Незаконне виведення банку з ринку порушує права і вкладників, і акціонерів - юрист


Незаконне виведення банку з ринку порушує права і вкладників, і акціонерів - юрист

Відсутність законодавчого врегулювання повернення на ринок незаконно виведених з нього банків є звуженням прав і свобод громадян, зокрема, акціонерів і вкладників. Тому державі необхідно якомога швидше впровадити відповідні законодавчі норми, які дозволять таким банкам відновлюватися на ринку.

Таку думку висловив Голова Комітету ААУ у сфері судової практики, партнер ЮК EQITY Олег Малиневський під час засідання Комітету ВР з питань запобігання та протидії корупції на засіданні, присвяченому питанню ліквідації банківських установ.

Він нагадав, що, згідно зі статтею 22 Конституції України, права і свободи людини гарантуються і не можуть бути скасовані, при цьому прийняття певних законів не може вести до звуження прав людини. Однак через неврегульованість механізму відновлення роботи банку, який НБУ незаконно вивів з ринку і позбавив ліцензії, виникає саме звуження прав і свобод громадян.

«Маючи на меті захист вкладників [виводячи неплатоспроможний банк з ринку], держава, не розуміючи того, їм шкодить. Тому що включаються обмеження на повернення коштів, відбувається неможливість отримання доходу банком, оскільки банк вже не здійснює господарську діяльність і не в змозі генерувати дохід і повертати кошти вкладникам», – підкреслив адвокат.

За словами Малиневського, таке звуження прав і свобод громадян відбувається через відсутність регулювання в сфері відновлення роботи банку, визнаного НБУ неплатоспроможним. Водночас, для вкладників повернення їхніх коштів часто пов’язане саме з можливостями акціонерів управляти своїм банком.

«Дуже часто в судових засіданнях, коли акціонери намагаються відстоювати свої права в судовому порядку, приходять на підтримку акціонерів вкладники банку. Чому це відбувається? Тому що саме акціонер може прийти і гарантувати їм повернення коштів, тобто, акціонер є останньою надією для них повернути свої гроші», – зазначив Олег Малиневський.

Адвокат підкреслив, що в разі законодавчої неврегульованості певного питання судова влада має бути основним інструментом незалежного контролю над дотриманням прав громадян. Тобто, приймаючи рішення про виведення з ринку банку, ґрунтуватися не тільки на дискреційному повноваженні НБУ, а й орієнтуючись на інтереси інших сторін – акціонерів і вкладників.

Нагадаємо, на думку народного депутата Ігоря Луценка, застаріле банківське законодавство заважає дієвому захисту інтересів вкладників банків, і потрібно внести зміни, які б сприяли посиленню прав клієнтів банків, які НБУ незаконно вивів з ринку. Відповідний законопроект вже розробляється робочою групою за участю народних депутатів, юристів і експертів.

Зазначимо, в Україні існує різна практика судів у спорах акціонерів банків з НБУ щодо рішення про визнання банку неплатоспроможним і його ліквідації.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua