Вкладники завалили банки грошима


Вкладники завалили банки грошима

Українці активно збирали гривню в кінці 2018 року і складали на свої рахунки в банках. Обсяг депозитів населення в національній валюті в грудні зріс на 4%, і досяг 269,1 млрд. грн., повідомляється в свіжому звіті Нацбанку.

Чому несуть гроші

Банки не скупилися – активно підвищували ставки в рамках новорічних акцій: середня прибутковість 12-місячних депозитів піднялася на 0,15% річних (до 15,78% річних), 3-місячних – на 0,34% (до 14,72% річних). Максимальний відсоток в грудні досягав 20%, і вкладники активно несли гроші на рахунки.

Цент до центу люди збирали і вклади в доларах та євро. Портфель валютних депозитів населення українських банків в грудні 2018 року підріс на 1,4% і досяг $8,6 млрд. Середні доларові ставки за 12-місячними вкладами піднімалися з 3,73% до 3,94%, але до кінця місяця відкочувалися на 3,58% річних. За тримісячними вкладами платили ще менше – 2,16-2,40% річних.

Що вкладникам з цього

«Думаю, що ставки як мінімум не будуть підвищуватися. Можливо, початок тренду до їх зниження. Все буде залежати від макроекономічної стабільності загалом і розміру облікової ставки НБУ зокрема», – спрогнозував для UBR.ua заступник голови Ощадбанку Антон Тютюн.

Фінансисти не намагаються прогнозувати рішення монетарного комітету Нацбанку щодо розміру облікової ставки. Хоча неофіційно відзначають, що вона не може більше зростати: або залишиться на тому ж рівні, або буде знижена. Остаточне рішення озвучать 31 січня.

Від неї також залежатиме прибутковість корпоративних вкладів. Минулого місяця вона підросла на 0,2% річних до середнього рівня 14,5% річних. І компанії намагалися тримати гривню на рахунках: залишки підприємств на рахунках зросли відразу на 15,4% – до 270,6 млрд. грн. Водночас скоротилися валютні накопичення – на 1,9% (до $4,8 млрд.).

«В принципі, це звичне і прогнозоване явище. В кінці року регіони зазвичай отримують субвенції з центрального бюджету, і активно розплачуються з підрядниками за виконані роботи. Гроші розтікаються. Та й бізнес не надто розкидається грошима. Закриває поточні контракти, а решту залишає на січень для проплат за новими договорами», – прокоментував ситуацію фінансовий експерт Владислав Кравець.

Що позичальникам з цього

Грудневі підвищення процентних ставок відгукнулися неприємними наслідками для корпоративних позичальників. Гривневі кредити для підприємств, за даними Нацбанку, подорожчали в середньому з 19,8% до 20,9% річних. Людям цінники не підвищували, але вони без того перебувають на дуже високому рівні – 33,1% річних.

В кінці року населення активно кредитувалося під святкові витрати і туристичні поїздки. Тож гривневий кредитний портфель фізосіб минулого місяця зріс на 0,6%, і досяг 135,4 млрд. грн.

Бізнес більше обходився власними коштами, і його кредитний портфель в нацвалюті в грудні-2018 скоротився на 1,5%, і зафіксувався на початок 2019 року на рівні 478,5 млрд. грн. Аналогічна тенденція і щодо валюти: обсяг кредитування компаній в доларі і євро зменшився на 4,4% і вийшов на $14,4 млрд.

Олена Лисенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua