Росії не вистачає газу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Росії не вистачає газу

Енергетика
170
Російські урядові аналітики підготували доповідь для президента Путіна, у якому повідомляється про те, що Росії може не вистачити газу для внутрішнього споживання вже в 2007 році.
Причому до 2010 року дефіцит може скласти 27,7 млрд кубометрів на рік. Щоб запобігти кризі, глави РАО ЄЕС та "Газпрому" у черговий раз спробують умовити Путіна відпустити ціни на газ, пише російська газета "Відомості".
Це неминуче приведе до підвищення темпів інфляції, так що у російського президента має бути непростий вибір: піднімати ціни напередодні виборів або запобігти енергетичній кризі.
За оцінками економістів Мінпроменерго РФ, в 2007 році дефіцит газу складе 4,2 млрд кубометрів. Щоб забезпечити потреби населення і економіки Росії, а також виконати експортні контракти, в 2007 році необхідно 729,9 млрд кубометрів, а видобуток "Газпрому" і незалежних виробників у сумі із закупівлями середньоазіатського газу складуть 725,7 млрд кубометрів.
Прогноз на більш віддалене майбутнє ще більш тривожний: через рік дефіцит подвоїться, до 2010 року досягне 27,7 млрд кубометрів, а до 2015 року - уже 46,6 млрд кубометрів. За словами урядового чиновника, знайомого з доповіддю, у ньому відбита динаміка енергоспоживання - "ріст на 5-6% у рік".
Тому підходи до паливної політики пропонується радикально переглянути. "Без планомірного і істотного збільшення цін на газ і зміни відносин у газовій галузі не вдасться вирішити корінні проблеми", - цитує доповідь чиновник.
Основу відносин повинні скласти довгострокові контракти. Самому "Газпрому" знадобиться вкласти до 2011 року близько 300 млрд доларів у видобуток і транспортування, і такі ж інвестиції необхідні незалежним виробникам, щоб компенсувати вповільнення росту видобутку "Газпрому".
Природно, що для того, щоб незалежні компанії почали вкладати у видобуток газу, його ціна на внутрішньому ринку повинна бути значно вище. Крім того, на думку представників "Газпрому", надлишок дешевого газу в Росії не сприяє його ощадливому використанню споживачами.
Підбиваючи підсумок, урядові експерти пропонують змінити систему торгівлі газом. Увести довгострокові контракти на поставку із прив'язкою ціни до ціни експортних контрактів. Одночасно планується підняти ціну газу для промисловості та ГЕС до 80 доларів, зберігши ціни для населення, ЖКГ і ТЕЦ незмінними.
Всі ці заходи неминуче приведуть до загального підвищення цін, упевнені експерти. У зв'язку із цим Кремль, що особливо болісно сприймає зростання цін на енергію напередодні виборів, може відмовитися від пропозицій уряду, які також підтримують "Газпром" і РАО ЄЕС. Тим часом, на думку незалежних експертів, баритися не можна.
"Дефіцит газу може виявитися набагато більше, - говорить сенатор Ради Федерації і співвласник компанії "Нортгаз" Фархад Ахмедов. - Зношування основних виробничих фондів "Газпрому" - не менш 60%, а його базові родовища вироблені більш ніж на 60%". Більше того Ахмедов не вірить ні в можливості залучити 300 млрд доларів, ні в можливість освоїти їх до 2011 року, як зазначено у доповіді.
За матеріалами:
Корреспондент.net
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас