1333
Шик і пшик. Прибутки та можливості в столиці і регіонах
Величезний розрив між рівнем життя в столиці та на іншій території приводить до того, що Київ залишається "державою в державі". У Києві набагато вищі зарплати, тут більше можливостей і саме з ним пов'язані очікування багатьох українців, які метаються "у пошуках щастя".
Дорога з яскравого столичного життя в провінційне чорно-біле надзвичайно коротка. Варто зовсім трохи від'їхати від Києва, і занурюєшся у зовсім іншу дійсність, де похід у кіно - це справжній "вихід у світ", обід у пересічній кав’ярні - свято, а поїздка за кордон - майже недосяжна мрія.
Витрати та прибутки
Якщо вірити статистиці, середньомісячна заробітна плата в Україні в січні-травні нинішнього року склала 1673 грн./місяць. При цьому більше від інших, як і слід було сподіватися, заробляють жителі Києва (2855 грн./місяць), а найменші зарплати платять жителям Херсонської (1245), Чернігівської (1248), Волинської (1265) та Житомирської (1277) областей. Однак, якщо подивитися статистику витрат, розрив між рівнем життя киян і жителів областей буде куди більше вражаючим.
За даними Держкомстату України, в I кварталі 2008 року українці витратили 170 771 млн. грн., тобто середньостатистичний українець витрачав 1229 грн./місяць. Однак якщо витрати киянина становлять у середньому 2910 грн./місяць, то, наприклад, житель Тернопільської області зміг собі дозволити витратити щомісяця лише 792 грн., Чернівецької і Закарпатської - 800 грн. Трохи багатше від інших живуть українці з Донецької (1458 грн./місяць) і Дніпропетровської (1404 грн./місяць) областей, але і їхні витрати вдвічі нижчі від середньостатистичних витрат киян.
Найбільш затребувані
Оскільки ринок праці в Україні прозорим назвати важко, справжній розрив між киянами і жителями периферії набагато більший від офіційного, стверджують фахівці. За словами експертів, у Києві загальний рівень зарплат вищий в першу чергу через високу концентрацію офісів великих столичних і міжнародних компаній. Що стосується зростання заробітних плат у регіонах, то воно прямо пов'язане з регіональним розвитком великих компаній, які цілком можуть платити приблизно однакову заробітну плату й у Києві і на периферії. Тому говорити, що розмір зарплати залежить лише від регіону, було б неправильно.
Як розповів PR-менеджер ukr.net Віктор Закотій, "і в регіонах, і в столиці найбільш затребуваними є IT-фахівці: програмісти, керівники IT-проектів, фахівці із впровадження програмного забезпечення.
Їхня зарплата постійно збільшується, тому що дефіцит на них у регіонах ще більший, ніж у столиці. Великий попит на інженерів і менеджерів із продажу. У той же час досить низький попит у регіонах на маркетологів і рекламістів, оскільки ці співробітники, як правило, працюють у центральних офісах компаній, які перебувають в основному в столиці". За словами фахівця, найбільш наближеними до столичних зарплат є зарплати у великих обласних центрах, зокрема в Донецьку, Одесі, Дніпропетровську, Львові, Харкові.
Різниця зменшується
Роботодавцям доводиться зважати на те, що рівень життя в Києві значно вищий, ніж у середньому по країні, і у зв'язку із цим пропонувати киянам більш високі зарплати. Однак зі зростанням виробництва в регіонах нові гравці не тільки створюють додаткові робочі місця, але й встановлюють свої стандарти оплати праці. І буває так, що висококваліфікований фахівець на периферії одержує навіть більше, ніж його столичний колега.
Причина проста: часто фахівця необхідного рівня в невеликому містечку просто немає, у зв'язку із чим його доводиться запрошувати з Києва. І одним з головних аргументів, які можуть змусити людину відмовитися від столичного життя, є більш висока зарплата і більш комфортні умови для роботи.
З іншого боку, складається зворотна ситуація, коли менш вибагливі жителі регіонів, що приїхали до столиці в пошуках роботи, готові погоджуватися на зарплату набагато більш низьку, ніж середня по ринку.
"Приїхавши до столиці, люди готові стартувати з не дуже вигідних умов, більших обов'язків за менші гроші. Наприклад, недавно до нас звернулися представники однієї з російських мереж, що відкривають тут нові супермаркети. Як і годиться, ознайомилися з ринком заробітних плат, і, орієнтуючись на нього, склали свій штатний розклад. Але за цей час заробітні плати виросли приблизно на третину. Кияни на такі пропозиції вже не погоджуються, а от жителі Донецька, Харкова або Дніпропетровська готові приступити до роботи і виїжджати до Києва на запропонованих умовах", - розповіла директор кадрового центру "Моя робота" Наталя Стегнієнко.
Погляд у майбутнє
Проте багато приїжджих, попрацювавши якийсь час у Києві, дійдуть висновку, що їм вигідніше трудитися в регіонах навіть за трохи меншу зарплату. Висока вартість життя в столиці буквально "з'їдає" їхній заробіток. Це дає підстави прогнозувати, що в майбутньому потік фахівців у столицю буде висихати, а потім і зовсім може перенаправлятися в регіони, вважають експерти. Однак ця обставина однаково не приведе до абсолютного вирівнювання заробітних плат у столицях і регіонах. Для цього потрібен час, щоб на периферійні ринки вийшли нові регіональні мережі та компанії, а умови проживання на периферії хоча б трохи наблизилися до столичних.
Наталя Мічковська
За матеріалами: газета Сейчас
Поділитися новиною