Максим Пархоменко: чи чекати скасування гарантій щодо валютних депозитів?


Максим Пархоменко: чи чекати скасування гарантій щодо валютних депозитів?

Директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів Костянтин Ворушилін виступив за скасування гарантій щодо валютних депозитів. Чи знайде така ініціатива відгук у уряду?

У світі наразі досить погано ставляться до практики гарантій держави і компенсацій їм різних ризиків.

До 2008 року держави не втручалися в роботу системи різних банків, але після кризи 2008 року уряди зрозуміли, що розмір банків став таким, що при їх катастрофі не виживе система в цілому.

У зв’язку з цим держава і витягує їх з прірви за всяку ціну. Для України дана практика є схожою.

Це при тому, що багато банків при ліквідації мають величезну прірву в своєму бюджеті, яка не покриває їхніх зобов’язань перед своїми клієнтами.

У зв’язку з цим держава просто починає залучати додаткові кошти з бюджету для покриття боргів вкладників перед банками, адже резерви фонду гарантування вкладів на практиці не можуть компенсувати втрати вкладників.

Водночас ініціативи Фонду гарантування вкладів у скасуванні гарантій щодо валютних депозитів не знайдуть відгуку у уряду в найближчому періоді.

По-перше, напередодні виборів такі значні зміни не будуть прийматися через розголос ЗМІ і репутаційні ризики, які даними ініціативами будуть викликані.

Важливо зазначити, що в нашій країні на прикладі ситуації з банком Михайлівським держава все-таки йде назустріч вкладникам, які навіть не підпадають під компенсації. І це з боку економіки і бюджету є вкрай негативним моментом, оскільки при роботі з депозитами банки на щорічній основі роблять відрахування до Фонду гарантування вкладів. Їх розмір визначається обсягом депозитів на балансі банку, а також розміром самого банку.

Це, в свою чергу і має формувати бюджет Фонду. Але у випадку з Михайлівським, при компенсації вкладникам ФГВФО не мав до них ніякого стосунку, оскільки за своєю суттю депозитів у даного банку, як виявилося, і не було.

Клієнти укладали угоди з афілійованою інвестиційною компанією, яка і приймала кошти під депозит, прикриваючись вивіскою в банку.

Природно, ніяких відрахувань до Фонду не було і покривати збитки вкладників-інвесторів банку повинні будуть вже платники податків. В цьому випадку потрібно розуміти, що ці кошти будуть вилучені з цільових програм уряду або просто надруковані, що в свою чергу ще більше роздує інфляцію.

Новації, які зараз були оголошені урядом в цілому, є продовженням реформування банківської системи.

Так, з наступного року уряд збирається почати підготовку до продажу багатьох державних банків і збільшити суми гарантування вкладів до 600-800 тисяч гривень.

Наразі в наших банках середній вклад становить близько 10 тисяч гривень.

Збільшення компенсації дозволить багатьом банкам залучити більші суми під депозити й збільшити середній чек до вищих значень.

У той же час, поточні відрахування повністю дозволяють збільшити цю суму.

Парламентарії пропонують підвищити розмір гарантій до європейських норм, компенсація згідно з якими зараз становить 100 тисяч євро.

У випадку з Україною підвищення до позначки в 3 млн гривень (тобто приблизно ті ж 100 тисяч євро) викличе збільшення розміру відрахування з 0,5% середньої суми щоденних балансових залишків на рахунках вкладів до 2,5%.

Це викличе падіння загального відсотка доходу від поточних депозитів.

В рамках новації до наступного року Ощадбанк також повинен почати робити відрахування в ФГВФО, при цьому платежі з його боку будуть найбільшими, оскільки у даного банку залишки коштів є найбільшими.

Разом з тим, уряд не гарантуватиме повністю вклади Ощадбанку на 100%, а лише в розмірі гарантій.

Максим Пархоменко, аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Архiви:2019 2018 2017 2016 2015
В Контексті Finance.ua
Опитування