Максим Пархоменко: зарплати до «польського рівня». Про що говорять цифри


Максим Пархоменко: зарплати до «польського рівня». Про що говорять цифри

Не так давно міністр соціальної політики України Андрій Рева зазначив, що Україна може протягом чотирьох років вийти на рівень середньої зарплати в 19 тисяч гривень, що зупинить відтік трудового населення на роботу в Польщу. Наскільки реально вийти на цій показник? Давайте спробуємо розібратися, про що нам говорять цифри.

Допомогти досягти показника в 19 тис. гривень уряду зможе як інфляція, так і девальвація гривні. Так, після підвищення мінімального окладу до 3 200 грн роком раніше українець не може купити на цю суму схожий обсяг продуктів або послуг, що і на початку року.

Повертаючись до наших 19 тисяч обіцяного окладу, варто відзначити, що ця сума за купівельною спроможністю значно скоротиться до 2022 року. Але на скільки?

Взявши до уваги прогнози щодо інфляції уряду і МВФ, потрібно звернути увагу на те, що цифри дуже сильно відрізняються.

Так, МВФ на наступний рік прогнозує інфляцію на рівні в 10%, при цьому в уряді налаштовані більш оптимістично, оцінюючи інфляцію на рівні в 7.4%. Якщо звести всі цифри воєдино, то в середньому ми можемо вийти на значення в 8% в наступному році, на 6% в 2020, на 5% – в 2021.

Що в підсумку?

Таким чином, при середніх оцінках інфляційного тиску за рахунок складного відсотка, ефект якого відчуватиметься щороку, оклад має зрости до значень у 22 705 гривень для збереження поточної купівельної спроможності, а не до 19 000 грн.

У поточних цінах уряду потрібно збільшити значення середнього доходу до 15 900 гривень, що якраз і дозволить до 2022 року вийти на значення в 19 000 гривень.

Незважаючи на значну допомогу інфляції в цьому процесі, вийти на ці значення буде вкрай складно. Наразі середній оклад в Україні оцінюється в 8977 гривень на місяць. Залежно від регіону ця сума дуже сильно відрізняється.

Таким чином, для досягнення позначеної планки нам потрібно буде підвищувати оклади як мінімум на 28.5% на щорічній основі, щоб вийти до 2020 року до значень в 19 000 гривень.

В реальності виконати це завдання зможе хіба що Київ. Наразі середній оклад в цьому регіоні оцінюється на рівні в 13 600 гривень, за рахунок цього достатньо буде підвищувати оклади на 12% на рік для виходу на цільовий показник.

Наразі цифри, які раніше були вказані, максимально ясно описують поточну ситуацію і дозволяють зрозуміти, що ми можемо отримати в результаті.

У реальності можна побачити підвищення середніх окладів зі швидкістю в 10-15% на рік.

У підсумку протягом майбутніх 3 років це дозволить вийти на значення в 13600 гривень, 4 років – 15600. Допомогти реалізувати цю динаміку ми можемо за рахунок збільшення мінімального окладу більш ніж на 20% щорічно, що дозволить до 2021 року прийти до значення в 6400 гривень і 7700 гривень до 2022 року.

З урахуванням вищесказаного, я думаю, досягти значень, озвучених міністром, буде вкрай складно або як мінімум можливо не за 3-4 роки, а приблизно за 5-6 років.

Максим Пархоменко, аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua