СЄФБ заговорить з акцентом


СЄФБ заговорить з акцентом

Східно-Європейська фондова біржа веде переговори з "великою біржовою трійкою" про спільне управління біржею.

Як стало відомо "Инвестгазете", менеджмент Східно-Європейської фондової біржі (СЄФБ) найближчим часом оголосить про укладання угоди із продажу СЄФБ. За словами джерела, близького до угоди, мова йде про залучення як партнера великої закордонної біржі і впровадження в Україні провідної технології торгівлі з можливістю проведення IPO. Представники СЄФБ підтверджують інформацію про переговори. "Можливі різні варіанти. У будь-якому разі, якщо відбудеться угода, то на початковому етапі це буде досить великий пакет", - сказав виданню президент біржі Віктор Прокуратов.

Вартість угоди президент біржі поки не називає. Не називається ф другий учасник угоди. Раніше джерела "Инвестгазеты" уже повідомляли, що власники СЄФБ активно ведуть переговори із провідними закордонними фондовими біржами. Про факт підготовки біржі до продажу свідчить і проведення зборів акціонерів (27 серпня), на яких було ухвалено рішення про акціонування біржі.

Східно-Європейська фондова біржа заснована в листопаді 2007 року і є на сьогоднішній день найбільш капіталізованим українським майданчиком: статутний фонд біржі становить 50 млн. грн. Компанія проводить торги із червня місяця. Обсяг торгів у серпні склав 300 млн. грн. Біржа СЄФБ створювалася та управляється профучасниками ринку (акціонерами біржі є професійні учасники фондового ринку - 21 банк і торговці цінними паперами).

Щільний ринок Експерти впевнені, що прихід когось із "великої трійці" лише посилить конкуренцію, а біржам необхідно буде максимально мобілізувати зусилля із впровадження нових продуктів для збереження частки ринку. Сьогодні ліцензією на здійснення біржової діяльності володіють дев'ять українських організацій, однак левова частка операцій як і раніше припадає на ПФТС (87,4% усього організованого ринку).

За словами генерального директора СЄФБ Андрія Казакова, мова про пряму конкуренцію із ПФТС не йде. "Ми не розглядаємо СЄФБ як якусь альтернативу ПФТС. Боротися за обсяги біржового ринку, які зараз існують в Україні, без технологій "поставки проти платежу", нормальної взаємодії біржі, депозитарію, клірингового банку, коли біржа, по суті, існує сама по собі в обрізаному виді, не має ніякого сенсу.

За офіційними даними, у нас на організованому ринку укладається всього лише 4-6% всіх угод із цінними паперами в країні. Якщо порівняти це значення за депозитарною системою, то це й того менше. Для країни, що розвивається, такий показник повинен становити близько 30%. Ми не збираємося боротися за ці 4-6%, ми маємо намір виходити на показник 30 і більше відсотків у загальному обсязі торгів цінними паперами в Україні", - говорить про стратегію біржі Андрій Казаков.

Якщо угода відбудеться, у СЄФБ з'явиться серйозна конкурентна перевага перед іншими українськими майданчиками. І хоча на сьогоднішній день біржа вже має власну торговельну електронну систему, що дозволяє проводити торги з використанням безперервного аукціону зустрічних заявок, залучення іноземного майданчика допоможе не тільки модернізувати торговельну систему, але й запропонувати для невеликих вітчизняних компаній доступ до іноземного капіталу без необхідності лістингу на іноземних майданчиках. "Поява кожного проекту подібного роду є доказом того, що український ринок досяг серйозних масштабів. На це звертають увагу і глобальні біржі. Модернізація торговельної системи дозволить СЄФБ запропонувати учасникам більш сучасний фондовий інструментарій. Разом з тим, загострення конкуренції серед українських бірж може привести і до значного збільшення торговельної активності на біржовому ринку України, більшої публічності, прозорості і привабливості в цілому українського фондового ринку, що додатково може стимулювати підвищення цін на українські фондові інструменти", - говорить начальник управління цінними паперами Брокбізнесбанку Ярослав Тараненко.

У випадку закриття угоди це буде перша велика західна біржа, представлена в Україні. Експерти вважають, що у випадку реалізації угоди біржа стане дуже популярною. "У виграші виявляться й інвестори, й емітенти. Біржі великої трійки принесуть в Україну свої технології, методики організації бізнес-процесів і, можливо, свій маркетинговий бюджет. А це знизить фактори ризику. Таким чином, у СЄФБ з'явиться конкурентна перевага перед іншими українськими майданчиками", - говорить радник голови правління Укргазбанку Олександр Охрименко.

Бої титанів Поділ між біржами в Україні поки досить умовний і про "пакт про ненапад" між майданчиками давно не говорять. Правда, при включеному диктофоні представники бірж досить переконливо розповідають, що в кожної з них індивідуальне поле для оброблення. У той же час кожна з бірж давно бореться за "місце під сонцем" і збирається суперничати із ПФТС майже у всіх сегментах біржової торгівлі. І хоча фондовий ринок України і не досяг тих рівнів капіталізації та наповненості інструментами, які могли б цікавити глобальні біржі, однак липнева покупка Варшавською фондовою біржею (WSE) пакета української біржі "Іннекс" детонувала ринок. Крім WSE, про вихід на український ринок уже заявили скандинавська OMX Group, російська РТС та австрійська Wienner Borse. Рада фондової біржі ПФТС уже затвердила зміну торговельної системи біржі на програмний продукт NASDAQ OMX і Московської міжбанківської валютної біржі, що дозволить проводити торги на ринку заявок та інтернет-трейдинг.

В Україні в силу украй низького розвитку біржових технологій вільних ніш для провайдерів ціннопаперової торгівлі предосить. Наприклад, зовсім відсутній ринок похідних цінних паперів, таких як ф'ючерси та опціони. Не виключено, що саме це поки ще неоране українське поле вже пригледіли для себе іноземці. "Зараз іноземні фондові гравці перебувають на стадії входження на український ринок. У кого вийде першим, той і зможе зайняти більшу частку ринку. Тому для СЄФБ це стратегічно важливий крок", - вважає Ярослав Тараненко.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Фондовий ринок
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua