Кирило Хом’яков: що відбувається з Bitcoin, та яке майбутнє чекає на монету — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кирило Хом’яков: що відбувається з Bitcoin, та яке майбутнє чекає на монету

Криптовалюта
384
Кирило Хом’яков: що відбувається з Bitcoin, та яке майбутнє чекає на монету
Кирило Хом’яков: що відбувається з Bitcoin, та яке майбутнє чекає на монету
Попри те, що домінування Bitcoin було менш як 60−70% у 2020 та 2021 році, перша криптовалюта все ще становить більшу частку ринку. Це говорить про те, що ходлери вірять у Bitcoin, попри його відносний недолік у вигляді відсутності смартконтрактів на блокчейні першого рівня (L1). Крім того, це означає, що Bitcoin використовують швидше з метою, для якої його було створено, тобто, як тверді гроші. Власникам монет не так цікаві негрошові способи застосування, адже в мережі мало ринків у сфері DeFi, NFT та інфраструктур.
Зображення 1. Bitcoin становить понад 50% від загальної ринкової капіталізації криптовалют (~ 600 $ млрд від ~ $1,1 трлн).
Кирило Хом’яков: що відбувається з Bitcoin, та яке майбутнє чекає на монету
Джерело: CoinMarketCap, Binance Research. Дані від 30 березня 2023 г.
Попри кілька вдалих розробок, наприклад Lightning Network та Stacks, жодна з них не дійшла рівня смартконтрактів, згаданих вище. Можливо, це пов’язано з тим, що біткоїн має повільну та захищену модель (що, безперечно, величезний плюс). Водночас модель безпеки біткоїна постійно ставлять під сумнів. Його майнери мають два економічні стимули: винагороди за блоки та комісії за транзакції (tx). Нагороди за блоки зменшуються вдвічі приблизно кожні чотири роки, доки не досягнуть нуля. Як наслідок, комісії за транзакції біткоїна будуть єдиною компенсацією для майнерів, тобто бюджетом безпеки блокчейна першого рівня.
Через те, що біткоїни мають мало способів використання, в основному — переведення активів, комісії складають дуже мінімальний відсоток від доходу майнерів. У довгостроковій перспективі це може стати проблемою.
Проте все змінюється. У січні цього року було запущено протокол ординалів. Він дозволяє записувати довільні дані (зображення, відео, текст тощо) у блокчейн біткоїна, створюючи цифрові артефакти, або NFT. Вже було створено понад 600 тисяч написів (Inscriptions), і їхня кількість швидко зростає. Це відновило інтерес до біткоїна, з’явилося більше проєктів на основі мережі, в тому числі увагу звернули такі великі гравці, як Yuga Labs і Magic Eden.
Змінився не лише мемпул, комісії за транзакції та розміри блоків, а й відбулося культурне зрушення — тепер біткоїн сприймають по-іншому. Наявні проєкти привертають більше уваги, а нові заповнили екосистему. Схоже, раптово виник органічний попит на блоки біткоїна.
Що взагалі відбувається з Bitcoin?
Щоб зрозуміти, що нового сталося у світі Bitcoin розглянемо три його основні аспекти:
· ончейн-показники;
· майнінг;
· нещодавні технічні оновлення.
Ончейн-метрики
Для початку проаналізуємо дані про кількість транзакцій Bitcoin на день. Вона знизилась від найвищих значень під час бичачого ринку 2021 року, коли було більш як 300 тисяч транзакцій на день. Більшу частину 2022 року показник становив 250 тисяч транзакцій на день. Нещодавно ця тенденція завершилася, і у 2023 році кількість транзакцій на день нарешті почала зростати. Тепер їх знову понад 300 тисяч на день. Певною мірою це можна пояснити підвищеною активністю, пов’язаної з ординалами та написами.
Слід зазначити, що кількість транзакцій на день не сильно змінилася та збереглась на рівні 2017 року. Кількість активних адрес на день стійко зростала. З точки зору кількості розробників позиція Bitcoin помітно слабка. Це не дивно, адже в екосистемі не так багато можливостей. Однак варто звернути увагу на те, що кількість транзакцій та активних адрес на день зросла з січня 2023 року. Ця зміна демонструє підвищений інтерес до розробки на Bitcoin.
Майнінг
Для майнінгу біткоїна 2022 рік був насичений на події. Майнерам довелося пережити сильні потрясіння. Зросли ціни на електроенергію (що вплинуло на щоденну роботу обладнання для майнінгу), зросли відсоткові ставки (збільшилися платежі за кредитами і їх стало складніше брати), а ціна біткоїна знизилася (тобто впав і прибуток майнерів). Все це створило проблеми для майнінгу Bitcoin. Деякі майнери збанкрутували, деякі ледве вижили. Однак у 2023 році ситуація налагоджується. Хоча ціни на електроенергію не відновилися, ціна Bitcoin зростає, що збільшує винагороди для майнерів, що залишилися. Крім того, основна проблема бюджету безпеки Bitcoin пов’язана з обмеженою кількістю комісій за транзакції у мережі. Це означає, що майнери майже повністю розраховують на винагороду за блок.
Останні технічні оновлення
З 2017 року у Bitcoin відбулося два значні оновлення: Segregated Witness (SegWit) у 2017 році та Taproot у 2021. SegWit — це софт-форк біткоїна у 2017 році. Він поділив структуру транзакцій на дві частини: дані транзакції та дані Witness. Також змінився процес виміру розміру блоку. Розмір блоку біткоїна збільшився, стало простіше та дешевше зберігати дані у новій частині транзакцій. Оновлення SegWit дозволило збільшити максимальний розмір блоку біткоїна з 1 Мб до 4 Мб (включаючи 1 Мб даних транзакцій та 3 Мб даних Witness). Taproot — це оновлення та софт-форк біткоїна у 2021 році. До нього увійшли три пропозиції щодо покращення Bitcoin (BIP — Bitcoin Improvement Proposal): BIP 340, BIP 341 і BIP 342.
Вони підвищили конфіденційність, масштабованість та сумісність блокчейну. Оновлення Taproot дозволило використовувати просунуті скрипти в розділі Witness блоку та усунуло обмеження даних між двома розділами блоку, тобто завдяки Taproot у частині Witness можна зберігати до 4 Мб даних.
Bitcoin — наші дні
Біткоїн продовжує дешевшати. Перспектива підвищення вартості довгострокових запозичень знижує попит на більш ризиковані інвестиції на світових ринках. Криптоіндустрія продовжує сподіватися на попутний вітер через заявки, що очікують розгляду, на створення біржових фондів (ETF) на базі Ethereum та Bitcoin-ф'ючерсів.
Інші показники вказують на небажання роздрібних та інституційних інвесторів працювати з криптовалютами після торішніх потрясінь, таких як FTX, і постійних змін нормативного середовища.
Наприклад, середній щоденний спотовий обсяг на централізованих біржах цифрових активів за останні чотири місяці був найнижчим з жовтня 2020 року — коли біткоїн становив близько 10 тис. доларів, згідно з даними дослідницької компанії Kaiko.
Що чекає на Bitcoin далі?
Вже багато років біткоїну не вистачає інструментів розробки, у нього повільна інфраструктура, більш обмежені можливості, ніж у таких гігантів смартконтрактів, як Ethereum, BNB Chain та Solana. Але часи змінюються. Розробники нарешті відкрили нові можливості Bitcoin. Вони старанно працюють, і частіше ніж зазвичай випускають оновлення. Все це пов’язано з органічним попитом. Почався період, коли органічний попит користувачів рухає інновації та розробку продукту. Але в результаті розпочнеться новий етап замкнутого кола, і події можуть розвиватися дуже швидко.
Через кілька тижнів після появи ординалів у сферу Bitcoin-NFT увійшли такі великі гравці, як Yuga Labs, DeGods та Magic Eden. Celestia розробляє Rollkit для масштабування біткоїна, а кити починають рух. Розробники вже інтегрують ординали в гаманці, створюють сервіси для створення ординалів, аукціонні майданчики тощо. Однак загалом інфраструктура знаходиться ще на ранньому етапі розвитку.
Майбутній халвінг
Один із плюсів біткоїна в тому, що у нього фіксована програмована фінансова політика. На відміну від рішень традиційних центральних банків, грошове майбутнє Bitcoin зумовлено та зацементовано у відкритому вихідному коді. Користувачі та майнери біткоїна знають, як будуть випускатися монети, що позбавляє від типового інфляційного тиску, який є в багатьох традиційних економіках.
За оцінками, халвінг біткоїна відбудеться у березні 2024 року (коли буде змайнено 210 000 блоків з моменту останнього халвінгу у травні 2020 року). В цей момент винагорода та сума нових BTC за блок зменшаться вдвічі до 3,125 BTC. Нагадаємо, халвінг біткойнів — це подія, коли нагорода за майнінг блоку зменшується вдвічі, що означає, що майнери біткоїнів отримуватимуть на 50% менше біткоїнів за кожну транзакцію, яку вони перевірять. Халвінг BTC стається кожних 210,000 блоків, що трапляється приблизно кожні 4 роки.
Ординали та написи створили новий виток розробок на Bitcoin, залучили нових учасників з різними думками та розпалили ентузіазм в екосистемі, якого так не вистачало на тлі популярності NFT з мавпами та DeFi-ринків з безстроковими свопами.
Підвищення комісій за транзакції для майнерів збільшило їхню мотивацію забезпечувати безпеку блокчейну. У біткоїн-культурі відбулося помітне зрушення. Будемо уважно стежити за тим, як розвиватимуться події надалі.
Кирило Хом’яков, генеральний менеджер Binance в Україні
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас