0 800 307 555
0 800 307 555

Банки підвищують ставки по кредитах


Банки підвищують ставки по кредитах

На початку липня багато українських банків удалися до підвищення ставок по гривневих кредитах. Відповідні листи одержали клієнти Кредитпромбанку, Енергобанку, Укргазбанку, ПриватБанку, "Райффайзен Банку Аваль", Правекс-Банку та "Універсал Банку".

У середньому підвищення ставки склало 4-6%, але були і важкі випадки. Зокрема, Укрсоцбанк підвищив ставки по раніше виданих кредитах на покупку землі та автомобілів удвічі - у середньому до 24%.

Підвищення ставок банки аргументували зміною дисконтної ставки НБУ з 10% до 12% і збільшенням вартості ресурсів на міжбанківському ринку (правда, якщо 1 липня нічна гривня котирувалася банками по 13-25%, то вчора котирування становили 3-8%.-ред.). У клієнтів банків, що одержали такі листи, особливого вибору немає. Вони можуть або погодитися з новою ставкою, або погасити весь борг банку.

Деякі банкіри подібну ситуацію вважають небезпечною. "Підвищення ставок може привести до різкого збільшення неповернень, особливо якщо обслуговування кредитів виконувалося на граничному рівні", - говорить голова правління "Ощадбанку Росії" В'ячеслав Юткін. За його оцінками, витримати підвищення ставки на 30-40% може тільки позичальник, що кредитувався під короткостроковий спекулятивний проект, у деяких випадках погашення кредиту на нових умовах може бути вкрай ускладнено.

Банкір припускає, що за підвищенням ставок стоїть бажання деяких банків позбутися від позичальників, що одержала гроші за низькими ставками, - змусивши їх або погасити кредит, або рефінансувати його в іншому банку. За його оцінками, дорогих депозитів (по ставці до 20% річних) у банківських пасивах не більше 30-40%. Це означає, що ефективна вартість гривневих пасивів для банків не перевищує 14-15% річних. "Тому я бачу в поточній ситуації спекулятивну спробу деяких банків заробити", - відзначає пан Юткін.

Нацбанк поки не має наміру реагувати. Як повідомило джерело в НБУ, регулятор не буде уживати яких-небудь заходів для стримування апетитів фінансистів і реагувати на надмірне підвищення кредитних ставок. "Взаємини між банком і позичальником регулюються договорами. Якщо надто висока ставка по кредитах буде стимулювати збільшення проблемної заборгованості, ми будемо стежити за тим, щоб банки формували адекватний розмір резервів. Якщо ж це буде приносити їм надприбуток, вони будуть платити податки", - заявив чиновник.

У принципі, Нацбанк зрозуміти можна. Інформація про збільшення ставок повинна виступити стримуючим фактором для приватних осіб, що бажають одержати позику. В умовах зростаючого дефіциту поточного рахунку платіжного балансу і споживчої інфляції така антиреклама грає на руку НБУ, що прагне знизити темпи зростання кредитування і монетизації економіки. Тому клієнтам, що зіткнулися з підвищенням ставок по вже наявних кредитах, залишається уповати тільки на себе і відсутність у банків досвіду судових розглядів при підвищенні ставок. При цьому юридичним особам доводиться важче, ніж приватним позичальникам, яких захищає законодавство про захист прав споживачів.

Олександр Дубінський

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua