263
Нацбанк: інфляція буде не нижча 12%
— Казна та Політика
Нацбанк повідомив, що за підсумками року інфляція буде не нижча 12% - навіть з урахуванням використання всіх можливих монетарних методів, тому урядовий прогноз - 9,6% - нездійсненний. Проте уряд відхилив пропозицію змінити прогноз, зажадавши від НБУ dзяти на себе частину відповідальності за утримання зростання цін.
Експерти погоджуються з аргументами Нацбанку, а оптимізм Кабінету міністрів пояснюють відсутністю коштів на нове підвищення соціальних виплат для компенсації інфляції.
22 лютого Кабмін зміг лише в цілому затвердити пакет з 54 антиінфляційних заходів на 2008 рік - документ був направлений на доопрацювання. Цей пакет припускає скорочення несоціальних бюджетних витрат, монетарні і адміністративні заходи зниження інфляції. За оцінками уряду, використання цих механізмів дозволить понизити річну інфляцію з 16,6% до 9,6%, незважаючи на 2,9% в січні.
З цією позицією незгодний Нацбанк. За словами першого віце-прем'єра Олександра Турчинова, Національний банк запропонував уряду підвищити прогноз інфляції на цей рік.
"Нацбанк пропонує підвищити рівень інфляції 12%. На сьогодні, я вважаю, ми залишимо 9,6% і домовимося з НБУ вийти на спільну ухвалу з тим, щоб Нацбанк також був відповідальним за ті завдання, які узяв на себе уряд, і у нас була синхронна діяльність", - сказав Турчинов.
Пізніше глава ради НБУ Петро Порошенко заявив журналістам, що інфляційні процеси можна стримати економічними реформами і жорсткими монетарними заходами, але якщо не будуть прийняті антиінфляційні заходи, він допускає інфляцію і вище 16%.
"Необхідно, щоб набір антиінфляційних інструментів, які пропонує Кабінет міністрів, і макрокорективи, які ухвалить або не ухвалить Верховна рада, перебували у гармонії, - впевнений керівник групи радників розділу НБУ Валерій Литвицький.
За його словами, "у такому разі у всіх структур, так або інакше задіяних в досягненні низької інфляційної мети, з'явиться упевненість в тому, що це можливо".
Інформацію про прогноз в 12% він спростував: "Офіційного повідомлення НБУ в Мінфін не було, а в робочому порядку могли називатися будь-які цифри".
Експерти сумніваються в можливості утримання інфляції нижче 12%. "Ніхто, окрім уряду, не вірить в можливість утримання інфляції нижче 10%", - сказала аналітик ГІК Galt & Taggart Securities Євгенія Ахтирко. Вона чекає зростання цін на 14%, адже монетарні заходи обмежені - вони зможуть понизити інфляцію всього на 1-2%.
Аналітик ГІК Millennium Capital Валентин Зеленюк додає, що лише у разі жорсткої монетарної політики можна утримати інфляцію на рівні 12-12,5%. "Дійсно, в розвинених країнах за зростання цін відповідають центробанки. Але у такому разі Нацбанк повинен визначати прогноз інфляції і координувати фіскальну політику", - відзначив він.
На думку експертів, небажання уряду переглядати прогноз інфляції викликане боязню нового збільшення соціальних виплат. Після заяви в січні міністра економіки Богдана Данилишина про можливе збільшення урядового прогнозу інфляції до 12,5 у Секретаріаті президента заявили про необхідність відповідного перегляду прожиткового мінімуму і пов'язаних з ним соціальних стандартів.
"Уряд розуміє, що у разі збільшення прогнозу інфляції воно стане об'єктом критики за низьке зростання соціальних стандартів", - говорить Ахтирко.
Проте утримування інфляції монетарними методами хоч і можливо, проте сам Нацбанк в цьому сумнівається. Нацбанк України, оприлюднивши монетарний огляд за 2007 рік, повідомив, що стримання інфляції в Україні у прийнятних межах виключно монетарними методами в поточних економічних умовах неможливе.
"Наслідком стримання інфляції монетарними методами можуть бути втрати в економічному зростанні без отримання відчутного ефекту зниження цін. З урахуванням цього НБУ готовий максимально погоджувати свої дії з уряду", - наголошується в монетарному огляді НБУ.
Нагадаємо, що у січні 2008 року інфляція склала 2,9%. Лідерами подорожчання серед продуктів харчування є овочі (+17,7%) і яйця (6,6%). М'ясо і м'ясопродукти, за офіційною статистикою, додали в ціні 3,8%; масло - 5,1%, фрукти - 5,8%.
У грудні 2007 інфляція склала 2,1%, в 2007 році - 16,6%. У 2006 році інфляція склала 11,6%, в 2005 році - 10,3%.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною