Каспійській нафті не вистачає НПЗ — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Каспійській нафті не вистачає НПЗ

Енергетика
169
Ідея будівництва нового комплексу, що міг би переробляти легку каспійську нафту, знайшла підтримку в президента.
У секретаріаті гаранта підкреслили, що диверсифікованість джерел поставок нафти і скорочення енергозалежності від Росії стримується відсутністю сучасного НПЗ. Експерти вважають, що налагодити каспійський потік країні навряд чи вдасться, а відповідні заяви активізувалися напередодні міжнародного енергетичного саміту в травні.
Поставка каспійської нафти в Україну з Азербайджану стримується відсутністю НПЗ, що міг би працювати на легкій каспійській нафті з високою якістю і глибиною її переробки, заявив уповноважений президента з міжнародних питань та енергетичної безпеки Богдан Соколовський.
Він уточнив, що проблема поставок каспійської нафти повинна вирішуватися комплексно: "З одного боку, постачальники нафти повинні бути впевнені в можливостях покупця стабільної переробки їхньої сировини, а з іншого боку - країна, що споруджує нові НПЗ, повинна бути впевнена в безперебійності поставок сировини".
Соколовський також повідомив, що в цей момент уже розробляється техніко-економічне обґрунтування будівництва нового НПЗ американської компанії. Але для успішної реалізації цього проекту, за його словами, ще необхідно заручитися пакетними домовленостями з інвестором будівництва, постачальником сировини і з покупцями готового нафтопродукту.
На думку аналітика ІК Concorde Capital Володимира Нестеренка, з огляду на посилення залежності України від імпорту нафтопродуктів, будівництво нового НПЗ може бути економічно вигідним: "Будівництво нового переробного комплексу - економічно більш обґрунтований крок, ніж модернізація, наприклад, Надвірнянського і Дрогобицького заводів".
При цьому найбільш імовірним партнером є Азербайджан. "З огляду на геополітичні розклади в регіоні, Україні легше домовитися з Азербайджаном, ніж з Казахстаном. Правда, є сумніви щодо поставки обіцяних 5 млн. т на рік, оскільки в Азербайджану є ще зобов'язання щодо завантаження альтернативних маршрутів, у т.ч. Баку - Тбілісі - Джейхан, патронований США. Ні Азербайджан, ні Україна з американцями сваритися не будуть", - міркує Нестеренко.
Заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев вважає, що в заяв про будівництво нового НПЗ немає майбутнього і вони навряд чи залишать поле політичних декларацій. "Тих обсягів, якими володіє каспійський регіон, явно недостатньо. Особливо з огляду на те, що ресурс розписується на 5-15 років уперед. Крім того, транспортування каспійської нафти обійдеться дорожче", - відзначає експерт.
"Роблячи кроки зі скорочення енергозалежності країни більш доцільно не будівництво нових НПЗ, а активне залучення нетрадиційних джерел палива. Більш ефективний спосіб забезпечення енергобезпеки країни - розробляти сектор біопалива", - упевнений Рябцев.
Відзначимо, що сформована на вітчизняному ринку переробки ситуація дає всі передумови для рішучих дій з боку держави. Структура поставок нафти з початку року розподілилася між двома країнами: 81% загального обсягу поставлено з Росії і тільки 19% з Туреччини, при цьому обсяг поставок нафти в порівнянні з показником аналогічного періоду минулого року скоротився на 47% (391,4 тис. т). Відповідно, не краще виглядає і ситуація з переробкою: за три місяці поточного року вітчизняними заводами зроблено 800 тис. т бензинів і 616 тис. т дизпалива, що на 172 тис. т і 379 тис. т менше, ніж за той же період 2007 р.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас