0 800 307 555
0 800 307 555

Довгий метр


Довгий метр

Як підвищення відсоткової ставки ДІУ позначиться на іпотечному кредитуванні в Україні. На думку аналітиків, дешевої іпотеки до кінця року в Україні не буде

У середині травня Державна іпотечна установа (ДІУ) підвищила ставку рефінансування іпотечних кредитів на 3,6 п. п. - до 13,5%. У 2007-му ставка була на рівні 9,9% річних. Керівництво ДІУ пояснило підвищення високим рівнем інфляції (13,1% за чотири місяці) й зростанням облікової ставки Нацбанку України з 10% до 12% річних.

ДІУ було створено в жовтні 2004 року. Завдання установи - рефінансувати іпотечних кредиторів (банки та фінансові компанії, що надають іпотечні кредити). Кошти для фінансування банків ДІУ одержує за рахунок емісії облігацій.

У 2007 році обсяги рефінансування ДІУ збільшилися в 11,1 разу: з 100 млн до 1,1 млрд грн. "Утім, навіть за таких темпів зростання кредитування частка іпотечних кредитів, які видає ДІУ, є незначною", - каже Володимир Паюк, аналітик Простобанк Консалтингу. За даними Української національної іпотечної асоціації, сукупний іпотечний портфель вітчизняних банків у 2007 році зріс у 2,1 разу - до 57,3 млрд грн. Тобто на кредити ДІУ припадає лише 1,7% іпотечного ринку в Україні.

Основні банки - партнери ДІУ - найбільші українські фінустанови: ПриватБанк, банк "Фінанси та Кредит", Родовід Банк, Укрпромбанк, УкрСиббанк і Кредитпромбанк. Загалом ДІУ співпрацює із 72 банками зі 173, що діють в Україні. Банкіри скаржаться, що з підвищенням ставки рефінансування одержати кредит у ДІУ стане набагато складніше (при тому що й раніше отримати позику установи було проблематично). "ДІУ висуває до банків дуже високі вимоги за фінансовими нормативами, обмежує суму надаваного кредиту", - пояснює Володимир Паюк.

Банки - партнери ДІУ миттєво відреагували на нову ставку, підвищивши відсотки за іпотечними кредитами. За даними ДІУ, 10 травня ставка за іпотечними кредитами в Укрпромбанку становила 13,16%, 23 травня (після нововведення ДІУ) - 15,5%, Західінкомбанк підвищив її з 13 до 14-16,5%, Інвест-Кредит Банк - з 11,8 до 16%, а банк "Фінанси та Кредит" на 9 п. п. - з 11 до 20,5%. Багато банків - партнерів ДІУ ввели одноразову комісію в розмірі 5-10% суми кредиту.

На думку аналітиків, дешевої іпотеки до кінця року в Україні не буде: в умовах гострого дефіциту грошей зростання ставки ДІУ спровокує подорожчання кредитів усіх без винятку банків.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua