Фонд гарантування внесків отримає більше грошей


Фонд гарантування внесків отримає більше грошей

Уряд підтримав пропозицію Мінфіну збільшити разові відрахування банків у Фонд гарантування внесків фізичних осіб з 1% від статутного капіталу до 2%, а щорічні - з 0,5% від суми внесків до 0,6%.

Ці зміни, на думку Мінфіну, підвищать довіру до банківської системи. Банкіри пояснюють дії уряду зі збільшення фонду очікуваннями банкрутства банків. При цьому зміна розміру відрахувань зробить кредити дорожчими мінімум на 0,2%.

Наприкінці минулого тижня в Кабінеті міністрів повідомили, що урядовий комітет з питань економічної політики підтримав проект змін у закон "Про Фонд гарантування внесків фізичних осіб", запропонований Мінфіном. Документом підвищується розмір відрахувань банків-учасників у Фонд гарантування внесків фізичних осіб (ФГВФО): початковий збір - з 1% до 2% від зареєстрованого статутного капіталу банку; регулярний збір (вноситься банками двічі на рік) - з 0,25% до 0,3% від загальної суми внесків, включаючи відсотки по депозитах, що сформувався в банках до 31 грудня. "Проект підтримує банківську систему. За словами Віктора Пинзеника (міністр фінансів), це повинно підвищити рівень довіри до українських банків", - відзначається в повідомленні Кабміну.

Необхідність збільшення відрахувань у ФГВФО пояснюють стрімким зростанням депозитної бази банків. "Неухильно росте кількість банків, у випадку кризи яких виплати фонду не покриють всі вимоги вкладників, - сказав голова адміністративної ради ФГВФО, директор юридичного департаменту НБУ Василь Пасічник.- Торік було 15 банків, у яких портфель депозитів фізосіб перевищував 1 млрд грн, а зараз таких уже 29".

ФГВФО створений в 1998 році з метою "забезпечення захисту інтересів фізичних осіб -вкладників банків". В 2007 році кошти фонду збільшилися на 54%, до 1,335 млрд грн, до березня 2008 року - до 1,482 млрд грн. У вересні 2007 року адмінрада фонду збільшила максимальну компенсацію вкладникам збанкрутілих банків з 25 тис. грн до 50 тис. грн. Портфель депозитів фізосіб до 1 січня 2008 року склав 164 млрд грн.

Експерти пояснюють вимогу збільшити відрахування у ФГВФО очікуваннями банкрутства банків. "Можливо, Нацбанк готується до того, що не всі переживуть нинішню кризу ліквідності, і хоче поповнити фонд на випадок виникнення необхідності нових виплат вкладникам", - говорить начальник казначейства Укрсоцбанку Фелікс Інденбаум. Місяць тому НБУ почав ліквідацію Європейського банку розвитку та заощаджень, усього зараз ліквідовується 20 банків, діє - 176.

За словами банкірів, за рахунок збільшення відрахувань на 0,1% у фонд додатково надійде всього 164 млн грн, що для ФГВФО несуттєво. Тим часом це відіб'ється на кредитних ставках в основному тих банків, у яких великі портфелі депозитів фізосіб. "У різних банках - залежно від складових пасивної бази - це приведе до подорожчання кредитів десь на 0,2-0,3%", - упевнений голова правління банку НРБ Владислав Кравець.

Він вважає, що держава повинна знизити фіскальний тиск на банки, зобов'язуючи їх платити за керівників "недбайливих" установ-банкрутів, і пропонує, щоб частину відрахувань у фонд робив Нацбанк, відповідальний за стабільність банківської системи. У НБУ не заперечують необхідності таких витрат, але планують дати більше повноважень ФГВФО. "Наша пропозиція полягає в тому, щоб прийняти більш комплексний закон, що вирішить питання наповнення і функцій фонду, зробивши його активним учасником процесу, - розповів Василь Пасічник. - На наступному тижні ми подамо законопроект. Головним завданням фонду повинно стати недопущення ліквідації банків і, отже, проведення виплат".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ Мінфін України
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua