207
Бізнес у листопаді погіршив оцінки ділової активності
— Казна та Політика

У листопаді індекс очікувань ділової активності знизився на 2,2 пункти, досягнувши рівня 47,2. У жовтні цей показник майже наблизився до нейтрального значення (49,4).
Про це повідомляє пресслужба Національного банку України.
У Нацбанку наголосили, що на послаблення очікувань бізнесу вплинули:
- посилення інтенсивності бойових дій;
- поновлення відключень електроенергії через російські атаки на енергосистему;
- подальше зростання витрат на енергію, оплату праці та логістику;
- пришвидшення інфляції;
- значний дефіцит кваліфікованих кадрів.
Галузевий розподіл
Підприємства торгівлі єдині позитивно оцінили свою ділову активність завдяки сталому внутрішньому попиту та достатній пропозиції товарів: секторальний індекс у листопаді становив 51.4 (у жовтні — 51.9).
Підприємства промисловості послабили оцінки економічних перспектив листопада, зважаючи на погіршення безпекової ситуації, перебої з енергопостачанням та зростання виробничих витрат: секторальний індекс у листопаді становив 46.7 (у жовтні — 49.8).
Очікується скорочення виробництва, нових замовлень та експорту, водночас покращилися прогнози щодо запасів готової продукції, сировини та матеріалів.
Підприємства сфери послуг також послабили оцінки результатів своєї діяльності на тлі зростання витрат на логістику, дефіцит електроенергії та брак кваліфікованих кадрів: секторальний індекс становив 44.8 у листопаді (у жовтні — 47.2).
Респонденти послабили оцінки щодо обсягів наданих послуг та нових замовлень на послуги. Очікування щодо обсягу послуг у процесі виконання залишилися слабкими.
Підприємства будівництва надали найпесимістичніші оцінки своїх поточних економічних результатів, зважаючи на сезонне сповільнення темпів будівництва доріг та інфраструктури, а також брак кваліфікованих працівників: секторальний індекс у листопаді становив 43.6 порівняно з 49.6 у жовтні.
Очікувалося зниження обсягів будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини і матеріалів. Учасники опитування значно послабили, проте зберегли позитивними очікування щодо обсягу закупівлі послуг підрядників на тлі посилення негативних оцінок щодо їх доступності та сповільнення темпів здорожчання їхньої вартості.
На тлі сповільнення темпів зростання закупівельних цін підприємства промисловості, будівництва та послуг очікували нижчі темпи зростання цін та тарифів на власну продукцію. Лише респонденти торгівлі очікували на їх незначне посилення.
Ринок праці
Також у НБУ зазначили, що ситуація на ринку праці залишається складною.
Респонденти всіх опитаних секторів очікували скорочення кількості персоналу, найсуттєвіше — у сфері послуг.
Нагадаємо, український ринок праці адаптується до сучасних викликів, надаючи більше шансів вразливим категоріям громадян.
Зростаюча конкуренція між роботодавцями та соціальні ініціативи, спрямовані на підтримку вразливих груп населення, сприяють спрощенню умов працевлаштування.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною