Що буде з індексом ПФТС до кінця року — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Що буде з індексом ПФТС до кінця року

Фондовий ринок
1600
За їхніми прогнозами, за весь 2008 рік індекс ПФТС "просяде" у найкращому разі на 30%, тобто із серпня до кінця року він виросте приблизно на 20%. У гіршому ж випадку головний фондовий індекс України знизиться за рік до 52% - і до грудня на зростання сподіватися не варто. Це означає, що багато приватних інвесторів зазнають досить серйозні збитки. А от на наступний рік прогнози не настільки похмурі. Навпаки, фондовики радять скористатися ситуацією і прикупити акції особливо перспективних емітентів, що подешевшали, щоб заробити на їх зростанні в 2009-му. Коли це варто робити і що саме є сенс купувати, з'ясували "Деньги".
Вже майже вісім місяців на фондовому ринку спостерігається падіння котирувань акцій українських емітентів. Індекс ПФТС знизився з 1208,61 (на 15 січня) до 641,22 пункту (на 15 серпня 2008 року), тобто більш ніж на 44%.
Затяжне піке, як би воно не вражало, не є відображенням проблем вітчизняної економіки. Просто із січня багато закордонних інвесторів зменшили вкладення в український фондовий ринок, і цей вихід привів до значного його падіння. І це не дивно, адже, за різними оцінками, до 70-90% угод на ПФТС - це операції нерезидентів. Причина нелюбові до фондових ринків країн, що розвиваються, - все та ж іпотечна криза в США та Європі.
Цікаво, що спекулянти після "зливу" акцій, що швидко дешевшають, переметнулися на ринок ф'ючерсів (див. "Фондовий лікбез"). В результаті з кінця 2007 року і до середини 2008-го спостерігалося галопуюче зростання цін на нафтові ф'ючерси.
Але, починаючи з липня, ситуація на фінансових ринках почала змінюватися. Досягши свого піка, ціни на нафтові ф'ючерси стали падати - з $150 до $110 за барель. Іноземні спекулянти, тримаючи ніс за вітром, знову переметнулися на фондовий ринок. І він почав потроху оживати. Але тільки не в Україні.
Олег Дрижак, аналітик Foyil Asset Management Ukraine теж відзначає таку тенденцію: "Різке зниження цін на сировину та зростання долара розглядаються як позитивний сигнал для старту фондових ринків, однак невпевненість з приводу розвитку економік США та Європи в умовах фінансової кризи і спаду темпів країн, що розвиваються, не дає інвесторам сміливості для ухвалення рішення про покупки (акцій)".
Осінь в тумані
Більшість експертів дотримуються думки, що "дно" українського фондового ринку вже досягнуте (вони теж саме казали "Деньгам" і три місяці тому - див. №20 від 15 травня). Значення індексу ПФТС майже 600 пунктів (на 15 серпня був 641 пункт) - саме та точка (на думку фондовиків), після проходження якої ринок повинен почати відновлюватися. Але ніхто не очікує стрімкого зростання котирувань цінних паперів. І прогнози на осінь 2008 року аналітики будують досить туманні. А "Деньги" і зовсім думають, що немає надії на зростання акцій у нинішньому році.
Наталя Бахмач, директор департаменту публічних фондів ІК "Сократ", прогнозує на найближчий місяць рух індексу ПФТС у коридорі 610-670 пунктів. На кінець року в неї припасено два сценарії: песимістичний - 600-650 пунктів та оптимістичний (він же, на її думку, найбільш імовірний) - 780-800 пунктів. У першому випадку за підсумками року ПФТС знизиться на 43-48%, у другому - на 30-32%.
З нею солідарні й інші опитані "Деньгами" експерти. "Є імовірність, що під кінець року ринок може трохи "відігратися", але це не відбудеться різко. У цьому випадку до кінця 2008 року індекс ПФТС повернеться на рівень 800 пунктів", - відзначає, приміром, аналітик КУА "Бонум Груп" Артем Ніколаєв.
Хоча він же не виключає, що індекс може залишитися і на колишніх рівнях, до приходу достатніх капіталовкладень, які б забезпечили позитивну динаміку. "Навіть до кінця року може бути боковий тренд (незначні зміни цін на акції), а це означає, що ПФТС залишиться на рівні не вище 700-750 пунктів", - говорить аналітик.
Проте, багато експертів також вважають, що в цей момент фондовий ринок перебуває в стані перепродажу (термін трейдерів, що означає занижену ціну багатьох акцій), і найближчим часом імовірність висхідного руху котирувань на ньому більш ніж припустима.
Але от наскільки цей час "найближчий" та яка імовірність цього "висхідного руху" у цифрах висловити ніхто "Деньгам", на жаль, не зміг. "Вже близько місяця індекс ПФТС перебуває в боковому тренді. Відсутність активності торгів на біржі свідчить про те, що внутрішні гравці вже не бажають розпродавати "портфелі", що може свідчити про зміну очікувань вбік найближчого зростання", - відзначає Дрижак.
Якщо відкинути фінансову термінологію, словосполучення "боковий тренд" означає одне - "затаїлися". Зараз українські папери, що впали в ціні "нижче плінтуса", нема рації продавати, потрібно чекати підвищення їхньої ціни. А покупців (тих же нерезидентів) лякає невизначеність на світових ринках, і поки там не заворушиться торгівля, в Україну теж вкладати не будуть. І не даремно вони гаються, адже до того, як юрби інвесторів у похід не відправляться, зростання акцій чекати не доводиться.
Ну й останнє - всі спекулянти чекають вересня. Це найпоказовіший для торгів місяць. Вереснева активність може розбудити ринок - це те, що експерти приховують за словами "очікується найближчим часом".
Швидше за все, поведінка українського ринку акцій до кінця 2008 року буде повторювати настрої світового фондового ринку. А через те, що різкого підйому індексів на Заході не очікується, то й на істотне зростання цін українських акцій сподіватися не варто.
Що брати будемо?
Аналітик Артем Ніколаєв звертає увагу, що більшість макроекономічних даних вказують на уповільнення темпів падіння світової, а також української економіки. І підкреслює, що сьогодні акції українських емітентів торгуються в 1,5-2 рази нижче від їх справедливої ринкової ціни. А виходить, вітчизняний ринок потенційно більш прибутковий, ніж закордонний - ще є на чому заробити. Правда, "Деньгам" так і неясно, як визначати справедливу ціну на настільки специфічному ринку, як український, - дивідендів не платять, free float мізерний, права міноритарних акціонерів обмежуються найнахабнішим чином.
Олексій Вегера, директор ФГ "Консалтинг та інвестиції" також вважає, що папери багатьох вітчизняних компаній мають перспективи до зростання. "Цікавими для інвестування є акції українських металургійних компаній. (Приватним інвесторам рекомендовані Єнакіївський металургійний комбінат, частка акцій у вільному обігу - 14,44%, Азовсталь (2,75%), МК ім. Ілліча (9,59%) Зараз їхні ціни істотно занижені, і до кінця 2008 року очікується їхнє зростання", - конкретизує Вегера. "Ціна на метал підвищується, і це гарний стимул для подорожчання акцій металургійних компаній", - пояснює експерт.
Очікується аналогічна тенденція по акціях коксохімічних підприємств: Ясинський коксохімічний завод (КЗ), free float - 9,03%; Авдієвський КЗ (3,2%); Алчевський КЗ (2,20%), - їхня продукція тісно пов'язана з металургією.
На жаль, аналітики не говорять, що робити металургам з майбутнім в 2009 році майже дворазовим зростанням цін на імпортний газ. Але ж саме це подорожчання боляче вдарить по рентабельності меткомбінатів.
А ще, незважаючи на зростання цін на газ і нафту, енергетичні компанії - "Центренерго" (частка акцій у вільному обігу - 21%), "Західенерго" (29,90%), "Донбасенерго" (14,23%), - показують гарні результати роботи, тому очікується, що до кінця 2008 року їхні акції теж подорожчають.
Ну, і як завжди, експерти готові робити ставки на банки - у лідерах прогнозів Укрсоцбанк і банк "Форум" (частка акцій у вільному обігу - 6,2% та 13,6% відповідно).
Проте в акцій трубних заводів, попереджають аналітики, перспективи не дуже добрі. Ні від кого з них, крім Дніпропетровського трубного заводу (free float - 25%), істотного зростання цін на акції не чекають. З паперами шахт теж складається невизначена ситуація. Постійні аварії, зростання собівартості видобутку, проблеми з реконструкцією шахт роблять інвестиції в акції вугільних підприємств ризикованими.
Костянтин Кириченко, директор з розвитку компанії "Мілленіум Ессет Менеджмент" називає найбільш перспективними для вкладення машинобудування, видобувну промисловість і фінансовий сектор. Аналітики з Foil Asset Management радять особливо звернути увагу конкретно на вагонобудування, зокрема, на Стаханівський та Крюківський вагонобудівні заводи. А от Олексій Вегера обережніше ставиться до паперів машинобудівних компаній. Так, вони цікаві для інвестування, але "розглядати їх варто тільки на тривалу перспективу. До кінця 2008 року істотного зростання по них не очікується. Багато в чому це пов'язано зі складністю прогнозування перспектив машинобудування - адже росте вартість металу та енергоресурсів".
Несіть гроші нам
Природно, опитані "Деньгами" експерти (всі, як один, мають відношення до КУА, що управляють інвестфондами) одностайно радили приватним інвесторам вкладати заощадження в інвестиційні фонди, а не ризикувати, самостійно купуючи акції на фондовому ринку. "В умовах поточної невизначеності збалансовані фонди залишаються більш раціональним об'єктом інвестування. Але як тільки на ринку почнеться ажіотаж, інвестори, які ввійдуть у фонди акцій, зможуть отримати максимальний прибуток на вкладений капітал з першим же "відскоком" ринку", - обіцяють золоті гори керуючі активами.
За розрахунками Костянтина Кириченка, прибутковість відкритих фондів за підсумками 2008 року складе близько 25% (+5 %), а закриті фонди зможуть принести своїм інвесторам близько 35%. Досить непогана прибутковість, однак повірити в такі райдужні прогнози все-таки важко. До того ж вже надто вони не збігаються з прогнозами щодо динаміки індексу ПФТС.
У першому ж півріччі 2009 року прибутковість закритих фондів, як обіцяють аналітики, буде залишатися на рівні 25%, а за підсумками року і зовсім досягне 45%.
Для вкладень Кириченко вважає розумною наступну стратегію: якщо термін інвестування менше одного кварталу, то найбільш прийнятними є вкладення на депозити та в облігаційні фонди. "У випадку, якщо термін інвестування становить більше року, варто віддати перевагу фондам акцій. З огляду на ситуацію, що склалася на фондовому ринку, саме вони зможуть показати високу прибутковість", - підкреслює фахівець.
Для тих інвесторів, хто вже мав щастя вкластися у фонди і зараз втрачає гроші, експерти радять не панікувати і нічого не продавати: "Сьогодні абсолютно не має сенсу продавати цінні папери. При цьому продаж цінних паперів позбавлений сенсу й у випадку, якщо ви купили нижче сьогоднішніх рівнів, і у випадку покупки дорожче, ніж вони коштують зараз", - повторюють фондовики, яких, очевидно, ніщо так не дратує, як приватні інвестори, що біжать з фондів.
А от купувати, коли ринок досягне "дна", зовсім навіть можна - як акції емітентів, що рекомендуються вище, так й інвестфондів. Тільки робити це потрібно вкрай обережно.
"Для новачків і не дуже ризикових інвесторів вкладати в періоди, коли індекс сповільнив падіння, але активного зростання не передбачається (як зараз), найкраще у фонди, які визнані такими, що відбулися, в час корекції і "просіли" протягом цієї корекції нижче номінальної вартості. А також у фонди, які почали розміщуватися під час корекції, але в них ще є кілька місяців до визнання себе такими, що відбулися. Такі фонди купували цінні папери в портфелі за низькими цінами", - радить директор "Південного фондового магазину" Володимир Євсеєв.
А от вкладати гроші в закриті фонди, яким залишилося працювати менше 1-1,5 року, експерти не рекомендують. Швидше за все, такі фонди вже вичерпали свій основний потенціал і можуть принести інвесторам набагато менший дохід (якщо не збитки), ніж показують аналогічні фонди.
Фондовий словник
Емітент акцій - акціонерна компанія, про акції якої йде мова.
Індекс ПФТС - основний фондовий індекс України. Відображає зміну котирувань акцій 19 найбільших емітентів ("блакитних фішок"). Найбільша питома вага в індексі припадає на підприємства "Західенерго", "Центренерго" та Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча.
Ф'ючерси - похідні цінні папери (в Україні їх ринок зовсім не розвинений). Це контракти на покупку або продаж певної кількості цінних паперів, товару (сировини, у тому числі нафти, золота) або валюти. Відповідно до цих контрактів сторони зобов'язуються на певну дату здійснити в майбутньому поставку стандартних партій цінних паперів, товару або валюти за ціною, зафіксованою під час укладання угоди.
"Дно" фондового ринку - якась точка (певний показник фондового індексу), після проходження якої на ринку починається висхідний тренд (підвищення котирувань цінних паперів).
Боковий тренд - ситуація на ринку, коли коливання вартості цінних паперів незначні, немає ні явного зростання, ні явного зниження.
Справедлива ціна акції - термін, що часто використовують трейдери. Це вартість акції, розрахована за допомогою різних фундаментальних методів: ринкового, дохідного або на основі аналізу активів емітентів.
Free float - частка акцій конкретного емітента у вільному обігу.
Невеселі прогнози
Консенсус-прогноз індексу ПФТС до кінця 2008 року*
Оптимістичний
780-800 пунктів до кінця року, тобто падіння за рік більш ніж на 30%
Песимістичний
550-750 пунктів до кінця року, тобто падіння за рік більш ніж на 35-52%
Значення індексу на 22 серпня 2008 року:
592,42 пункту
* - Прогноз складений аналітиками компаній "Сократ", "Бонум-груп", "Алхімія фінансів", "Мілленіум Ессет Менеджмент".
Радять брати
Які акції аналітики рекомендують купувати приватним інвесторам до кінця 2008 року?
Ті, що впали вниз
Топ-10 акцій емітентів-лідерів зниження ціни з початку 2008 року*
* - На 15 серпня 2008 року.
Ті, що злетіли вгору
Топ-10 акцій емітентів-лідерів підвищення ціни за останній місяць*
* - На 15 серпня 2008 року.
Дно - досягнуте
Юрій Ушков, директор з управління активами КУА Tiger Asset Management:
- Я вважаю, що висока імовірність того, що "дно" (мінімум курсів акцій) вже було досягнуто. Зараз ми консолідувалися в боковому тренді (невеликі коливання курсів акцій). Подальшому зростанню індексу буде сприяти дуже низька поточна вартість українських акцій, зниження цін на нафту на світових ринках, позитивна динаміка української економіки, особливо машинобудування, фінансового сектора, ГМК.
Хоча ситуація на закордонних ринках акцій не вселяє впевненого оптимізму, є підстави вважати, що український ринок акцій зможе втриматися від падіння у випадку зниження закордонних індексів.
Зараз ми спостерігаємо вибіркові покупки на українському ринку і його небажання падати далі. Закордонні інвестори призначають українським інвестиційним компаніям зустрічі на вересень, що підтверджує їхній інтерес до ринку.
Якщо не буде активних продажів цінних паперів нерезидентами (я вважаю, що їх не буде, тому що найбільш нетерплячі вже продали те, що могли продати), то місцеві торговці, швидше за все, піднімуть ринок, в тому числі і тому, що наприкінці року всім хочеться одержувати бонуси, а заробляти на зростаючому ринку легше, ніж на падаючому.
Я очікую, що до кінця року індекс з великою імовірністю покаже зростання до діапазону 800-900 пунктів. А в 2009 році я очікую зростання на 30-45%.
Отже
Фондовики радять: коли індекс ПФТС наблизиться до 600 пунктів, прийде час прикупити акції електроенергетичних, машинобудівних, металургійних, фінансових (банків) компаній.
За матеріалами:
Деньги.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас