Держава візьметься за IT-шників - експерт


Держава візьметься за IT-шників - експерт

В Україні вже кілька місяців активно обговорюється тема можливого підвищення податків для IT-“спрощенців”. При цьому після виборів до Верховної Ради можлива реформа стала обговорюватися набагато активніше. Днями стало відомо, що команда Президента України Володимира Зеленського підтримує плани змінити порядок оподаткування в ІТ-сфері.

Як розібратися в тому, чого очікувати від нової схеми українським представникам IT-індустрії, розповіла адвокат практики податків і бізнес-ефективності “Юскутум” Галина Пилипенко.

Зараз в структурі IT-бізнесу в Україні активно використовується модель роботи з фізичними особами-підприємцями (ФОП). Вони є самостійними суб’єктами господарювання, які самі складають і подають звітність, платять податки і відповідають за ризики. Більш того, при дотриманні певних умов ФОП можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування і сплачувати лише 5% від доходу.

“Така взаємодія досить ефективна. Але є і зворотний бік медалі. Досить часто такою зручною моделлю користуються компанії, які маскують фактичні трудові відносини під взаємодію з ФОП, ухиляючись таким чином від обов’язків податкового агента щодо утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб (18%), військового збору (1,5%) і сплати ЄСВ в розмірі 22% від суми нарахованої заробітної плати співробітникам. І саме в IT-сфері подібні зловживання набули в Україні масового характеру”, – пояснила Пилипенко.

На думку юристки, зміни в IT-галузі вже стали неминучими. Щоправда, корінь проблеми зачіпає не тільки айтішників, але і працівників інших сфер, адже український Кодекс законів про працю (КЗпП) безнадійно застарів.

Вибрати вигідний кредит на навчання

“Причина нинішнього болю бізнесу – в недосконалому регулюванні трудових відносин та невідповідність цього регулювання сучасним реаліям, коли, згадуючи про “віртуальний офіс”, ми вже чітко розуміємо, що йдеться не про сюжет фантастичного серіалу”, – зазначила Пилипенко.

Реформування трудового законодавства, до речі, вже потрапило в поле зору команди Президента. Сам Зеленський розкритикував застарілий КЗпП, а представники Офісу Президента почали озвучувати ідеї, які хочуть впровадити. Наприклад, введення “віртуального трудового місця” – digital workplace.

Другою гілкою реформування, швидше за все, стане податкова реформа. І в результаті фіскальні вимоги до айтішників, швидше за все, стануть жорсткішими.

“За нашими прогнозами, депутати розглядатимуть ідеї створення окремої галузевої групи платників єдиного податку, для якої можуть бути передбачені підвищені ліміти доходу і, можливо, навіть підвищена ставка податку. Цілком імовірно, що можуть виникнути проекти, що передбачають збереження поточної ставки для стартапів з підвищенням її після закінчення певного періоду діяльності”, – розповіла Пилипенко.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua