Крістіан Хедедаль: штучний інтелект для банку і клієнта


Крістіан Хедедаль: штучний інтелект для банку і клієнта

Фінансова криза дозволила банкам зрозуміти, в чому вони помилялися – ставили прибуток вище клієнтів. Штучний інтелект дозволяє виправити помилку.

Надавати фінансові послуги, які задовольняють потреби різноманітної і вимогливої клієнтури, непросто і недешево. Але штучний інтелект пропонує банкам і постачальникам фінансових послуг інструменти для надання клієнтського сервісу найвищого рівня: як за швидкістю, так і за масштабом.

Дослідження Saxo Bank в сфері ШІ все ще перебувають на ранній стадії, але у нас вже є докази того, як ШІ дозволить надавати клієнтам індивідуально налаштовані і високоякісні послуги. Людина, навіть з підтримкою великомасштабних потужностей, – не рівня ШІ.

Інструменти на основі ШІ можуть передбачати і задовольняти мінливі потреби і вподобання клієнтів. Здатність ШІ вчитися на ходу означає, що вони швидші і точніші. Працюють цілодобово, 7 днів на тиждень, цілий рік, без перерв на навчання або простоїв.

Найпоширеніший приклад – це чат-боти, що використовуються для автоматизації обробки простих запитів клієнтів. З розвитком засобів обробки природних мов ці програми швидко еволюціонують в “голосових помічників”.

Наш банк провів пілотну ініціативу, в якій використовували програми на основі ШІ для розсилки матеріалів клієнтам і виявлення інформації про потенційних покупців. Ініціатива дала обнадійливі результати. Кількість переходів по посиланнях при наданні індивідуально підготовлених матеріалів і рекомендацій значно зросла.

Співробітники відділів продажів почали приділяти більше часу наступним завданням, а не адміністративним процесам.

Проблема якості

Тим, хто хоче розширити застосування програм на основі ШІ на інші сфери, варто з обережністю ставитися до здібностей: передбачати і адаптуватися. Оскільки додатки ШІ розвиваються і змінюються в міру споживання даних, компаніям необхідно відстежувати це споживання і його наслідки.

Дані, які отримують в обробку інструменти на основі ШІ, МАЮТЬ бути актуальними і чистими. Це може викликати труднощі як при внутрішньому зборі даних з безлічі застарілих систем, так і при отриманні їх від нових сторонніх постачальників.
 
Інновації надають в наше розпорядження безліч величезних нових джерел. Тому проблема якості даних всеосяжна і складна. Почасти через велику кількість цих джерел. Також через їх неструктурований характер.

Проблема ШІ – не тільки в якості даних, але й у встановленні відповідних обмежень. Наприклад, торгові алгоритми працюють некоректно, якщо задані недостатньо жорсткі параметри.

Шлях у невідоме?

Постійне навчання і адаптація, які роблять ШІ-програми настільки цінними, ускладнюють пояснення їхніх рішень або рекомендацій. Це може обмежити їх використання.

Регулятори все частіше з настороженістю ставляться до застосування ШІ. Відзначають, що його використання суперечить висунутій до банків вимозі контролювати і розуміти інструменти і процеси. Особливо в сфері протидії фінансовим злочинам і кібербезпеки.

Для постачальника послуг у туризмі або в секторі розваг допустимо не мати повного розуміння, як він використовує алгоритм рекомендацій і висуває актуальні пропозиції на основі історії переглядів сторінок в інтернеті. Менш прийнятна ситуація, коли банк не в змозі пояснити, чому його система спостереження, оснащена штучним інтелектом, реагує на одні аномалії потоку даних, а не на інші. Навіть якщо перші з’являються часто.
 
Регулятори співпрацюють з фірмами в сфері визначення масштабу прийняття рішень на базі ШІ. Щоб усі сторони краще розуміли і приймали потенційні ризики і вигоди. Це важливий крок до повного використання переваг ШІ в фінансовому секторі в досить чітких, але гнучких законодавчих рамках.

Згодом ШІ зможе надати банкам, клієнтам і регулюючим органам переваги більш чіткого ведення журналу подій. Включаючи дані про повідомлення, що передаються контрагентами один одному. Із зазначенням точного часу їх передачі. А також більш послідовні рівні обслуговування, які менше залежать від розуміння і тлумачення сенсу людиною.

Регулюючі органи вивчають можливості скорочення витрат на комплаєнс за допомогою правил, доступних для машинного розпізнавання. Це зможе привести до скорочення юридичних витрат банків.

Адаптація бізнес-моделей

Величезна перешкода для використання ШІ – ставлення до нього не регуляторів, а вищих керівників. Компаніям варто прийняти технології ШІ на всіх рівнях.

ШІ необхідно зробити невід’ємною складовою частиною бізнес-моделі. Не ховайте його в глибинах технологічного ланцюжка.

Щоб цього досягти, доречно поставити такі питання:

 • Які бізнес-кейси визначили для впровадження ШІ?
 • Які з них повинні зробити пріоритетними?
 • Наскільки стратегія управління даними компанії підтримує використання ШІ?
 • Які ресурси, пов’язані з іноземними інвестиціями, варто залучати від партнерів, а які розробляти самим?
 • Як компанія збирається виграти конкурентну боротьбу за достойні кадри, необхідні для реалізації широкого спектру ініціатив ШІ?

Важливо, щоб відповіді на ці питання були розроблені з урахуванням пріоритету клієнта. Протягом найближчих двох-трьох років рішення на базі ШІ все частіше будуть забезпечувати швидше, масштабоване і точне налаштування.

Врешті, банківські послуги еволюціонують, щоб задовольняти потреби окремих клієнтів.

Клієнтам більше не доведеться думати, який з пропонованих продуктів підходить для розв’язання конкретних задач.

Більшу частину десятиліття банки працювали над тим, щоб повернути довіру клієнтів. ШІ може зіграти значну роль у відновленні цих відносин.

Крістіан Хедедаль, керівник відділу інтелектуальної обробки даних, Saxo Bank

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

 • !

  Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Фінтех і Картки
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
 • Надішліть заявку
 • Дізнайтесь про рішення банку
 • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua