3940
Беруть і не дають
— Кредит&Депозит
Чому зараз так важко одержати в банку кредит на житло або автомобіль? Багато фінансистів запевняють, що їм самим не дають кредитів за кордоном. Насправді ж гроші в них є. Але не для всіх
"Зовнішні ринки фінансування закриті для наших банків", - повторювали багато банкірів з осені минулого року. Іпотечна криза в США нібито викликала загальну недовіру інвесторів, які тепер бояться позичати гроші американським та європейським банкам і вже тим паче - українським. Прості українці могли відчути це на собі, почувши відмову банку видати кредит на автомобіль або квартиру. Банкіри скаржилися на те, що не можуть одержати грошей за кордоном, а власних ресурсів недостатньо для масових видач кредитів громадянам.
Скарги банкірів на закритість ринків виявилися блефом. Як свідчать останні дані НБУ, банки інтенсивно беруть позики за кордоном. Хоча розмови про закритість ринків з'явилися восени минулого року, з липня 2007 р. до січня 2008 р. загальний борг банкірів перед іноземцями виріс із $21,2 млрд. до $30,9 млрд. Навіть цього року, коли зовнішні позики знову подорожчали, банки однаково позичають. Так, до початку квітня борг банків виріс із $30,9 січневих до $33,9 млрд. (Більш свіжих даних Нацбанк поки не надає).
Парадоксальність ситуації банкіри пояснюють тим, що гроші за кордоном багато банків дійсно одержують. Однак найчастіше в борг дають тільки іноземним банкам, що працюють в Україні, - адже гарантом у такому випадку виступає солідна міжнародна фінансова група. А згортають кредитні програми вітчизняні банки. "Ми продовжуємо кредитувати", - хвастається начальник управління іпотечного кредитування Райффайзен Банку Аваль Євген Дем’янов. Його банку нескладно одержати гроші - недавно був залучений кредит на розвиток житлового кредитування від Європейського банку реконструкції та розвитку на $50 млн.
Іноземні гроші в банків дійсно є, визнає і заступник голови правління банку "Фінанси та Кредит" Сергій Борисов. Просто банки стали тепер більш перебірливі у виборі клієнтів - дають далеко не всім і не завжди. Наприклад, тим клієнтам, які купують житло в надії на його подорожчання, зараз взагалі відмовляють.
"Багато банків перестали видавати іпотечні кредити не тому, що немає грошей, а тому, що ризики виросли. Я думаю, що покупку землі вже взагалі ніхто не кредитує - адже вона не тільки не буде рости у вартості, вона ще може і падати", - пояснює банкір. Фінансисти впевнені, що зростання цін на нерухомість уже завершилося - саме тому в банках багато відмов у видачі кредитів. "Багато клієнтів дотепер говорять: давайте купимо, почекаємо рік і перепродамо. Вони просто не розуміють, що все вже закінчилося", - говорить Сергій Борисов.
Влад Головін
За матеріалами: 24.ua
Поділитися новиною