитячих продуктах, у першу чергу - у дитячій молочній суміші. Але ж теоретично ця речовина не може використовуватися навіть у виробництві харчових пластмас!
Дешевина перемогла здоровий глузд
Нагадаємо, що пару років тому медики вже намагалися вести боротьбу з меламіном, доводячи до свідомості мас інформацію про небезпеку меламінового посуду. Дешеві небиткі столові набори молочно-білих кольорів (тарілки, чашки, ложки) користувалися небувалою популярністю, і ніякі попередження про те, що вони небезпечні, на покупців не діяли. Тим часом, як розповіла лікар-дієтолог Лариса Буткова, "дослідження показують, що при зіткненні з харчовими продуктами меламіновий посуд виділяє формальдегід, що володіє токсичністю, алергенною, мутагенною та канцерогенною дією. Перехід формальдегіду в їжу може провокувати екземи, захворювання верхніх дихальних шляхів, згубно впливати на роботу печінки, селезінки, нирок, шлунка. Що стосується барвників, використовуваних у виробництві меламіну, то вони часто містять свинець, кадмій, марганець". Дослідження на пацюках показали, що тварини, які поїли з меламінового посуду, занедужували раком, у багатьох відзначалися мутагенні зміни.
Проте меламіновий посуд дотепер продається на українських ринках практично повсюдно. Причому найчастіше на пластикових виробах немає зовсім ніяких розпізнавальних знаків. І, незважаючи на те що сьогодні пристрасті щодо меламінового посуду небагато стихли, можна з упевненістю говорити, що перемогу в цій боротьбі одержав не здоровий глузд, а дешевина й "практичність" меламіну.
Наталя Мічковська
За матеріалами: газета Сейчас
Поділитися новиною