0 800 307 555
0 800 307 555

Вадим Іосуб: коли, власне, банки йдуть з ринку...


Вадим Іосуб: коли, власне, банки йдуть з ринку...

Дедалі частіше можна почути, що той чи інший банк в Україні наважується піти з ринку за власним бажанням. Наприклад, минулого місяця ДіВі Банк заявив про добровільну реорганізацію і припинення своєї діяльності.

На момент заяви банк не був великою фінансовою установою. Залишки на рахунках оцінюються в 32,7 млн ​​гривень. У масштабах банківського ринку це є дуже малим показником. Частка вкладів фізосіб оцінюється на рівні 11,5 млн грн, а юрособи тримають в банку близько 45,5 млн грн, що також є дуже низьким показником.

Вихід банку не вплине на ліквідність і загальну ситуацію на банківському ринку. Але давайте спробуємо розібратися, чому в Україні спостерігається така тенденція, і скільки банків може за такою схемою покинути ринок? І головне – як на ситуацію впливають вимоги до статутного капіталу банку?

При оцінці банківської діяльності, як і будь-який інший інвестор, який вкладає кошти в цю справу, оцінює його майбутню прибутковість і мінімальний дохід, який повинен отримати.

У наших реаліях при роботі в банківському секторі банкіри можуть використовувати для роботи як власний капітал, так і позиковий.

Для розрахунку прибутковості капіталу часто використовують CAPM модель (Capital Asset Pricing Model – досл. з англ. модель ціноутворення капітальних активів – ред.). Спростивши її загальний вигляд, для інвестора поточна прибутковість капіталу має становити: ставка ОВДП + премія.

З урахуванням поточної прибутковості ОВДП на рівні 16%, дохідність кредитного портфеля вже повинна перевищувати 16% річних.

Залежно від його якості, премія може змінюватися.

Поки юридичні особи мало використовують кредитування через високі відсоткові ставки. Перевагу в активних операціях банки віддають споживчому кредитуванню фізичних осіб.

На даний момент ставка за такими кредитами в середньому перебуває на рівні в 60% річних. Таким чином, премія до дохідності ОВДП перевищує 40%.

Важливо, що при роботі з роздрібним клієнтом банки несуть серйозні витрати на персонал, підтримку відділень, маркетинг тощо.

Дозволити собі таке можуть тільки великі банки. Через це дрібні банки йдуть з ринку, і будуть продовжувати робити це і далі.

У найближчі кілька років більшість дрібних банків або закриється, або будуть поглинені більшими.

Банківський ринок буде повністю переформатований, до 2022 року він скоротиться до 50 установ. В майбутньому ця тенденція продовжиться. Для українців це не несе великої небезпеки, якщо з розумом підходити до вибору банку.

Рекомендую при виборі фінустанови в першу чергу орієнтуватися на банки з не найвищими відсотковими ставками.

Це говорить про те, що у них достатньо коштів для роботи, і вони не потребують критично їх залучення.

Наостанок зазначу, що зміни, які зараз відбуваються в банківській сфері, глобально не торкнуться населення, а просто змінять структуру банківського ринку.

Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua