6610
Експерти: Курс гривні до долара буде знижуватися
— Валюта
Курс гривні до долара на міжбанківському та готівковому ринках України восени-взимку-2008 буде знижуватися на тлі посилення курсу американської валюти до євро на міжнародному ринку і під впливом сезонного збільшення попиту на іноземну валюту, вважають експерти, опитані агентством "Інтерфакс-Україна" у середу.
"У випадку якщо не будуть застосовуватися тверді заходи зі стримування гривневої маси, як це було на початку року, то під кінець року курс може вирости до 4,9-5,0 грн/$", - вважає заступник голови правління БМ Банку (Київ) Тарас Кияк.
"Долар на міжбанку буде підсилюватися відносно гривні, і його курс буде прагнути до позначки 4,90-4,95 грн/$. При цьому волатильність буде тільки зростати", - сказав радник голови правління Укргазбанку (Київ) Олександр Охрименко.
"Ми як і раніше очікуємо поступову девальвацію гривні в середньо- або довгостроковій перспективі... Повернення висхідного курсового тренда може початися з жовтня-листопада поточного року, що наблизить міжбанківські котирування по парі гривня/долар до рівня 4,9-5,0 під кінець року", - відзначив аналітик блоку казначейства та ринків капіталу Альфа-Банку (Київ) Олександр Вєдєнєєв.
"Можна чекати ослаблення (гривні) до 4,8-4,9 до жовтня. Фактори впливу - сезонне збільшення імпорту на тлі зниження цін на чорні метали", - вважає аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Олександр Жолудь.
Як повідомлялося, з початку року на українському міжбанківському валютному ринку курс гривні зміцнився на 9% - до 4,6 грн/$1, а офіційний курс гривні зміцнився на 4,1% - до 4,8438 грн/$1. Основні принципи грошово-кредитної політики України передбачають, що в другому півріччі 2008 року офіційний курс гривні не вийде за межі 4,6560-5,0440 грн/$1 (4,85 грн/$1 з можливістю відхилення "плюс-мінус" 4%).
Серед факторів впливу на курс, експерти назвали: збільшення ділової активності, виплати по зовнішньоекономічних контрактах і раніше залучених зовнішніх кредитних ресурсах.
"У другому півріччі можна чекати активізації держави на валютному ринку і значних покупках долара для погашення газових боргів - це відкоригує курс гривня/долар вгору. Крім того, додаткову підтримку попиту на долар надасть істотний обсяг погашення корпоративних і банківських зовнішніх запозичень, домінуюча сума яких виражена в американській валюті", - пояснив Вєдєнєєв.
"Найбільший вплив на валютний ринок восени 2008 року буде мати збільшення попиту з боку покупців валюти для розрахунків за енергоносії. Можливі коливання курсу в діапазоні 4,60-4,90 грн/$", - відзначив директор казначейства Ерсте Банку (Київ) Роман Бондар.
"Я виділяю три основні фактори впливу. Якщо говорити про внутрішні фактори, то це збільшення попиту на долар для проведення розрахунків за газ і подальше збільшення негативного торговельного сальдо країни. Серед зовнішніх факторів слід зазначити поступове посилення долара на світових ринках", - сказав Кияк.
"Значний вплив на валютний ринок (поки з невизначеним результатом) може зробити введення Нацбанком нового порядку функціонування валютного міжбанківського ринку відповідно до постанови №153. Якщо дана постанова набуде чинності 4 листопада в тому вигляді, якою вона є зараз, то, швидше за все, протягом місяця-двох після цього ринок буде перебувати в стані дисбалансу і болючого притирання учасників до нових умов", - додав директор казначейства Райффайзен Банку Аваль (Київ) Володимир Кравченко.
За його оцінкою, одним з наслідків вступу в силу нових правил стане збільшення числа незадоволених клієнтських заявок і перенесення значного їхнього числа з дня на день.
Начальник управління інвестиційно-банківських послуг Укрсоцбанку (Київ) Ерік Найман вважає, що на гривню також може вплинути динаміка цін на сталь на міжнародному ринку і ситуація з банківською ліквідністю. "Якщо ціни на сталь почнуть знижуватися, то неминуче погіршення торговельного балансу України, що негативно позначиться на гривні", - підкреслив він.
При цьому, за словами Наймана, ситуація залишається вкрай невизначеною і можливо як зміцнення гривні до 4,50 грн/$ так й ослаблення до 4,80 грн/$. "Мені здається більш ймовірним сценарій слабкого падіння котирувань гривні до позначок близьких до тих, по яких проводить свої інтервенції НБУ - 4,7-4,75 грн/$, ближче до нижньої межі на початку осені. А вже ближче до січня-2009 курс гривні проти долара, швидше за все, виявиться в інтервалі 4,65-4,8 грн/$, ближче до нижньої межі", - сказав він.
За оцінкою банкірів, курс гривні до долара на готівковому ринку буде іти за міжбанківським курсом. "Готівковий ринок слідує тенденціям міжбанківського ринку. Готівковий курс буде потроху рости слідом за міжбанківським і під кінець року може досягти 4,90-5,0 грн/$", - відзначив Кияк.
"Можливе сезонне зростання до 4,7-4,9 грн/$", - сказав Жолудь.
"Спекулятивна складова курсоутворення на даному сегменті дозволяє говорити про більш високий спред... У літній відпускний період пропозиція долара населенням традиційно збільшується - це приводить до невеликого звуження спреда. У той же час, з настанням осені населення звичайно акумулює свої заощадження, що підвищує попит на валюту на готівковому ринку і розширює спред котирувань", - додав Вєдєнєєв.
"Восени попит на готівкові долари виросте, тому що виросте попит на долар як засіб платежу для дрібних підприємців. Але в цілому його динаміка буде близька до зміни ситуації на міжбанківському валютному ринку. Як тільки гривня почне слабшати, попит на долари почне збільшуватися", - підкреслив Охрименко.
Як повідомлялося, усереднені готівкові курси 20 серпня становили: у Києві - 4,60-4,67 грн/$, у Криму - 4,62-4,71 грн/$, у Львові - 4,61-4,69 грн/$.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною