Ярослав Кабін: купівля облігацій. Що необхідно знати?


Ярослав Кабін: купівля облігацій. Що необхідно знати?

Грошові вкладення включають в себе такі види інвестування як відкриття ощадних рахунків (депозитів) і купівля облігацій. Розповім про те, як правильно розподілити свої активи і про що потрібно знати, якщо ви вирішили купити облігації.

Облігації є альтернативою інвестиціям у банківські вклади, золото, нерухомість. До облігацій відносяться боргові цінні папери держави (ОВДП), а також цінні папери органів місцевого самоврядування та підприємств. Розміщуючи облігації, такі позичальники зобов’язуються розрахуватися з покупцями облігацій (кредиторами) в зазначений у проспекті емісії облігацій термін, заплативши обумовлені відсотки.

Найнадійнішим інструментом заощадження і накопичення грошей є державні цінні папери, зокрема, облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Поширеною є думка про те, що цей інструмент недоступний для фізичних осіб і працювати з ним можуть тільки банки і професійні учасники фондового ринку. Насправді фізичній особі придбати ОВДП досить просто.

Для цього необхідно відкрити рахунок у цінних паперах в банку або фінансовій компанії, яка має ліцензію НКЦПФР (Національна Комісія з Цінних Паперів та Фондового Ринку) на здійснення депозитарної діяльності, підписати договір на брокерське обслуговування з торговцем цінними паперами.

Така компанія повинна мати ліцензію НКЦПФР на брокерську і дилерську діяльність, а також хорошу репутацію на ринку.

Останній крок – вибрати цінний папір для інвестування – гривневу або валютну ОВДП, з різними термінами до погашення – і оплатити купівлю цінних паперів.
 
При виборі компанії торговця цінними паперами потрібно звернути увагу на такі ключові параметри: історія компанії, кількість клієнтів, обсяг операцій на біржі, рейтинги національні і міжнародні.

Ключовою перевагою ОВДП є їх прибутковість – виплати мають 100% державну гарантію. При цьому мінімальний обсяг коштів для інвестування може становити всього 1000 гривень, але щодо економічно вигідних інвестицій поріг становить від 500 тисяч гривень.

Прибутковість у гривні становить 17-17,5% річних.

В основному, ОВДП випускаються на термін від 1 року до 5 років. Останнім часом Міністерство фінансів України почало випускати ОВДП і на коротші терміни: 3 і 6 місяців. Процентні виплати (купон) виплачується раз на півроку або при погашенні цінних паперів (при коротких випусках).

Після скасування з 01.01.2017 р. податку на доходи фізичних осіб, інвестування в ОВДП стало ще більш привабливим, оскільки доходи від ОВДП не обкладаються податком 18%, але військовий збір в розмірі 1,5% все ж потрібно платити.

Вкладати кошти в ОВДП можна як у валюті, так і в гривні.

Важливо враховувати, що валютні ОВДП служать страховкою від девальвації. У цьому випадку інвестор отримує дохід в середньому 4-5% річних. Досить невелика кількість банків готові запропонувати такі ставки в валюті.

ОВДП дають можливість отримати додатковий дохід в разі зниження рівня прибутковості ринку шляхом дострокового продажу цінних паперів. Тобто в разі необхідності ОВДП можуть бути продані в будь-який момент, в той час як депозитний договір часто не може бути розірваний достроково. ОВДП є також одним з найбільш надійних інструментів застави.

У порівнянні з депозитами «візит» на ринок цінних паперів є більш складним.

Процедура купівлі ОВДП фізичною особою при зверненні до компанії – торговця цінними паперами включає ідентифікацію клієнта, відкриття рахунку в цінних паперах, а також підписання договору на брокерське обслуговування. Необхідно визначити конкретні цінні папери для купівлі і провести саму операцію з їх купівлі.

Мінусом при вкладенні коштів в облігації є комісії, які потрібно платити посередникам для проведення операцій.

Сюди входить: комісія брокера за кожну операцію з купівлі або продажу цінних паперів (100-500 грн), комісія за переказ грошей для оплати цінних паперів (1% від суми операції), плата за послуги депозитарію за зберігання цінних паперів, а також за послуги з переказу коштів при виплаті купона і погашення цінних паперів.

Тому інвестиції в облігації вигідні при можливості інвестування значних сум (від 500 тис. гривень або 100 тис. доларів при купівлі валютних ОВДП).

Перевагою депозиту є, безумовно, простота в оформленні, а також оперативність. Процес купівлі облігацій більш тривалий.

Крім цього, у випадку з облігаціями є ризик реструктуризації, що є ще одним мінусом при таких інвестиціях.

Ярослав Кабін, директор департаменту казначейства Ідея Банк

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua