951
Банки стануть агентами СК
Ліга страхових організацій (ЛСОУ) пропонує передбачити в новій редакції закону "Про страхування" норму про те, що банки є вповноваженими агентами страхової компанії.
Нагадаємо: після того, як у грудні 2007 р. АМКУ звинуватив "Райффайзен Банк Аваль" у змові зі страховими компаніями "Фортіс Страхування Життя Україна" та "Еталон", послуги яких банк нібито нав'язує клієнтам, була створена робоча група, покликана розробити законодавчі зміни, які врегулюють співробітництво фінустанов.
За даними Держфінпослуг, співробітництво з банками приносить страховикам щорічно близько 30% страхових премій з автострахування і майнового страхування. Інший вид банкострахування - страхування ризику неповернення кредиту - приніс страховикам в 2007 р. 192,1 млн. грн. (+58,6% у порівнянні з 2006 р.). Але незважаючи на це, конкуренція в секторі банкострахування досить жорстка - у кожному банку акредитовано близько 10-15 компаній, які в боротьбі за клієнта нерідко удаються до демпінгу. Крім цього найчастіше при видачі кредиту банк наполягає на страхуванні ризику в афілійованій СК або іншій компанії, з якою налагоджені особливі відносини.
На думку страховиків, якщо банки стануть агентами СК, останнім буде простіше впливати на них відповідно до агентського договору. "Сьогодні де факто банки і є страховими агентами, але якщо цьому надати офіційний статус, тоді між банками і страховими компаніями процес співробітництва буде значно спрощений. Також ми зацікавлені в тому, щоб співробітники банку мали право підпису договорів страхування, а банк мав право скріплювати такі договори своїми печатками як страховий агент", - розповідає Сніжана Бикова, заступник голови правління НАСК "Оранта".
З одного боку, визначення банків як агентів СК буде вигідно страховикові. Відповідно до закону "Про страхування", страховий агент працює від імені і в інтересах страховика, одержуючи за це комісійну винагороду. У такий спосіб страховики зможуть цілком легально організувати свою роботу зі страховими компаніями. "Левова частка комісії, що платить СК банку - тіньова, відповідно її розміри неможливо проконтролювати", - відзначає Юлія Пухкало, директор департаменту банківського страхування СК "Універсальна". Крім цього статус агента для банку передбачає не просто одержання комісії від СК, але й залучення співробітників банку до процесу підписання договорів страхування і наступного обслуговування клієнтів. У такому випадку СК можуть зменшити свої операційні витрати і знизити ціну страхового продукту.
З іншого боку, банк не може представляти інтереси однієї страхової компанії, оскільки це порушує право позичальника на вибір СК. Страховики побоюються, що навіть якщо банки будуть виступати агентами декількох СК, ситуація в сфері bank assurance не зміниться. Страховики, які запропонують банку більші комісійні, будуть перебувати в більш вигідному становищі, ніж інші СК. "Немає певного механізму, за допомогою якого можна подолати такий аспект співробітництва між банками і СК. Загнати всі фінансові установи в рамки єдиної схеми роботи неможливо. Рішення про акредитацію страхової компанії приймається людьми, тому суб'єктивно. На сьогоднішній день, працюючи з банками, страховики перебувають в умовах ринку: клієнта одержує той, хто зробить найбільш вигідну пропозицію", - говорить Олексій Румянцев, заступник голови правління Української страхової групи.
Крім того, на думку Павла Карагаєва, директора з корпоративних продажів АСК "Омега", банки не можуть бути агентами СК, тому що по даних ризиках вони виступають страхувальниками, а найчастіше і вигодонабувачами в межах суми кредитної заборгованості.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною