"Укрнафта" вирішила не сперечатись


"Укрнафта" вирішила не сперечатись

У п'ятницю найбільша нафтова компанія України "Укрнафта" відновила продаж палива. У цей же день Антимонопольний комітет повідомив про порушення відносно неї і низки інших учасників ринку справ за ознаками зловживання монопольним становищем.

Це дало спостерігачам підставу стверджувати, що рішення "Укрнафти" прийнято під тиском держави. І хоча, на їхню думку, на інші, більш дрібні компанії, що займають загалом до 40% ринку, в такий спосіб вплинути не вдасться, тепер можна говорити про те, що одна з основних причин весняного подорожчання усунута. До того ж вартість нафти у світі почала знижуватися, а тому варто очікувати стабілізації.

ВАТ "Укрнафта" - найбільша нафтова компанія України. Добуває 4,2 млн т нафти і 3,35 млрд кубометрів газу на рік. Володіє найбільшою мережею АЗС у країні (563 заправки), на частку якої припадає 11% роздрібних продажів палива. Для порівняння: у найближчого конкурента - мережі WOG - 290 заправок. Виторг в 2007 році склав 13,609 млрд грн, чистий прибуток - 1,238 млрд грн. 50%+1 акція "Укрнафти" належить НАК "Нафтогаз України", 42% - групі "Приват", близько 8% - акціонерам Укрсиббанку і фондовим посередникам.

У п'ятницю, за даними науково-технічного центру "Психея", що здійснює моніторинг нафторинку, відновилися продажі палива в мережі АЗС "Укрнафти". У цей же день Антимонопольний комітет повідомив про порушення справ відносно нафтотрейдерів за ознаками зловживання монопольним становищем. Комітет звинуватив "Укрнафту" у тому, що вона припинила реалізацію нафтопродуктів у Лисянському районі Черкаської області, де є єдиним постачальником. Також були порушені справи відносно компаній, підконтрольних групі "Приват": торговельного дому "Укртатнафта", "Кременчукнафтопродуктсервісу" (трейдери Кременчуцького НПЗ) і МІС. Всі вони підозрюються у встановленні в березні цього року єдиних цін.

Нагадаємо, "Укрнафта" припинила продаж палива на своїх АЗС наприкінці лютого, пояснивши це тим, що не може закуповувати його через недосконалість тендерного законодавства. У результаті в країні почали рости ціни на бензин: якщо 22 лютого Аі-95 коштував 5,2 грн/л, то вчора його ціна була вже 5,88 грн/л, Аі-92 подорожчав з 4,9 грн/л до 5,5 грн/л, А-76 - з 4,7 грн/л до 5,25 грн/л, дизпаливо - з 4,9 грн/л до 5,75 грн/л.

У прес-службі "Укрнафти" від коментарів відмовилися.

Втім, гендиректор мережі АЗС "Галич-петроль" Богдан Радько вважає, що група "Приват" була змушена відновити торгівлю під тиском уряду. Він нагадує, що раніше АМКУ порушив справу проти найбільшого нафтопереробника компанії "Укртатнафта", що також контролюється групою "Приват". "За один місяць відносно підприємств 'Привату' порушили відразу три справи. Це занадто багато для однієї групи. Очевидно, там вирішили не спокушати долю і відновити продаж нафтопродуктів навіть собі в збиток", - погоджується гендиректор мережі "Донецькойлсервіс" Віктор Мартиросян.

Змусити інших трейдерів піти на аналогічні поступки уряд навряд чи зможе, вважає аналітик НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев. "Укрнафту" легко викрити в монополізмі -у неї більше 500 заправок і в окремих регіонах частка компанії досягає 40% від всіх АЗС, - відзначає Радько. - Але звинуватити в тому ж дрібних продавців, які контролюють 40% ринку, неможливо". Тим часом найближчим часом вартість палива, на думку Радька, стабілізується. "Ціна на світових ринках почала знижуватися, - говорить він. - Тому в умовах поновлення продажів 'Укрнафтою' причин для подальшого збільшення цін нема".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua