0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Жадібних заганяють в борги


Жадібних заганяють в борги

Після повального зниження карткових тарифів протягом вересня-листопада банкіри не обіцяють розкішних акцій напередодні Нового року і Різдва. Все, на що зможуть розраховувати українці, - це на незначне зниження ставок по "пластикових" кредитах і нові продукти, які найчастіше будуть випускатися разом з торгово-сервісними підприємствами. Цього, на думку фінансистів, буде досить для збільшення взимку кількості кредиток на 20-25%, а також підвищення використання лімітів на 25-30%.

Атракціон карткової щедрості

Протягом осені оператори пластикового ринку переглянули чи не всі свої тарифи. "Ми практично вдвічі знизили вартість відкриття карткового рахунку і річного обслуговування картки. Одночасно були скасовані гарантійні депозити", - розповів "Діловій столиці" начальник управління платіжних карток банку "Хрещатик" Сергій Головань. Зниження тарифів торкнулося не тільки класичних продуктів (VISA Classic, MasterCard Mass), що зазвичай обходилися власникам в 20-30 дол., але й елітних. Середня вартість карти класу Gold опустилася з 75-100 до 50 дол.

При цьому фінустанови вкрай рідко йшли на перегляд комісій по так званому преміум-класу (Platinum, Infinity). Все частіше знижки на карткові послуги пропонувалися в комплексі з іншими сервісами. "Наприклад, наш банк увів пакетне обслуговування для оптимізації комісійних витрат клієнтів і розширення сфери платежів", - відзначив заступник директора департаменту приватного банкінгу Райффайзен Банку Аваль Євген Дем’янов. Якщо раніше картку, як правило, безкоштовно відкривали як навантаження до одного із кредитних продуктів (найчастіше, до іпотеки та автокредитування), то цієї осені її можна було одержати навіть при покупці золотого злитка.

Поступово банки стали знижувати вартість переведення в готівку карткових рахунків. "Розмір комісії за видачу грошей у наших банкоматах, а також банкоматах фінустанов-партнерів та у мережі Global ATM Alliance (об'єднання нараховує більше 32 тис. АТМ в 40 країнах світу) був зменшений з 1 до 0,9% від суми, що знімають", - повідомив начальник управління карткового бізнесу Укрсиббанку Наталя Кузьмич.

Відразу кілька банків під різними приводами протягом вересня-листопада зменшили вартість карткового кредитування. У середньому по ринку ставки по гривневих кредитках упали на 1-2% річних. А в рамках акції можна було оформити "пластиковий" кредит у нацвалюті під 18-20% річних (зазвичай їхня вартість досягає 30% річних).

При цьому чи не всі основні учасники роздрібного ринку ввели для своїх клієнтів відстрочки з погашення позик (зовсім недавно цим хизувалися лише деякі фінустанови) - протягом першого місяця банк не нараховував відсотки. За цих умов активно популяризувалися дотепер незвичні для українських власників продукти.

"Усе більш популярними стають класичні кредитні карти - без можливості виникнення позитивного залишку по рахунку і буд-якого ліквідного забезпечення", - підкреслив Сергій Головань. Фінансисти йшли на все для просування боргових продуктів.

"Відбулося спрощення процедур оформлення кредитів. Багато фінустанов більше не вимагають довідок про доходи з основного місця роботи і наявності поручителя", - повідомив начальник управління розвитку карткового бізнесу VAB Банку Олена Соболєва-Терещенко.

Лояльність увійде в моду

Повальна лібералізація умов випуску та обслуговування пластикових карток уже дала пристойні результати. За підрахунками банкірів, кількість карток із кредитними лімітами (класичних кредиток і дебетних карток із овердрафтами) за 11 місяців виросла на 80-85%. І в 2008 р. фінансисти збираються поліпшити цей результат. "Нарощування емісії найближчим часом буде дуже стрімким. Адже сьогодні тільки порядку 7-8 млн громадян України є користувачами кредиток і дебетних карток із овердрафтом", - розповів головний економіст сектора управління портфелем карткових продуктів OTP Bank Наталя Попко.

Банкірів не лякає статистика, відповідно до якої сьогодні на кожного українця вже припадає по одній платіжній карті - на 16 листопада кількість карток VISA і MasterCard досягла майже 48 млн штук. Вони вважають, що наш ринок має серйозний потенціал для зростання. "Добра половина задекларованої емісії - дута. І щоб досягти західноєвропейського рівня, де на одного дорослого громадянина припадає 3-5 карток, нам ще необхідно докласти значних зусиль", - сказав Сергій Головань.

"Я вважаю, що в перспективі середня кількість карток на душу населення в Україні досягне двох. В 2008 р. вона збільшиться ще на 10-15 млн", - доповнив його керівник Київської обласної філії АКБ "Укрсоцбанк" Андрій Оністрат. В 2007 р. середній щомісячний приріст емісій становив порядку 10-15% залежно від банку. "Пік випуску карток припав на жовтень. Наприклад, наш банк у цей місяць збільшив кількість своїх карток на 40,9%", - відзначив у розмові з "ДС" директор департаменту з роботи із пластиковими картками Правекс-Банку Юрій Хаєв.

Фінансисти впевнені, що зможуть у грудні нинішнього року і в 2008 р. залучити нових клієнтів навіть без повального зниження тарифів на послуги. Усе, що вони обіцяють у наступному році, - це невелике зменшення вартості карткових кредитів (на рівні 0,3-0,8% річних) у гривні і справжній парад нових продуктів. Нові пропозиції в першу чергу будуть стосуватися кредитного сегмента. Українцям обіцяють збільшувати пільгові періоди, під час яких банк не нараховує відсотки по "пластикових" позиках, пропонувати підвищені відсотки по залишках рахунків (деякі банки вже прирівнюють їх до ставок депозитів), а також уводити відчутні відстрочки по погашенню тіла карткового кредиту.

За попередніми прогнозами дані заходи тільки за цю зиму дозволять наростити емісію кредиток у країні відразу на 25-30% і на стільки ж збільшити використання кредитних лімітів.

Олена Лисенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування