Голова ради НБУ критикує рішення про підвищення облікової ставки


Голова ради НБУ критикує рішення про підвищення облікової ставки

Рішення про підвищення правлінням Національного банку України (НБУ) облікової ставки з 13,5% до 14,5% є суперечливим і не матиме значного ефекту на уповільнення інфляції, оскільки підвищення ставки є несуттєвим, вважає голова ради НБУ Богдан Данилишин.

“Враховуючи поточну природу інфляції, підвищення облікової ставки, навпаки, може спричиняти подальше прискорення інфляції”, – написав він на своїй сторінці в Facebook.

На його думку, поточна споживча інфляція значною мірою зумовлена факторами пропозиції, а не попиту, зокрема, подорожчанням сирих продуктів, в тому числі нафти, ослабленням гривні і підвищенням виробничих витрат, у тому числі через підвищення цін і тарифів, на які впливає держава.

Як вважає Б. Данилишин, з урахуванням цього і високого рівня монополізації української економіки підвищення облікової ставки призведе до подорожчання кредитування і, з високою ймовірністю, до зростання цін виробників і зростання інфляції пропозиції, викликаючи зниження купівельної спроможності населення.

“Крім того, більш високі процентні ставки будуть стимулювати приплив короткострокового спекулятивного капіталу в країну, що посилює вразливість держави до зовнішніх шоків”, – додав голова ради НБУ, вказавши також серед негативних ефектів скорочення прибутку центробанку через зростання ставок за депозитними сертифікатами.

Б. Данилишин заявив, що правлінню Нацбанку варто було підвищувати ставку раніше, коли в липні цього року рада НБУ констатувала посилення інфляційних ризиків і закликала правління активно використовувати всі інструменти грошово-кредитної політики з метою утримання інфляції у межах 8%+/-2%.

Як повідомлялося, інфляція в Україні у річному вимірі за підсумками листопада сповільнилася до 14,6% з 13,6% місяцем раніше. Нацбанк, який наприкінці жовтня погіршив свій прогноз інфляції на поточний рік з 9,1% до 12,2%, вже заявив, що за підсумками року вона буде вищою ніж 12,2%, але нижчою ніж 13,6%.

До цього НБУ підвищив облікову ставку – з 12,5% річних до 13,5% річних – 27 жовтня 2017 року. До цього центробанк підвищував облікову ставку 4 березня 2015 року – з 19,5% до 30% річних.

У проміжку НБУ 10 разів знижував ставку. Зокрема, з 28 серпня 2015 року – до 27%, з 25 вересня – до 22%, з 22 квітня 2016 року – до 19%, з 27 травня – до 18%, з 24 червня – до 16,5% річних. Потім з 29 липня 2016 року вона була опущена до 15,5%, з 16 вересня – до 15%, з 28 жовтня – до 14%, з 14 квітня 2017 року – до 13% та з 26 травня до 12,5% річних.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua