Нацбанк відібрав у економіки 15 млрд гривень — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Нацбанк відібрав у економіки 15 млрд гривень

Валюта
1435
Учора Нацбанк повідомив, що для гальмування інфляції за 15 днів січня стерилізував 15 млрд грн, продаючи банкам депозитні сертифікати та валюту зі своїх резервів.
Тепер НБУ має намір переглянути практично всі економічні нормативи банків з метою вилучення з ринку великих сум грошей. Експерти вважають, що з урахуванням підвищення пенсій, зарплат і проведення виплат за внесками Ощадбанку СРСР це не знизить інфляцію, що, як і наприкінці року, може перевищити 2%.
Глава ради НБУ Петро Порошенко на вчорашнім засіданні комітету Верховної ради з питань фінансів і банківської діяльності заявив, що регулятор, стурбований збільшенням інфляції, прийняв комплекс заходів для її стримування. "У січні ми стерилізували 2,9% грошової маси за рахунок продажу банкам депозитних сертифікатів, - сказав він. - Продано більше $600 млн (на міжбанківському валютному ринку).
В іншій ситуації такі дії були б неприпустимі". З огляду на те, що обсяг грошової маси на 1 січня 2008 року склав 397,388 млрд грн, НБУ вилучив з банківської системи вже 15,26 млрд грн. У НБУ впевнені, що тільки їхніх зусиль буде мало. Виконавчий директор НБУ з економічних питань Ігор Шумило попросив Кабмін відмовитися від збільшення соціальних виплат (у бюджеті заплановане підвищення мінімальних зарплат і пенсій у кілька етапів), які тільки прискорять інфляцію. "Повинні здійснюватися спільні дії (Кабміну і НБУ), спрямовані на зниження інфляції, - вважає чиновник. - Ми зараз разом з урядом працюємо над формуванням реалістичних показників макроекономічної політики".
Джерело в правлінні НБУ відзначило, що для боротьби з інфляцією регулятор має намір посилити економічні нормативи для банків (усього їх 13). "Глава НБУ Володимир Стельмах вважає, що інфляція буде не нижчою 14,8% (уряд очікує 9,6%). Після того як Кабмін перегляне макроекономічні показники бюджету, ми разом вирішимо, як діяти далі, - сказав співрозмовник. - Ми можемо переглянути всі нормативи та посилити резервування, щоб домогтися потрібних показників інфляції".
Економісти вважають, що прийняті НБУ заходи не зможуть знизити інфляцію в січні. "З одного боку, Нацбанк бореться з інфляцією, але з іншого боку - ідуть виплати внесків Ощадбанку СРСР, підвищення зарплат і пенсій, - констатує аналітик ІК "Трійка Діалог Україна" Ірина Піонтковська. - Практика показала, що в грудні минулого року, коли НБУ вживав ті ж кроки, це не дало істотного зниження інфляції. Я очікую, що стосовно січня минулого року інфляція може досягти 18%". За її словами, у січні, як і минулої осені, інфляція буде не нижче 2%.
Крім того, оскільки НБУ за допомогою продажу сертифікатів вилучив з ринку 12,26 млрд грн на короткий період (на термін більше місяця всього 1,03 млрд грн), стерилізація практично не відбилася на ринку. "У грудні уряд викинув на ринок багато грошей (близько 11 млрд грн), і це компенсує нинішню ліквідність банків, - вважає аналітик Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Віталій Кравчук. - Але для ринку таке звільнення резервів ($600) істотне, і якщо ця політика буде мати продовження, це може зняти кілька відсотків інфляції, тому що збільшення кредитування буде стримуватися. Але жорсткість у монетарному секторі повинна супроводжуватися жорсткістю у фіскальній політиці, тоді це дійсно зробить ефект".
Найбільш ефективно НБУ міг би вплинути на інфляцію обмеженням темпів збільшення споживчого беззаставного кредитування, тому що з більш жорсткими нормативами НБУ довгострокове кредитування, включаючи іпотеку та кредитування інвестиційних проектів підприємств, стане невигідним. "У протилежному випадку ми побачимо в наступному році рецесію економіки зі зростанням інфляції", - упевнений радник міністра економіки Сергій Яременко.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас