Сергій Мамедов: робота після Гонтаревої. Виклики і перспективи


Сергій Мамедов: робота після Гонтаревої. Виклики і перспективи

Національний банк України – дуже специфічна структура. Вона не любить різких рухів і хитань з боку в бік. Тут важливі, з одного боку, послідовність курсу, з іншого – плавний, але впевнений рух до поставленої мети.

Прихід Якова Смолія – ​​це сигнал банківському співтовариству, що революцій в НБУ не буде. Його тривале перебування в ранзі в.о. продемонструвало, що Смолій діє виважено і обачливо, але не збивається з курсу, прокладеного попередниками. І це правильно. Тому що цей курс йде на користь відновленню та активізації банківського сектора.

За останні кілька років банківська система України пережила період «очищення», реформування і скорочення. Нечистоплотні або слабкі гравці пішли з ринку. Ринок структурувався, став більш чітким і зрозумілим.

Попереду новий етап – етап розвитку. Розвитку економіки і банківського бізнесу. А він неможливий без чіткого розуміння політики НБУ на найближчу перспективу.

Можу сказати, що як представник банку з українським приватним капіталом, дуже задоволений тим, що під керівництвом Смолія НБУ прислухався і змінив вимоги до розміру власного капіталу банків. Приємно, що триває валютна лібералізація і дерегуляція ринку капіталу. Ці зміни реально підстьобують банки працювати на перспективу.

Але є й інші актуальні виклики, які банківському співтовариству буде важко подолати без тісної співпраці з регулятором.

Виклик перший

Існує гостра необхідність спростити відносини банків і регулятора. Перш за все, це стосується питань звітності.

Не секрет, що кожен банк в щоденному режимі звітує перед НБУ і Фондом гарантування вкладів, фактично дублюючи всі дані. Чи не простіше їм створити спільну базу?

Адже звітність вимагає від учасників ринку величезних часових і людських затрат.

З іншого боку, такі спільні бази даних регуляторів потрібні і банкам. Простий приклад – відсутність єдиної бази публічних діячів, до яких застосовуються особливі вимоги щодо фінмоніторингу.

Банки створюють свої бази, доповнюють їх, постійно моніторячи і обмінюючись між собою інформацією, а в результаті під час перевірки НБУ отримують зауваження про те, що бази не повні.

Але ж дати банкам можливість користуватися базою публічних осіб фінмоніторингу НБУ нескладно.

Виклик другий

Існує не менш гостра проблема визначення пріоритетних напрямків для кредитування.

Банкам потрібні орієнтири, оскільки фінансовий ресурс обмежений, а ризики кредитування чималі.

У зв’язку з цим важливі гармонійні і скоординовані дії НБУ і уряду. Їхні дії не повинні суперечити одне одному.

Це стосується інфляційного таргетування, витрат, рівня зарплат, держпідтримки окремих галузей економіки. Так банки будуть чіткіше розуміти, куди потрібно і надійніше вкладати гроші.

Виклик третій

Сегментація ринку і відхід банків від «універсальності».

Незважаючи на значне скорочення кількості учасників, конкуренція на ринку лише посилилася.

Дана тенденція відображена навіть у стратегії розвитку держбанків, де кожному з них в майбутньому відводиться цілком спеціалізована роль.

Особливо складно в такій ситуації банкам з вітчизняним капіталом. Для них гостро стоїть питання вибору стратегії. Без неї вони не виживуть, а з нею можуть знайти власну прибуткову нішу.

Наприклад, наш банк вибрав для себе пріоритетними напрямками невеликі цільові кредити – такі як іпотека та автокредитування, і дуже успішно працює в цьому сегменті.

Але ми прекрасно розуміємо, що на цей ринок в найближчі рік-два вийдуть і більші банки, і ми зможемо конкурувати лише за рахунок якості своїх продуктів і швидкості прийняття рішень.

На мій погляд, НБУ необхідно змінити підхід до контролю за діяльністю банків виходячи з ризикованості бізнесу їх стратегії.

Якщо банк працює в менш ризиковому сегменті, у нього може бути менше перевірок, звітності, нормативних вимог і т.д.

Це дозволить НБУ впливати на стратегію і напрямки кредитування банків.

Виклик четвертий

Захист прав кредиторів. «Одвічне» питання для українських банків, яке вбиває кредитування. На жаль, реформовані судова і правоохоронна системи не поспішають допомагати банкам захищати свої законні права.

Очевидно, що учасникам ринку тут не обійтися без подальшої підтримки регулятора на законодавчому полі.

Виклик п’ятий

Нові технології. Технологічні новинки і новації разюче змінюють ринок. Приємно, що регулятор уважно відстежує сучасні тенденції і намагається своєчасно контролювати процес.

Важливо встигати за змінами і давати ринку чіткі сигнали про те, що НБУ розуміє, що відбувається, і готовий давати відповідні рекомендації банкам.

Етап переходу від стабілізації до активного розвитку банківського ринку дуже важливий для його учасників.

Грамотні дії НБУ вселяють у банкірів упевненість у завтрашньому дні, але без координації з іншими державними структурами їхня ефективність буде мінімальною. Це командна гра, і виграти її можна тільки разом.

Сергій Мамедов, Голова Правління Банку “ГЛОБУС

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:Глобус
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua