Що відбувається з валютними резервами України


Що відбувається з валютними резервами України

«Міжнародні резерви України на 1 січня 2018 склали $18,8 млрд і за рік зросли на 21%, в основному, завдяки кредиту МВФ», – повідомили в Нацбанку України.

При цьому в регуляторі пояснили, що зростання резервів відбулося через фінансову допомогу від Міжнародного валютного фонду (яка склала $1 млрд), плюс до того ж, НБУ на тлі сприятливої ​​ситуації на валютному ринку придбав ще $1,3 млрд.

«Таким чином, рівень міжнародних резервів України на кінець 2017 перевищив наш прогноз (18,6 млрд доларів), незважаючи на незначне скорочення в грудні на 0,5%», – скориставшись нагодою, похвалилися в НБУ.

Валютні резерви України нестабільні

Нагадаємо, що стабільності в сфері валютних резервів в Україні не було ніколи. Золотовалютні резерви повсякчас «кидає» то в один, то в інший бік.

Ось як змінювалися золотовалютні резерви України протягом останніх 15 років:
2003 – $6,9 млрд
2004 – $9,7 млрд
2005 – $19,4 млрд
2006 – $22,4 млрд
2007 – $32,5 млрд
2008 – $31,5 млрд
2009 – $26,5 млрд
2010 – $34,6 млрд
2011 – $31,8 млрд
2012 – $24,5 млрд
2013 – $20,4 млрд
2014 – $7,5 млрд
2015 – $13,3 млрд
2016 – $15,5 млрд
2017 – $18,8 млрд

У грудні 2017 НБУ продав на ринку країни $182,5 млн для підтримки курсу національної валюти.

«Станом на 1 січня 2018 року обсяг міжнародних резервів покриває 3,6 місяця майбутнього імпорту і є достатнім для виконання зобов’язань України і поточних операцій уряду і НБУ», – резюмували в регуляторі. Однак, незважаючи на це, все ж закликали уряд скоріше продовжити переговори з Міжнародним валютним фондом про нову програму співпраці для успішного рефінансування державних боргів України.

«Ключовий макроекономічний ризик для фінансової стабільності в найближчі роки – припинення співпраці з МВФ. Без підтримки міжнародних фінансових інститутів успішне рефінансування $20 млрд суверенного і гарантованого державою боргу з терміном погашення в 2018-2020 малоймовірне. Україні варто почати переговори про запуск нової програми співпраці з МВФ ще до завершення нинішньої на початку 2019», – заявляє НБУ.

У самому МВФ теж не приховують, що Україна просто приречена на відносини з фондом і пророкують нам доволі глибоку боргову яму.

«Україна приречена мати програми з фондом на найближчі 10-15 років, тому що на 2019 припаде стрибок платежів по кредитах, в тому числі від МВФ, США і Євросоюзу, – цитують ЗМІ джерело у фонді. – Інакше ймовірність повторного дефолту України дуже велика».

Нагадаємо, що МВФ у березні 2015 затвердив 4-річну кредитну програму в сумі $17,5 млрд для України. При цьому колишню програму від 2014 не було виконано повністю. В рамках цієї програми Україна отримала 4 транші в сумі $8,38 млрд, останній з них – 5 квітня 2017 на $1 млрд. І МВФ заявляє, що Україна може отримати транші ще на $4,4 млрд, якщо виконає умови програми. Черговий кредит на $1,9 млрд не надійшов, бо Верховна Рада не прийняла передбачені програмою закони.

Причини зростання валютних резервів

Але повернемося до зростання золотовалютних резервів. Що можуть означати ці цифри, які мало що говорять пересічному обивателю?

«Інформація досить несподівана, – дивується політтехнолог Василь Стоякін. – Результати, начебто, непогані – рік тому міжнародні резерви становили $15,54 млрд, тобто, вони зросли на 3 з гаком мільярди, а значить, економіка України поступово виходить із кризи. У 2017 Україна дійсно отримала транш в розмірі $1 млрд, але і виплатила фонду $1,3 млрд (за даними самого ж НБУ на початок грудня минулого року). Пояснити зростання міжнародних резервів можна тільки вилученням грошей з економіки, що, природно, загальмувало економічне зростання, яке і без того було невеликим».

На думку економіста Олександра Дудчака, самі по собі цифри про зростання резервів мало про що говорять.

«Нинішні ЗВР становлять приблизно $18,8 млрд, з них «чисті» – близько третини, – пояснює економіст. – У порівнянні з початком минулого року вони навіть зросли на $3,4 млрд. Але недотягують до «домайданних» приблизно на $1,6 млрд. Що важливо, так це те, за рахунок чого вони зросли і для чого призначені. Поповнювалися вони завдяки збільшенню боргів (був отриманий транш від МВФ в $1 млрд, але виплачено було $1,5 млрд, розміщення єврооблігацій: $3 млрд отримали, $1,3 млрд з них відразу віддали) і за рахунок скупки валюти у населення – близько $2 млрд».

Президент українського аналітичного центру Олександр Охріменко також констатує успіхи НБУ і пояснює його причини:

«Справді, за 2017 ЗВР зросли з $15,4 до $18,8 млрд. Хоча прогноз МВФ був, що ЗВР України досягнуть $20 млрд. Не судилося. До слова, в грудні 2013 дійсно ЗВР України були більше $20 млрд. Багато в чому це зростання забезпечили гроші населення. У зв’язку з тим, що курс в 2017 більшу частину часу був стабільним, населення активно обмінювало долари на гривню, а НБУ скуповував валюту. Крім того, істотно допоміг приплив валюти від гастарбайтерів. МВФ дав кредит в $1 млрд в 2017, але це мізер, якщо врахувати, що гастарбайтери перерахували в Україну понад $7 млрд – ось хто насправді дав грошей».

Прогнози щодо золотовалютних резервів на 2018

А що ж очікує нас в 2018? Яку динаміку продемонструють наші ЗВР? Звернемося до прогнозів наших експертів.

«Девальвація, яку НБУ спровокував в кінці 2017-го, призвела до того, що населення тепер скуповує долари, а не продає, – говорить Олександр Охріменко. – Тож це джерело поповнення ЗВР в 2018-му буде працювати погано. Очікувати нових кредитів МВФ поки не доводиться, та й закордонні інвестори в Україну, як і раніше, не поспішають. Можливо, вдасться розмістити єврооблігації на суму $3 млрд в 2018-му, але це ще питання. Відтак, цей рік для наших резервів буде складнішим. До того ж потрібно буде погасити близько $5 млрд за зовнішніми держборгами, і якщо не буде припливу валюти, то це буде мінусом для ЗВР. Швидше за все, за підсумками 2018 року золотовалютні резерви країни будуть на рівні $15 млрд».

У нинішньому році потрібно буде виплатити по обслуговуванню зовнішніх боргів більше, ніж передбачається позичити – приблизно $ 5 млрд, погоджується Олександр Дудчак. А в наступному і через рік – ще більше: приблизно по $9 млрд.

«Внаслідок своєрідної зовнішньої і внутрішньої політики уряд виявився неспроможним розвивати виробництво і нарощувати експорт, – каже Дудчак. – Він сподівається на нові подачки від МВФ, на розміщення єврооблігацій, а для цього збирається прийняти нові закони, на яких наполягає захід. Але навряд чи це чимось допоможе. Правда, можна очікувати збільшення відтоку населення за кордон, і, відповідно, збільшення грошових надходжень від гастарбайтерів в Україну. І, не виключено, що в недалекому майбутньому в «ринковий оборот» запустять землю».

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua