НБУ: неправосудні рішення судів створюють системні ризики для фінансової стабільності


НБУ: неправосудні рішення судів створюють системні ризики для фінансової стабільності

Національний банк України вбачає виникнення системних ризиків для фінансової стабільності через прийняття судами неправосудних рішень щодо відновлення діяльності банків, відносно яких вже прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та їх ліквідацію.

Про це йдеться на сайті регулятора.

В НБУ повідомляють про виникнення наступних системних ризиків для фінансової стабільності:

- повернення на ринок банків, виведених за порушення норм фінансового моніторингу, нормативів, недостовірну звітність, незадовільну ділову репутацію власників банку та ін., тобто “нездорових” банків, що становлять загрозу для ефективного та безпечного функціонування банківської системи;

- у разі відновлення діяльності виведених з ринку банків, повернення витрат Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на виплату вкладів фізичних осіб (тобто державні кошти) може бути подовжено на невизначений термін;

- можливість для позичальника реструктуризувати заборгованість перед банком, отримавши відповідне рішення суду. Як правило, умови реструктуризації визначаються самим позичальником у позовній заяві та не відповідають ринковим умовам. Подібний шлях реструктуризації є неприпустимим і таким, що унеможливлює виконання своїх зобов’язань Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, підриває фінансову стабільність та завдає збитків державі;

- уникнення відповідальності власників банків за доведення банків до банкрутств та перенесення цієї відповідальності на центральний банк країни;

- створення прецеденту, який може дати потужний сигнал інвесторам щодо безперспективності створення в Україні системи захисту прав кредиторів та бізнесу у широкому розумінні.

Так, станом на шосте грудня щодо 9 банків суди прийняли рішення про відновлення їх діяльності або про скасування рішення про їх віднесення до категорії неплатоспроможних. Зокрема, це банки: Капітал, Східно-промисловий комерційний банк, Велес, Радикал банк, Укрінбанк, Преміум, Союз, Фінансова ініціатива, Київська Русь.

Директор Юридичного департаменту Національного банку Олег Заморський наголосив: “Подібні рішення судів вже створили прецедент, коли судова система використовується власниками банків, виведених з ринку, у власних інтересах і як квазі-легітимний інструмент повернення таких банків на ринок. Це, у свою чергу, нівелює зусилля НБУ, спрямовані на оздоровлення банків України та очищення банківського сектору від банків-зомбі і банків-мийок”.

Національний банк вже звернувся до Верховного Суду України з відповідною заявою щодо перегляду рішень касаційної інстанції.

НБУ також наголошує на необхідності якнайшвидшого проведення якісної судової реформи, яка б унеможливлювала корупційні дії, підвищила ефективність судової системи та повернула довіру до рішень судів у бізнесу та суспільства.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua