Ведмежа послуга


Ведмежа послуга

У 2008-му український фондовий ринок падає найшвидше у світі. До вересня цього року індекс ПФТС обвалився на 54,5%.

Торік вітчизняний ринок зростав на грошах іноземців: закордонні інвестори (здебільшого інвестиційні фонди) активно скуповували дедалі дорожчі акції українських підприємств, котирування яких були роздуті інвесткомпаніями. З настанням світової фінансової кризи вкладники фондів почали забирати інвестиції, побоюючись за свої вкладення, - інвестфондам, які володіють українськими акціями, довелося поспіхом розпродувати пакети паперів.

У 2006 році іноземці також масово продавали акції внаслідок катаклізмів на світовому фінансовому ринку. Однак тоді український ринок падав тільки на початку літа, а в липні - серпні індекс ПФТС практично не змінювався. За аналогією у 2008-му котирування вже давно мали стабілізуватися, тим паче що багато великих інвесторів вже вийшли зі своїх позицій з цінних паперів. Однак аж до початку осені-2008 акції дешевшали.

Біржові брокери пояснюють затяжне зниження котирувань акцій просто: оскільки великих покупців, як і раніше, мало, а перспективи для виходу фондового ринку з крутого піке не проглядаються, деякі місцеві торгівці спеціально "валять" акції, щоб ринок швидше досяг дна.

"Наприклад, папери якоїсь компанії коштують на ринку 18 грн. Торгівець продає їх по 17 грн. Очікуючи подальшого зниження котирувань, решта брокерів збувають акції вже за 16 грн. Гравець, який обвалив ринок, купує папір за 16 грн. 1 грн із кожної акції - його навар", - пояснює механізм гри на зниження (або "ведмежого" ринку) брокер ІК Concorde Capital Анастасія Назаренко.

Щоправда, вдаючись до таких операцій, на невеликому українському ринку багато не заробиш.

На думку аналітиків, вже зараз українські акції значно недооцінені порівняно із закордонними аналогами. Наприклад, за показником P/E (price/earnings - ціна/чистий прибуток) вітчизняні підприємства коштують набагато дешевше від компаній, що входять до міжнародного фондового індексу S&P 500: в Україні P/E багатьох компаній - 5-6, тих, що входять до індексу S&P 500, - 12-15. За даними ІК Concorde Capital, приміром, акції українських ГЗК зараз недооцінені в середньому на 250%, трубних компаній - на 150%.

Втім, аналітикам важко спрогнозувати, коли вітчизняний фондовий ринок нарешті почне зростати. "Не виключено, що зниження індексу ПФТС триватиме до кінця року", - міркує брокер ІК Dragon Capital Денис Мацуєв. Акції подорожчають, тільки якщо в український фондовий ринок увіллють $10-15 млн.

Попри дешевизну паперів, іноземці не бажають розлучатися навіть із такою незначною за їх мірками сумою - на тлі тривалої фінансової кризи високоризикові ринки, що розвиваються, в західних інвесторів не котируються.

Костянтин Дружерученко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Все, що ми знаємо про:ПФТС
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua