0 800 307 555
0 800 307 555

В апараті РНБО побоюються, що в ціну російського газу для Ураїни закладено передача ГТС


В апараті РНБО побоюються, що в ціну російського газу для Ураїни закладено передача ГТС

В апараті Ради національної безпеки та оборони України побоюються, що оголошена НАК "Нафтогаз України" ціна на газ для України в розмірі 143 дол. за 1 тис. куб. м має прив'язку до можливої передачі української газотранспортної системи (ГТС) у керування РФ.

Таку думка РБК-Україна висловив заступник секретаря СНБО Юрій Проданий. " чи не є це (143 дол./1 тис. куб. м газу) ціна питання?", - сказав він.

За словами Продана, пропозиція про видобуток Україною в РФ 55 млрд куб. м газу на рік є "досить мерехливою", і перш ніж робити подібні заяви, необхідно проаналізувати ситуацію - хто в Росії добуває, куди цей газ експортує, і які це будуть витрати. Продан підкреслив, що по дослідженнях Міжнародного енергетичного агентства (МЭА), приріст у Росії може бути забезпечений тільки за рахунок сильного подорожчання видобутку газу.

Також, відзначив Продан, виникає питання, звідки виникла цифра 55 млрд куб. м, адже відповідно до енергетичної стратегії України до 2015 р. Україні буде необхідно 30 млрд куб. м через скорочення споживання газу. При цьому він підкреслив, що 55 млрд куб. м - ще більші витрати, ніж 30 млрд куб. м.

Крім того, виникає питання - якщо ведуться міжурядові переговори, то чи передбачається, що будуть прямі поставки газу в Україну від "Газпрому", сказав Продан. За його словами, якщо ведуться міжурядові переговори, то на них обов'язково повинен бути присутнім представник "Газпрому", з яким повинна погоджуватися ціна на газ і транзит за прямим договором.Продан нагадав, що сьогодні існуюча схема поставок в Україну відбувається через RosUkrEnergo, і в переговорах із цією компанією немає рівня міжурядових переговорів. "Якщо вони (переговори) ведуться на міжурядовому рівні, то чи видно з цього, що Євген Бакулін говорить про те, що сьогодні вирішується питання про відмову від RosUkrEnergo", - сказав Продан, додавши, що поставки газу в Україну сьогодні визначені за договором з RosUkrEnergo від 2006 р., і ця угода є договором між господарюючими суб'єктами.

"Це моя позиція виходячи із принципів державної політики в плані забезпечення енергобезпеки держави. Питання обміну частини ГТС на активи видобувних компаній - це питання збереження ГТС у держвласності, що є одним із принципів державної політики в енергетичній сфері", - резюмував Продан.

Як повідомлялося, на прес-конференції голова правління НАК "Нафтогаз України" Євген Бакулін заявив про те, що "Нафтогаз" вивчає пропозиції, що передбачають можливість передачі в управління Російської Федерації частини ГТС України в обмін на входження в активи видобувних компаній на території РФ. При цьому він підкреслив, що в цей час в Україні діє закон, що забороняє відчуження магістральних газопроводів. "Ми не збираємося цей закон порушувати, але ми повинні ретельно вивчити будь-які пропозиції. Відмовитися простіше всього... ми повинні подивитися, наскільки це буде вигідно Україні", - відзначив керівник "Нафтогаза України". По оцінці Бакуліна, участь РФ в управління української ГТС може забезпечити Україні додаткові поставки в обсязі 50-55 млрд куб. м газу на рік як газ власного видобутку. "Це становить річний обсяг потреби України в газі... У такому випадку, ми могли б самі формувати на нього свою внутрішню ціну", - вважає він. Бакулін також повідомив, що після детального опрацювання з російською стороною можливих варіантів подібного співробітництва пропозиції "Нафтогаза України" будуть представлені Кабінету міністрів і Верховній Раді.

Глава правління "Нафтогаза" також заявив, що Україна має намір укласти з Російською Федерацією довгострокову угоду щодо поставок газу "Ми хочемо, щоб договір був на 4-5 років", - сказав Бакулін. Він також спрогнозував, що ціна імпортного газу для України підвищиться в 2008 р. на 10%, склавши 143 дол./1 тис. куб. м.

Нагадаємо, 21 лютого 2007 р. Президент України Віктор Ющенко підписав прийнятий Верховною Радою 6 лютого ц.р. переважною більшістю в 430 голосів Закон про заборону продажу української ГТС, поданий БЮТ. Даний законопроект "забороняє будь-які маніпуляції з НАК "Нафтогаз України". 1 лютого Президент Росії Володимир Путін заявив, що між Україною і Росією йдуть переговори про об'єднання газотранспортних активів.

На сьогоднішній день єдиним постачальником імпортного газу в Україну є RosUkrEnergo (50% акцій в "Газпрому", ще 50% - швейцарської компанії Raiffeisen Investment). У рамках домовленостей Росії і України від 4 січня 2006 р. компанія поставляє сировину спільному з НАК "Нафтогаз України" підприємству - ЗАТ "Укргазенерго", що, у свою чергу, займається поставками газу для споживачів. 24 жовтня 2006 р. RosUkrEnergo і ЗАТ "Укргазенерго" підписали доповнення до договору купівлі-продажу природного газу від 2 лютого 2006 р. на 2006-2010 р. Відповідно до документа, ціна на газ, що поставляє Україні в 2007 р., виросла з 95 дол. до 130 дол. за 1 тис. куб. м.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми
Дивись також
Весь ринок:Енергетика
Все, що ми знаємо про:Укpнафтогаз
Опитування
В Контексті Finance.ua