У НБУ розповіли, що заважає відновленню кредитування та іпотеки


У НБУ розповіли, що заважає відновленню кредитування та іпотеки

Для відновлення масштабного кредитування бізнесу та іпотеки необхідно посилити захист прав кредиторів, реформувати судову систему і збільшувати кількість прозорих і якісних позичальників.

Про це написала перша заступник голови Національного банку Катерина Рожкова.

За її словами, премія за ризик і накладні витрати при кредитуванні для банків складають в середньому від 4 до 6% річних у вартості кредиту.

“З одного боку, економіка і бізнес потребують ресурсів, банки мають достатньо ліквідності. Але з іншого – високі ризики і супутні витрати роблять кредитну ставку неприйнятною. Інша сторона проблеми – недостатня прозорість структур власності та фінансової звітності позичальників”, – написала Рожкова.

На думку НБУ, банки не хочуть приймати на себе додаткові невиправдані ризики.

“Серйозною перешкодою на шляху відновлення кредитування залишається премія за ризик. Для цього зусиль виключно банків і фінансового регулятора недостатньо.

Йдеться про судову систему, дозвільну систему та систему роботи інших державних інститутів, які повинні забезпечувати рівні правила гри, конкуренцію, прийнятний інвестиційний клімат”, – йдеться в колонці.

Результати останнього опитування банків свідчать, що саме це основна перешкода для повноцінного відновлення кредитування.

“Ще один наш пріоритет – запуск іпотеки. Минулого року ми запитали у банків: “Чому ви не кредитуєте іпотеку?” – пише перша заступниця Якова Смолія.

Три основні відповіді звучали так:

  • Мораторій на стягнення майна за валютними кредитами;
  • Незахищеність прав кредиторів;
  • Непрозорість первинного ринку житла.

За словами Рожкової, кілька кроків дозволять вирішити проблеми ринку нерухомості.

“Прозорість ринку нерухомості, в тому числі за рахунок доступу учасників ринку до держреєстрів; посилення відповідальності забудовника за порушення умов угоди; введення дієвих генпланів міст і дотримання державних будівельних норм”, – йдеться в колонці.

До речі, портал Finance.ua давно аналізує пропозиції за кредитами в Україні. Щоб допомогти вам з вибором кредиту, у нас на сайті працює спеціальний сервіс. За його допомогою можна швидко і комфортно обрати необхідний саме вам кредитний продукт.

Обрати кредит на житло

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua