Експерти: Світові ЦБ успішно справлялися із зростанням інфляції під час кризи


Експерти: Світові ЦБ успішно справлялися із зростанням інфляції під час кризи

Кредитна криза subprime святкує свої роковини. За цей час найважче, напевно, довелося Центробанкам розвинених країн та країн, що розвиваються, які намагалися одночасно справитися з різким уповільненням темпів економічного зростання і приборкати інфляцію, яка побила всі мислимі і немислимі рекорди, передає Reuters.

В цілому їм вдалося з блиском вийти з кризи, говорять експерти. Так, Федеральна резервна система (ФРС) США почала цикл зниження облікової ставки, щоб запобігти зниженню ВВП, а Європейський Центробанк (ЄЦБ) минулого місяця, навпаки, підняв ставку, щоб знизити поточний рівень інфляції.

ЄЦБ виявився одним з перших Центробанків, який зреагував на серпневу кризу: 10 серпня 2007р. він виділив банкам єврозони 94,8 млрд євро у зв'язку з панікою у фінансовому секторі, спровокованою кредитною кризою в США. Банк надав одноденне фінансування по ставці 4% річних всім банкам, які звернулися до нього з відповідним проханням.

Незабаром після цього про свій намір підтримати ринок повідомили і американські монетарні власті: ФРС вклала в ринок США 35 млрд дол. для стабілізації економіки країни. Трохи забарився Банк Англії, але і він незабаром ухвалив рішення підтримати ринок. "Думаю, монетарні власті розвинених країн виконали непогану роботу, - відзначає економіст Goldman Sachs Ерік Нільсен. – Швидше за всіх зреагував ЄЦБ, але ФРС і Банк Англії теж досить швидко розібралися в ситуації".

Проте криза не обмежилася лише проблемами в банківській сфері. Обвал американського ринку ризикової іпотеки став, у свою чергу, причиною кризи ліквідності в глобальному масштабі, що охопила практично всю світову фінансову систему. Але експерти відзначають, що світові ЦБ вчасно зреагували і на цю загрозу. Так, 12 грудня 2007р. ФРС США оголосила про програму тимчасового пільгового кредитування Term Auction Facility (TAF). Будучи частиною пакету заходів, розроблених провідними західними центральними банками для нормалізації ситуації на грошових ринках, вона стала відповіддю на кризу ліквідності. "Я вважаю, що і ФРС, і ЄЦБ зробили всі необхідні заходи для боротьби з кризою ліквідності", - відзначає представник JP Morgan Брюс Казман.

Правда, деякі учасники ринку запевняють, що ЄЦБ не варто було підвищувати на своєму останньому засіданні облікову ставку, оскільки ще існує величезна вірогідність значного уповільнення темпів зростання економіки єврозони. "Коли криза тільки почалася, європейський ЦБ був прикладом для наслідування: вони вели вірну монетарну політику і змогли вчасно запобігти подальшим негативним наслідкам серпневого краху. Проте підвищення облікової ставки явно було зайвим: зараз ми бачимо зниження ВВП, і підвищувати ставки поки не варто", - вважає провідний економіст UniCredit Марко Аннунціата.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Рейтинг популярності матеріалу «Експерти: Світові ЦБ успішно справлялися із зростанням інфляції під час кризи» на Finance.ua - 2.0
В Контексті Finance.ua