Знову 5,05! — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Знову 5,05!

Валюта
4521
Курс гривні на минулому тижні подолав психологічний бар'єр 5 грн./$. Вартість безготівкового долара на міжбанку досягала 5,04-5,07 грн./$, готівкового - 5,10-5,15 грн./$. Подорожчання американської валюти викликало нездоровий ажіотаж, і громадяни по всій країні штурмували пункти обміну валют, намагаючись скупити зростаючий долар.
Щоб до межі загострити ситуацію, валютні спекулянти не тільки виставляли провокаційні курси, але й притримували долар, якого і так не вистачало в деяких регіонах.
Іноземцям потрібний наш долар
Головна причина подорожчання американської валюти на міжбанку - підвищення попиту. За підрахунками фінансистів, за минулий тиждень обсяг заявок на покупку ВКВ виріс на 15-20%. Його пояснювали не тільки традиційними для вересня закупівлями імпортерів, які звичайно збільшують восени проплати з контракті, але й загостренням світової фінансової кризи. Після заяви про банкрутство американського банку Lehman Brothers у понеділок іноземні інвестори, які дотепер лише скидали українські цінні папери і складали гривню на рахунках, почали її позбуватися.
"Збільшення попиту на долар багато в чому пов'язано з виведенням нерезидентами коштів з України через загострення ситуації на світових фінансових ринках", - розповів директор казначейства Райффайзен Банку Аваль Володимир Кравченко.
Підвищення інтересу до американської валюти збіглося зі скороченням її пропозиції. "Наприклад, у вівторок обсяг торговельної сесії стояв на рівні $120 млн, хоча звичайно ми маємо близько $190-200 млн. Або в експортерів упали розміри валютної виручки, або вони попросту її притримують", - вважає перший заступник голови Нацбанку Анатолій Шаповалов.
Важним фактором стало також зменшення обсягів продажу ВКВ із боку фінустанов: влітку вони активно розпродавали свої валютні запаси, щоб обзавестися дефіцитним гривневим ресурсом, в останні ж два тижні практично не виходили із продажами інвалюти.
"Ліквідність банківської системи помітно зросла. Досить сказати, що залишки банків на коррахунках до 19 вересня досягли 19,1 млрд грн., у той час як улітку просідали до 14-15 млрд грн.", - відзначив керівник казначейства Кредит Європа Банку Станіслав Верхградський.
Значну роль у загостренні ситуації на міжбанку зіграв регулятор. Схоже, його влаштовувала девальвація нацвалюти: хоча попит на долар помітно перевищував пропозицію, він жодного разу за минулий тиждень не вийшов на торги. "Зниження курсу гривні не було несподіванкою для НБУ, просто він зайняв вичікувальну позицію. Думаю, центробанк вийде на ринок, якщо ситуація почне виходити з-під контролю", - розповів "ДС" виконавчий директор ФГ "Консалтинг та інвестиції" Дмитро Піддубний. "Якщо це епізодичне збільшення попиту на долар, то ми не будемо на нього реагувати. На міжбанк почнемо виходити, якщо воно стане тенденцією", - підтвердив гіпотезу Анатолій Шаповалов.
Долар буде дорожчати
Готівковий валютний ринок на минулому тижні в точності копіював динаміку міжбанку. Якщо в понеділок долар продавали за 4,83-4,85 грн./$, то до п'ятниці - уже за 5,05-5,10 грн./$. У західних і східних регіонах він досягав 5,15 грн./$. Фінансисти відзначали стрімке підвищення попиту на долар і появу черг у своїх відділеннях. У деяких містах виникали перебої з доставкою іноземної готівки - банкіри стверджували, що просто не встигають за зростаючим попитом громадян, які почали обмінювати на долар свої депозити. Хоча нерідко населення зіштовхувалося з відвертими спекуляціями: ВКВ навмисно притримували, щоб розігріти і без того ажіотажні настрої.
Аналогічна ситуація спостерігалася і щодо євро, курс якого злетів слідом за доларом. Нагадаємо, що вартість євровалюти в нашій країні розраховується множенням міжнародного котирування євро/долар на поточну вартість американської валюти. Тому, як тільки та піднялася в Україні до 5,05-5,10 грн./$, а у світі з $1,41/євро до $1,44/євро, курс в обмінниках підскочив з 6,85-6,90 грн./євро до 7,25-7,3 грн./євро.
Більшість опитаних банкірів упевнені, що на цьому тижні безготівкова гривня продовжить дешевшати. За їх розрахунками, курс на міжбанку буде коливатися в межах 5,0-5,1 грн./$, у такому випадку готівковий долар досягне позначок 5,1-5,2 грн./$, євро - 7,35-7,45 грн./євро. У той же час фінансисти не виключають і більш істотних коливань. "Ситуація буде залежати від того, скільки грошей захочуть вивести до кінця місяця нерезиденти і як поведеться Нацбанк", - пояснив ситуацію заступник директора казначейства Надра Банку Сергій Булгаков.
"Навіть невеликі обсяги продажу долара НБУ можуть знизити курс на міжбанку до 4,85-4,89 грн./$", - доповнив його начальник казначейського управління ПУМБ Олексій Савченко. Експерти вважають, що регулятор буде тягти з визначенням своєї позиції до четверга-п'ятниці і лише у випадку підвищення безготівкового курсу до 5,09-5,1 грн./$ почне виходити на міжбанк із продажами.
Антон Одарюк
За матеріалами:
Деловая Столица
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас